Jak analizować umowę pożyczki? Sprawdź!
3 min czytaniaStojąc przed decyzją zaciągnięcia pożyczki, trzeba najpierw wybrać odpowiednią instytucję, która nam jej udzieli na korzystnych dla nas warunkach. Jeżeli już taką znaleźliśmy i zdecydowaliśmy się podpisać umowę, przychodzi kolej na dokładne jej przeanalizowanie przed podpisaniem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że wszystkie warunki umowy nam odpowiadają.
Analiza umowy pożyczki gotówkowej jest bardzo ważna. Nie należy nigdy jej podpisywać, jeżeli nie zapoznamy się z wszystkimi szczegółami i wszelkie elementy będą dla nas zrozumiałe.
Często nie czytamy wszystkich warunków i to jest błąd, który może nas bardzo drogo kosztować. Nieuczciwe firmy często bowiem w zawiły sposób opisują warunki pożyczki gotówkowej. To jednak w naszej gestii leży zapoznanie się z jej treścią i wyjaśnienie wszelkich nieścisłości z pośrednikiem udzielającym takiej pożyczki.
Dokładna analiza warunków pożyczki
Najważniejszym elementem każdej pożyczki są jej warunki. Trzeba więc dokładnie przeanalizować, jaką kwotę pożyczamy i w jaki sposób będzie ona spłacana. Przeliczyć należy wszystkie raty, a także prześledzić ich wielkość. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy raty są równe i od czego będzie zależeć ich wysokość.
Często bowiem instytucje udzielające pożyczek kuszą nas stałymi ratami, dlatego też warto zerknąć na umowę, czy rzeczywiście w praktyce tak jest. Oprócz tego należy zapoznać się bardzo dokładnie ze stopą oprocentowania takiej pożyczki i całkowitym jej kosztem. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że kwota pożyczki nie wzrośnie, niezależnie od tego, co będzie działo się na rynku finansowym.
Warto uważnie prześledzić również informacje związane z sytuacją, kiedy nie będziemy w stanie spłacić raty pożyczki lub też będziemy chcieli nadpłacić konkretną sumę wcześniej. Należy wówczas zerknąć, kiedy korzystnie jest nam spłacić całe zadłużenie. Przede wszystkim jednak należy pamiętać, aby o wszystkie niezrozumiałe elementy umowy, pytać przedstawiciela i prosić go o jak najbardziej zrozumiałe przedstawienie warunków spłaty takiej pożyczki.
Co powinna zawierać umowa pożyczki?
Każda umowa pożyczki powinna zawierać określone elementy. Bez nich jest ona nieważna lub też bezprawnie zawarta. Przede wszystkim taka umowa powinna zawierać datę i miejsce zawarcia pożyczki. Nieodzownym elementem jest także przedstawienie dokładnie stron umowy wraz z istotnymi danymi spisanymi z dowodu tożsamości.
W umowie pożyczki gotówkowej powinna być też zawarta dokładna kwota, której umowa dotyczy, a także należy dokładnie opisać warunki spłaty danej pożyczki. Umieszczona musi zostać tam informacja, w jakich konkretne ratach odbywa się spłata, jakie są odsetki, a także, w jakiej walucie spłacana jest dana kwota. W umowie nie może również zabraknąć informacji o wcześniejszej spłacie zadłużenia.
Na koniec w umowie zawarte zostaje oświadczenie o stanie majątkowym pożyczkobiorcy oraz określone zostają warunki wypowiedzenia umowy. Na samym końcu każdej umowy pożyczki gotówkowej znaleźć się muszą wyraźne podpisy obu stron umowy. Umowa pożyczki z tymi elementami jest poprawna pod względem prawnym.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej