Czy rata pożyczki lub kredytu może wzrosnąć?
3 min czytaniaOsoby decydujące się na kredyt lub też pożyczkę gotówkową, często są mylnie przekonani, że rata danego zadłużenia nigdy nie wzrośnie. Okazuje się jednak, że w praktyce sprawa wygląda nieco inaczej i początkowe niskie raty, mogą wzrosnąć. Jak to możliwe?
Bardzo wiele osób w ostatnich latach zaciągnęło kredyty hipoteczne, a także różnego rodzaju pożyczki, gdyż skuszeni zostali bardzo niskimi ratami. Ich wysokość jest jednak ściśle związana ze stopami procentowymi. Z tego też powodu, jeżeli one są niskie, to i raty takich pożyczek czy kredytów będą utrzymywać się na niskim poziomie.
Okazuje się jednak, że taka sytuacja może się zmienić. Jeżeli Narodowy Bank Polski zdecyduje się na podniesienie stóp procentowych, to automatycznie przełoży się to na wzrost rat kredytów i pożyczek. Zaciągając pożyczkę lub kredyt, trzeba się więc liczyć z możliwością wzrostu raty nawet o 20-25%.
Co ma wpływ na wysokość raty?
Na wysokość raty kredytu czy też pożyczki wpływ mają w zasadzie dwa czynniki. Jednym z nich jest wspomniana wcześniej stopa procentowa. Jednak kluczowy element, od którego uzależniona jest wysokość raty, to stawka referencyjna. Na jej poziom ma z kolei wpływ wysokość stóp procentowych, ustalanych przez Narodowy Bank Polski. Wibor najprościej rzecz ujmując jest to oprocentowanie kredytów na polskim rynku międzybankowym.
Oblicza się go na podstawie wysokości oprocentowania, które podają banki należące właśnie do Wibor. Z tych danych oblicza się odpowiednią średnią i to jest owa kwota oprocentowania. Stawka referencyjna, czyli Wibor powinna więc w dużej mierze zawsze interesować osoby, które zaciągają kredyty w polskiej walucie. Przy zaciąganiu kredytu należy więc brać pod uwagę nie tylko oprocentowanie oferowane przez bank i marżę.
Na szczęście już od bardzo dawna jest ona niesamowicie niska. Jednak może się to zmienić i należy mieć to zawsze na uwadze. Także raty kredytów zaciągniętych w obcych walutach mogą się zmieniać. Następuje to wraz z niekorzystnym kursem złotego wobec innych walut. Wszyscy posiadacze kredytów w obcej walucie mają z pewnością świadomość tego, że ich raty często są narażone na wzrost, ale też i spadek.
Zmiana stóp procentowych
Wysokość stóp procentowych także ma niebagatelny wpływ na wysokość rat kredytów i pożyczek. Do zmiany wysokości stóp procentowych dochodzi z kolei, jeżeli pogarsza się stan gospodarki w kraju. O tym, czy dane stopy zostaną podniesione, decyduje Rada Polityki Pieniężnej. To bowiem ona ocenia stan naszej gospodarki. Jeżeli inflacja idzie w górę, to należy spodziewać się, że stopy procentowe zaczną rosnąć.
Na szczęście nie zawsze dochodzi do takich podwyżek. Wszystko zależy w dużej mierze od konkretnej sytuacji, dlatego też nie należy wiązać każdego wzrostu inflacji ze wzrostem raty kredytu lub pożyczki. Jeżeli jednak dojdzie do tego, że rata pożyczki czy kredytu będzie dla nas zbyt wysoka, możemy złożyć wniosek w banku o jej zmniejszenie. Musimy się jednak wówczas liczyć z wydłużeniem okresu spłaty zadłużenia.
Jest to jednak dobre wyjście i w przypadku wysokich rat warto z niego skorzystać.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej