Ile kosztują podręczniki do szkoły podstawowej?
Wysłanie dziecka do szkoły podstawowej może być niemałym wydatkiem. Dla wielu rodziców wrzesień jest w związku z tym miesiącem wyróżniającym się znacznie wyższymi wydatkami. Ile pieniędzy trzeba wtedy przeznaczyć na podręczniki oraz na wyprawkę szkolną?
Chociaż nauka jest darmowa, to jednak musimy pamiętać o tym, że wydatki dotyczące wysłania dziecka do szkoły są niemałe. Nic więc dziwnego, że we wrześniu rodzice wydają na ten cel nawet kilkaset złotych w zależności od potrzeb dziecka.
Jednym z poważnych wydatków przez długi czas były dla rodziców podręczniki. Obecnie jednak Państwo wychodzi naprzeciwko oczekiwaniom rodzin i oferuje darmowe podręczniki. W jakich przypadkach dziecko może je otrzymać?
Bezpłatne podręczniki do szkół
Od niedawna prowadzony jest program bezpłatnych podręczników. Początkowo były one dostępne tylko w ramach nauczania początkowego – teraz program rozszerzono i mogą korzystać z niego także uczniowie starszych klas.
W roku szkolnym 2017/2018 prawo do bezpłatnych podręczników mają uczniowie klas I, II, III, IV, V, VI i VII szkół podstawowych. Książki te są własnością szkół i są użyczane uczniom. W założeniu mają one służyć trzem rocznikom.
W tym roku całkowicie nowe podręczniki zgodnie z nową podstawą programową otrzymują uczniowie klas I, IV i VII szkół podstawowych, a ponadto uczniowie klas VI i III gimnazjów, którzy nie byli objęci programem w latach wcześniejszych.
Wszyscy uczniowie szkół podstawowych otrzymają także nowe ćwiczenia, kupione specjalnie dla nich.
Dodatkowe wydatki edukacyjne
Same podręczniki teoretycznie powinny być wystarczające do tego, aby dziecko mogło rozpocząć naukę w szkole podstawowej. Jednak wielu rodziców decyduje się na dodatkowe zakupy, aby pomóc dziecku w nauce.
W przypadku szkół podstawowych do tej kategorii zalicza się między innymi atlasy, globusy, liczydła, słowniki języków obcych, gry pomocne w zdobywaniu wiedzy. Dodatkowo do tych kosztów doliczyć możemy lektury szkolne – można wprawdzie je wypożyczyć, ale wielu rodziców woli mieć je w domowej biblioteczce.
Za te wszystkie zakupy będziemy musieli zapłacić nawet kilkaset złotych w zależności od tego, na co się zdecydujemy.
Z jakimi jeszcze kosztami muszą liczyć się rodzice?
Wprawdzie rodzice dzieci chodzących do szkoły podstawowej nie ponoszą wydatków związanych z podręcznikami i nie muszą kupować dodatkowych materiałów edukacyjnych, ale mają jeszcze inne wydatki dotyczące nauki.
Zaliczają się do nich między innymi nowe ubrania dla dzieci, obuwie zamienne do szkoły, strój przeznaczony na WF, tornister albo plecak, piórnik z wyposażeniem, artykuły plastyczne, zeszyty.
Wobec tego nawet w obliczu braku wydatków na podręczniki rodzice muszą przygotować się na koszt nawet kilkuset złotych związanych z wysłaniem malucha do szkoły. Gdy potrzebujemy dodatkowego wsparcia finansowego w tym właśnie czasie, dobrym rozwiązaniem będzie pożyczka ratalna – dzięki niej można łatwo pokryć wszystkie koszty, a potem spłacić zadłużenie w niskich, wygodnych dla domowego budżetu ratach.