Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jaka pożyczka dla osoby z umową o dzieło?

Jaka pożyczka dla osoby z umową o dzieło?

Aktualnie wielu Polaków pracuje na podstawie umowy o dzieło. Jest to umowa cywilnoprawna, która nazywana jest też często śmieciową, ponieważ nie gwarantuje pracownikowi takich samych praw jak w przypadku umowy o pracę. Na jaką pożyczkę mogą liczyć osoby pracujące na umowę o dzieło?

Studenci, artyści, szkoleniowcy, freelancerzy, na przykład graficy, tłumacze, copywriterzy, programiści – to tylko niektóre zawody, w których umowa o dzieło jest podstawą rozliczeń.

Praca na podstawie takiej umowy ma swoje zalety i wady. Nie wymaga ona odprowadzania kosztownych składek za pracownika oprócz podatku, ale z drugiej strony nie daje równych praw pracowniczych. Co więcej, umowa takiego rodzaju nie jest umową stałą. W związku z tym przychody osób pracujących na umowę o dzieło są nieregularne.

Dlaczego z umową o dzieło trudniej o pożyczkę?

Zasadniczo otrzymanie pożyczki, gdy pracujemy na podstawie umowy o dzieło, nie jest takie łatwe, jak mogłoby się wydawać, nawet jeżeli mamy wysokie zarobki. Głównym problemem jest wspomniana już nieregularność – umowę zawiera się zasadniczo na wykonanie dzieła, a nie na regularne zatrudnienie, jak ma to miejsce w przypadku umów o pracę. Wtedy instytucja udzielająca pożyczek nie może precyzyjnie określić, jaka jest zdolność kredytowa klienta.

Nie oznacza to jednak wcale, że osoby zarabiające w ten sposób nie są w stanie otrzymać żadnego kredytu czy pożyczki ratalnej. Najważniejsze jest wtedy dokładne udokumentowanie swoich przychodów poprzez przedstawienie umów z wyznaczonego okresu, na przykład na rok do tyłu. W niektórych instytucjach, na przykład firmach pożyczkowych, nie musimy jednak zawsze dostarczać takich dokumentów.

Gdzie możemy otrzymać pożyczkę przy umowie o dzieło?

Możemy udać się po pożyczkę zarówno do banku, jak i również możemy wnioskować o nią stacjonarnie albo on-line w firmach pozabankowych. Do dyspozycji mamy szybkie chwilówki, pożyczki gotówkowe, pożyczki ratalne czy kredyty celowe, na przykład samochodowe.

Aktualnie większość instytucji wychodzi naprzeciwko swoim klientów, dlatego pozwala na uzyskanie pożyczki nawet wtedy, gdy pracujemy na umowie o dzieło. To duże udogodnienie, ponieważ nigdy nie wiadomo, kiedy będziemy potrzebowali dodatkowego wsparcia finansowego.

Warto jednak wskazać, że decyzja zależy głównie od oceny zdolności kredytowej, na którą składa się wiele elementów. To nie tylko przychody i sposób ich uzyskania, ale również obciążenia oraz historia kredytowania. Gdy na przykład mieliśmy w przeszłości problemy ze spłatą zadłużeń, które zostały odnotowane w BIK-u lub innych biurach dłużników, możemy mieć trudności z otrzymaniem pieniędzy.

O czym pamiętać przy zaciąganiu pożyczki?

Warto również wiedzieć, jaka pożyczka dla osoby z umową o dzieło będzie najlepsza. Przede wszystkim powinniśmy wnioskować tylko o tyle pieniędzy, ile potrzebujemy. Pożyczka „na wyrost” może spowodować, że będziemy mieli trudności z jej spłatą.

Przy nieregularnych przychodach powinniśmy też pamiętać o oszczędnościach – wydawanie wysokich sum przy aktywnym długu nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem i lepiej odkładać je na spłatę rat.

Ten wpis znajduje się w kategorii