Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Czy w sklepie można się targować?

Czy w sklepie można się targować?

W naszym społeczeństwie targowanie się nie jest powszechne, ale już w innych krajach to codzienność. Czy możemy w sklepie w Polsce zapytać o obniżkę cen i zapłacić mniej?

Targowanie się kojarzy nam się przede wszystkim z kupowaniem na arabskich bazarach, gdzie możemy zapłacić za produkty nawet połowę ceny wyjściowej. W niektórych społecznościach brak targowania się uznawany jest nawet za przejaw złego smaku.

W Polsce targowanie się nie jest tak powszechne i najczęściej płacimy po prostu taką cenę, którą zobaczymy na półce albo na metce. Nie każdy z nas jednak zdaje sobie sprawę z tego, że polskie prawo dopuszcza możliwość ustalenia ceny wraz ze sprzedawcą. Wystarczy wtedy odpowiednia technika negocjacyjna, aby zapłacić mniej.

W sklepach można się targować, ale nie zawsze się udaje

Zatem w polskich sklepach również możemy się targować, ale musimy pamiętać o tym, że nie w każdym będziemy mogli otrzymać rabat. Wszystko zależy od sprzedającego i jego polityki handlowej.

Gdy robimy zakupy w hipermarkecie albo w sklepie należącym do popularnej sieci odzieżowej czy perfumeryjnej, wówczas najczęściej nie uda nam się nic ugrać. Targowanie się nie jest też takie proste, gdy mamy koszyk wyładowany zakupami. Sprzedawca zwykle mówi, że nie ma takiej możliwości, co też może być zgodne z prawdą. Możemy jednak zapytać o niższą cenę wtedy, gdy widzimy, że jakiś produkt nie jest pełnowartościowy, na przykład ma plamę, otwarte opakowanie. Niekiedy sprzedawca może dać nam rabat w wysokości 2-5%.

O wiele łatwiej będzie nam targować się tam, gdzie sprzedaje właściciel sklepu, a także w mniejszych sklepach, gdzie panuje inna atmosfera niż w hipermarkecie. Wtedy może okazać się, że uda nam się ugrać atrakcyjny rabat, gdy tylko o niego zapytamy. Dotyczy to zarówno pełnowartościowych produktów, jak i dla tych, które mają jakieś wady.

Warto też wskazać, że możemy negocjować przy większych zakupach – wtedy też sprzedawca może często iść na ustępstwa.

Jak skutecznie negocjować?

W jaki sposób możemy negocjować, aby otrzymać rabat. Nie musimy posiadać zaawansowanych zdolności negocjacyjnych, ponieważ czasami wystarczy tylko jedno pytanie. Musimy być jednak stanowczy, aby otrzymać obniżkę ceny.

Przykładowo, gdy udało nam się znaleźć ładną bluzkę w cenie 40 złotych, możemy zapytać sprzedającego, czy nie sprzeda nam jej a 35 złotych. Nie obniżajmy ceny za bardzo, ponieważ sprzedający może po prostu zablokować dalsze negocjacje i nic nie wskóramy. Możemy też spytać, czy jest możliwość uzyskania rabatu. Jeśli tak i jest to rabat niewielki, na przykład 3%, możemy zapytać, czy nie udałoby się podwyższyć go do 5%.

Jeśli chcemy podkręcić nieco atmosferę negocjacji, możemy próbować rozpocząć od niższej ceny. Możemy też powiedzieć, dlaczego powinniśmy otrzymać rabat, na przykład ze względu na jakąś wadę produktu, która nie jest znacząca, ale być może pozwoli nam na uzyskanie rabatu.

Zatem negocjowanie cen możliwe jest również w Polsce.

Jeśli także chcesz coś kupić, ale najlepiej w niższej cenie, warto zapytać sprzedającego o możliwość uzyskania rabatu. W wielu sklepach to możliwe i będziemy mogli zapłacić mniej!

Ten wpis znajduje się w kategorii