Giełda – inwestycje dla każdego?
Giełda jest obecnie metodą inwestycji dostępną dla każdego. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że nie każdy będzie mógł liczyć na wysokie zyski z tytułu gry na giełdzie.
Pod pojęciem gry na giełdzie najczęściej rozumiemy kupowanie akcji, ale możemy również grać w inny sposób, na przykład na rynkach Forex. Giełda to atrakcyjna propozycja, biorąc pod uwagę zyski, jakie możemy osiągnąć, ale powinniśmy też pamiętać o tym, że taka forma inwestowania zaliczana jest do ryzykownych.
W związku z tym nie jest to propozycja dla każdego – mamy niebezpieczeństwo utraty zainwestowanych środków, więc do gry na giełdzie powinniśmy podejść z rezerwą i nie przeznaczać na ten cel wszystkich swoich oszczędności.
Gra na giełdzie – jak zacząć?
Obecnie rachunek maklerski przeznaczony do gry na giełdzie możemy założyć nawet bez potrzeby wychodzenia z domu. Większość banków pozwala na otwarcie go on-line – wystarczy zalogować się na swój serwis transakcyjny, a potem złożyć wniosek o otwarcie rachunku maklerskiego.
Procedura założenia rachunku nie jest trudna – musimy podać swoje podstawowe dane i potwierdzić jego otwarcie. Można zrobić to on-line albo wydrukować dokumenty i przesłać je do banku na wskazany adres. Bank może też wysłać do nas dokumenty kurierem – wtedy podpisujemy je w jego obecności.
Zapoznajmy się również z tabelą opłat i prowizji za prowadzenie rachunku maklerskiego, aby nie okazało się, że zapłacimy za niego zbyt dużo. W internecie możemy znaleźć różne rankingi rachunków, co pomoże nam w znalezieniu najlepszej propozycji.
Jak inwestować, aby zarabiać?
Wielu Polaków zakłada rachunek maklerski po to, aby kupić akcje wypatrzonej wcześniej spółki. Oczywiście, to dobra strategia, jeśli wiemy, że jest to przyszłościowy wybór. Oczywiście, nie musimy kupować akcji, tylko jednej spółki – do wyboru mamy wiele innych propozycji.
Zanim jednak zaczniemy kupować i sprzedawać akcje jak prawdziwy inwestor, powinniśmy zapoznać się bliżej ze specyfiką gry na giełdzie, podstawowymi terminami. Warto nauczyć się odczytywać notowania giełdowe. Wszystko to możemy znaleźć obecnie przez internet, dlatego nie musimy nawet wychodzić z domu, aby grać na giełdzie i robić to z zyskiem.
Czy inwestycje na giełdzie zawsze się opłacają?
W inwestowaniu na giełdzie duże znaczenie ma również nasz charakter – pamiętajmy o tym, że impulsywne decyzje mogą się opłacać, ale równie dobrze mogą doprowadzić nas do utracenia naszych środków i sporych długów. Zatem mądry inwestor powinien pamiętać o podnoszeniu swojej wiedzy inwestycyjnej i doświadczenia, ponieważ wraz z tym rosną także zyski.
Nie inwestujmy też wszystkich zarobionych przez nas pieniędzy na giełdzie. Najlepiej zastosować tak zwaną dywersyfikację, czyli podzielić posiadane środki na kilka części – jedną sumę możemy umieścić na bezpiecznej lokacie bankowej, inną zainwestować w fundusze inwestycyjne, z kolei trzecią właśnie na giełdę._**
Także na giełdzie nie inwestujmy od razu całej sumy w jedną spółkę – lepiej podzielić posiadane pieniądze na kilka spółek (zdywersyfikować portfel) i można wtedy łatwiej śledzić ich zmiany cen.**_