Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Czym jest popularny trend zerowaste?

Czym jest popularny trend zerowaste?

Zero waste, o którym dziś będzie mowa we wpisie, to w tłumaczeniu z języka angielskiego „brak śmieci”. Czego dokładnie dotyczy to określenie? To ekologiczna filozofia życia, według której powinno używać się jedynie produktów, które nie wpływają na zanieczyszczenie środowiska.

Co kupować, żeby nie generować śmieci i czy to w ogóle jest możliwe w dzisiejszych czasach? Postaramy się odpowiedzieć na wszelkie wątpliwości związane z tematem #ZEROWASTE. Startujemy!

Lniane torby to ekologia, która staje się trendy

W ciągu ostatnich lat, foliowe reklamówki jednorazowe stały się powodem do żartów. Uważane są wzorzec tandety. Nastała era wielorazowych, materiałowych siatek na zakupy. Na rynku można znaleźć mnóstwo designerskich wzorów, ideologicznych haseł i modnych kolorów umieszczanych na lnianych torbach.

Ekologiczne torby stały się sposobem na wyrażenie siebie! Osoby w każdym wieku z chęcią po nie sięgają, tym samym unikając nietrwałych, plastikowych odpowiedników. Projektanci mody, kupujący i Matka Natura – wszyscy zadowoleni, brawo!

Produkty wielorazowego użytku stają się passe

Podobnie jak z torbami, niemodne stają się także inne produkty wielorazowego użytku.  Zwróćmy uwagę na takie przedmioty jak rurki do drinków, plastikowe sztućce, czy też naczynia jednorazowe. Nieoszczędne, niemodne i niewygodne. Czego chcieć więcej? Na szczęście społeczeństwo staje się coraz bardziej świadome i unika tego typu rozwiązań.

Producenci chcąc dotrzymywać kroku dobrej modzie, decydują się na sprzedaż ekologicznych, designerskich zamienników z drewna, lub wielorazowego użytku - ze szkła bądź metalu. Te ekologiczne są znacznie wygodniejsze, a nawet ładniejsze!

Warto zwrócić uwagę na to, co poda nam sprzedawca, podczas najbliższej wizyty w barze lub restauracji. Poproszenie o drinka bez rurki nic nie kosztuje, a dla natury znaczy tak wiele. 

Unikaj plastiku również w domu

Szklane butelki zamiast plastikowych to nie wszystko. Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak dużo plastiku generowanych jest każdego miesiąca. Statystycznie na każdego mieszkańca, miesięcznie przypada 30 plastikowych butelek – to przerażający wynik. Niestety nie samymi butelkami żyje człowiek.

Weźmy pod uwagę szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, a nawet foliowe worki śniadaniowe. Te i wiele innych przedmiotów, znalazło już własne biodegradowalne odpowiedniki. Dlaczego więc z nich nie korzystać? Drewniane szczoteczki do zębów i wegańskie owijki na drugie śniadanie wyglądają genialnie – sprawdźcie sami!

Naprawiaj to, co się da

Wygodne i tanie życie przyzwyczaiło nas, do wyrzucania zepsutych rzeczy i kupowania nowych zamienników. W dzisiejszych czasach nikt nawet nie pomyśli o możliwości zacerowania dziurawej skarpety.

Po co to robić, kiedy nowa para to koszt około 3 złotych? Zrób to dla Ziemi! Szyj dziurawe ubrania – nie wyrzucaj ich! Rozklejone buty zanieś do szewca, a nie do śmietnika. Naprawa nie będzie kosztowna – z pewnością kilkakrotnie tańsza od nowej pary butów.

Staraj się naprawiać co tylko możesz. Żyj w zgodzie z naturą i oszczędzaj pieniądze – to Ci wyjdzie na dobre!

 

Używaj ponownie

Kupujesz produkty w szklanych pojemnikach zamiast w plastikowych? To bardzo dobrze, jednak jeszcze lepiej będzie, jeśli nie wyrzucisz pojemników od razu po zużyciu. To może się jeszcze przydać!

Jak wykorzystać szklany słoik? Nic prostszego! Możesz przechowywać w nim orzechy, makaron, czy też kaszę. Kiedy przyjdzie czas na domowe przetwory – używane słoiki będą doskonałe do ich przechowywania. Smacznie i oszczędnie – pysznie!

Co z szklanymi butelkami?

One również się przydadzą. Te o niecodziennych, designerskich kształtach, mogą być fantastycznymi wazonami, a te standardowe to materiał na opakowanie dla domowych nalewek lub win. Nie miałeś w planach robienia własnej nalewki? No cóż, #zerowaste wzywa!

Wspieraj lokalnych dostawców

Spożywanie świeżego mleka od krowy w szklanej butelce to nie tylko ekologia. To kupowanie sobie zdrowia, lepszego samopoczucia oraz napędzanie gospodarki we własnym państwie. To samo dotyczy zakupu jajek, warzyw, owoców i wielu innych produktów. Lokalne produkty nie będą przetworzone, tak jak te z marketów.

Często nie wymagają one również plastikowych opakowań. Swojskie produkty to gwarancja smaku i wsparcie ekologii. Same plusy, nie ma się więc nad czym zastanawiać. Widzimy się na pobliskim targu!

#zerowaste to przede wszystkim budowanie własnej świadomości oraz nauka dbania o środowisko naszych najbliższych. To długofalowe działania, które wpływają na planetę, na której żyjemy. Ekologia opiera się na ciągłym rozwoju i innowacyjnych rozwiązaniach. Wspierajmy ją i róbmy wszystko, by dbanie o środowisko nie przestawało być modne.

Ten wpis znajduje się w kategorii