Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Gdzie wziąć pierwszą pożyczkę?

Gdzie wziąć pierwszą pożyczkę?

Jeszcze nigdy nie brałeś wcześniej pożyczki? W takim przypadku, jeśli zamierzasz ją zaciągnąć, warto zastanowić się, gdzie to zrobić. Pierwsza pożyczka powinna być spłacona bez problemów – w przeciwnym przypadku możemy mieć spore trudności z zaciąganiem kolejnych.

Większość Polaków posiada lub posiadało w przeszłości pożyczkę albo kredyt. Zgodnie z danymi podanymi na 2016 rok przez Biuro Informacji Kredytowej, banki, firmy pozabankowe oraz SKOK-i udzieliły kilka milionów różnych pożyczek i kredytów na kwotę dochodzącą do 80 miliardów złotych.

Pożyczanie pieniędzy nie jest obecnie trudne i wcale nie jest niebezpieczne. Pożyczki ratalne dostępne są w bankach i firmach pożyczkowych od ręki, zatem możemy otrzymać środki nawet tego samego dnia. Oczywiście, musimy spełnić podstawowe wymogi firmy pożyczkowej, jednak i w tym przypadku stosuje się mniej restrykcyjne wymogi.

Kto może otrzymać pożyczkę?

Jeśli chcesz wziąć swoją pierwszą pożyczkę, ale nie wiesz, czy uda ci się ją otrzymać, warto sprawdzić warunki. Firmy pożyczkowe działające pozabankowo oraz banki mają dość podobne warunki, czyli do uzyskania pożyczki będziemy potrzebowali dowodu osobistego oraz odpowiedniej zdolności kredytowej.

Pod terminem zdolności kredytowej kryje się umiejętność spłaty zadłużenia w wyznaczonej wysokości oraz w określonym czasie.

Zdolność kredytowa jest zależna od szeregu różnych czynników, wobec tego dla każdej osoby i dodatkowo dla każdego kredytu i pożyczki jest ona inna.

Pożyczkę gotówkową możemy otrzymać pierwszy raz wtedy, gdy posiadamy odpowiednie dochody. Nie oznacza to wcale, że muszą być one bardzo wysokie. Pieniądze pożyczymy też przy zarobkach minimalnych, ale wtedy rata pożyczki nie może być zbyt wysoka, co przy większych sumach oznacza rozciągnięcie pożyczki w czasie.

Jaką pożyczkę warto wziąć na początek?

Jako że przy pierwszej pożyczce nie mamy jeszcze historii kredytowej zapisanej w BIK, najlepiej zdecydować się na pożyczkę na mniejszą sumę. Warto pamiętać o tym, że także brak wpisów w tej bazie może być przeszkodą w pożyczeniu pieniędzy, ponieważ pożyczkodawca tak naprawdę nie wie, czy jesteśmy rzetelnymi i godnymi zaufania osobami.

Przykładowo, może być to pożyczka ratalna przeznaczona na zakup jakiegoś wyposażenia do domu, pożyczka na rower. Może być ona udzielona zarówno przez bank, jak i przez pozabankową firmę pożyczkową. Także możemy wnioskować o nią przez internet, więc nie musimy nawet wychodzić z domu.

Przy pierwszej pożyczce nie warto szarżować z wysokością raty oraz długością spłaty.

Najlepiej, aby była ona dość niska oraz krótka. Po jej bezproblemowej spłacie będziemy mogli już zacząć budować swoją pozytywną historię kredytową w bazach BIK i dzięki temu kolejną pożyczkę uzyskamy już łatwiej.

Podsumowując, wzięcie pierwszej pożyczki jest bardzo ważne – jeśli również to zrobić, pamiętaj o tym, by była ona możliwa do spłaty. W przeciwnym razie może okazać się, że nieterminowe regulowanie zadłużenia będzie przeszkodą w uzyskaniu kolejnych pożyczek i kredytów nawet przez kilka lat.

Ten wpis znajduje się w kategorii