Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Ile kosztują podręczniki i wyprawka szkolna?

Ile kosztują podręczniki i wyprawka szkolna?

Wyprawka szkolna to dla wielu rodziców niemały wydatek. Trzeba liczyć się nie tylko z kosztami podręczników i zeszytów, ale też zakupić tornister, ubrania, piórnik i inne wyposażenie. Na jakie koszty trzeba się przygotować?

Zapewnienie dziecku wszystkiego, czego potrzebuje do nauki, może kosztować rodzica nawet około 1 000 złotych w podstawowej wersji. Aktualnie sytuacja jest jednak na tyle dobra, że rodzice wielu maluchów będą mogli zapomnieć o kosztach podręczników – te dostarczone będą przez państwo.

Nie oznacza to jednak wcale, że wyprawka szkolna będzie niewielkim wydatkiem. Trzeba będzie jeszcze zakupić szereg innych potrzebnych przedmiotów i ponieść inne koszty związane z nauką, na przykład koszty dojazdów, opłaty na radę rodziców, na obiady w szkolnej stołówce.

Kto może liczyć na darmowe podręczniki?

Obecnie uczniowie wszystkich klas szkoły podstawowej oraz drugich i trzecich klas gimnazjalnych dostają od Państwa darmowe książki, ćwiczeniówki i inne materiały edukacyjne.

Dokładnie sprawa wygląda tak, że szkołą kupuje książki i inne pomoce z pieniędzy, które otrzymuje od Ministerstwa Edukacji Narodowej. Pieniądze pochodzą z dotacji otrzymywanych przez samorządy. Nauczyciele mogą wtedy wybrać podręczniki wśród tych, które dostępne są na rynku.

Jedynymi podręcznikami, które rodzice będą musieli wtedy zakupić, są książka do religii albo etyki, a także książki do nauki drugiego języka obcego, która zwykle zaczyna się w klasie czwartej.

Rodzice młodzieży chodzącej do szkół średnich będą musieli zapłacić za podręczniki, ćwiczenia i inne pomoce z własnej kieszeni. Tutaj koszt jest niemały, ponieważ jeden podręcznik to zwykle koszt 30-40 złotych, do czego trzeba dodać także koszt ćwiczeń w cenie około 10-20 złotych. Nietrudno policzyć, że koszt to nawet około 500 złotych za same podręczniki.

Ile jeszcze trzeba będzie wydać?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, oprócz podręczników rodzice będą musieli przygotować się także na inne wydatki.

Według badan CBOS przeprowadzonych w 2016 roku rodzice na wyprawkę do szkoły wydali średnio 903 złote. W przypadku rodziców mających jedno dziecko koszt wynosił około 626 złotych, dla dwojga uczniów to około 1 023 złote, z kolei w przypadku co najmniej trojga dzieci to już około 2 365 złotych.

Za plecak trzeba będzie zapłacić od około 50 do 150 złotych, chociaż w promocji możemy znaleźć je jeszcze taniej. Za piórnik z wyposażeniem rodzic zapłaci od 15 do 60 złotych. Zeszyty kosztują od około 50 groszy do nawet 10 złotych zależnie od formatu, oprawy, liczby kartek.

Gdy dziecko ma plastykę, trzeba doliczyć też koszt artykułów plastycznych – to zwykle około 20-50 złotych. Ponadto pojawiają się takie wydatki jak obuwie zamienne, nowe ubrania, koszty wyżywienia w szkole, dojazdy.

Pożyczka na szkolną wyprawkę

W związku z dość dużymi kosztami wyprawki wielu rodziców przed rozpoczęciem roku szkolnego decyduje się na szybką pożyczkę. Dobrym wyborem będzie pożyczka ratalna, która pozwoli na rozłożenie zadłużenia do spłaty na kilka czy kilkanaście niewielkich rat – wtedy bez problemu można wkomponować je w domowy budżet.

Ten wpis znajduje się w kategorii