Zmiana numeru konta - gdzie ją zgłosić?
Nie mamy możliwości „zabrania” ze sobą naszego obecnego numeru konta bankowego do innego banku. Gdy chcemy przenieść się do nowego banku, wówczas otrzymujemy całkowicie nowy numer konta. Z jednej strony możemy zyskać na niższych opłatach, z drugiej zwykle musimy powiadomić odpowiednie osoby i instytucje o tym, że dokonaliśmy takiej zmiany.

Spis treści
Konta bankowe najczęściej zmieniamy z powodu kosztów. W ostatnim czasie opłaty związane z prowadzeniem kont bankowych wzrosły, dlatego też wielu z nas poszukuje sposobów na to, aby je ograniczyć. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest przejście do konkurencyjnego banku, który dla nowych klientów ma bardziej atrakcyjne opłaty.
Gdy planujemy zmianę konta bankowego na nowe, powinniśmy pamiętać również o tym, że konieczne będzie powiadomienie wszystkich zainteresowanych o naszej zmianie. Dotyczy to nie tylko rodziny, ale również odpowiednich firm, instytucji. Kogo musimy powiadomić?
Powiadom pracodawcę
Aktualnie chyba każdy z nas otrzymuje pensję na konto bankowe. W związku z tym powinniśmy przekazać informację o zmianie konta pracodawcy. Możemy zrobić to pisemnie, ale możemy też wysłać wiadomość e-mailem w zależności od tego, gdzie pracujemy i kto wykonuje przelewy.
Powiadom Urząd Skarbowy i ZUS
To szczególnie ważne w przypadku posiadania konta firmowego, ponieważ nasz numer konta wykorzystywany jest przez Urząd Skarbowy i Zakład Ubezpieczeń Społecznych. W tym przypadku konieczne będzie przygotowanie powiadomienia pisemnie.
Powiadom najważniejsze osoby
Często wykonujesz przelewy dla swoich bliskich albo oni przesyłają pieniądze tobie? W takim przypadku również warto przekazać im informacje dotyczące zmiany numeru konta bankowego.
W zależności od swojej sytuacji powiadom również:
• najemcę mieszkania
• pomoc socjalną
• uniwersytet przesyłający stypendium
• towarzystwa ubezpieczeniowe
• domy maklerskie, towarzystwa funduszy inwestycyjnych
• serwisy, na których sprzedajesz i otrzymujesz od nich pieniądze
Zwykle o tym, że zmieniamy numer konta, musimy poinformować pisemnie, ale czasami po prostu możemy zmienić numer konta po zalogowaniu się na swoje konto internetowe w danym serwisie.
Automatyczne przenoszenie konta z banku do banku?
W 2010 rok zaczęły obowiązywać regulacje, które mają ułatwiać przenoszeni konta z banku do banku. Są one rekomendacją Związku Banków Polskich, ale warto wskazać, że nie wszystkie banki pomagają w tym swoim klientom.
Automatyczne przenoszenie konta z banku do banku polega na wypełnieniu odpowiedniego wniosku, w którym wskazujemy na osoby i instytucje, które powinny być powiadomione o zmianie numeru rachunku, na przykład może być to pracodawca, Urząd Skarbowy. Bank powinien też przenieść nasze zlecenia stałe.
Jednak większość osób przenoszących konto woli zadbać o to samodzielnie – mamy wtedy kontrolę nad tym, komu przekazujemy dane. Dla pewności nie warto jednak starego konta zamykać od razu – lepiej poczekać miesiąc, ponieważ może się okazać, że jakiś płatnik nie zaktualizuje informacji i nadal będzie wykonywał przelewy na stary numer naszego konta.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej

Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej

W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej