Ile kosztuje oczyszczacz powietrza?
Statystyki wskazują, że smog w Polsce zabija co roku nawet około 40 tysięcy osób. Chociaż w tym temacie zmienia się coraz więcej, to jednak nadal mamy najgorsze powietrze w całej Unii Europejskiej. Jeśli chcesz zwiększyć swoje bezpieczeństwo i zapewnić je także swoim bliskim, pomyśl o zakupieniu oczyszczacza powietrza. Ile musimy za niego zapłacić?
Smog zawiera wiele szkodliwych, rakotwórczych składników, które osadzają się w naszym organizmie. Znajdują się nie tylko w płucach, ale również te najdrobniejsze potrafią przechodzić przez barierę krew – mózg. Smog jest szczególnie groźny dla dzieci oraz dla osób w podeszłym wieku, ale każdy z nas powinien się przed nim chronić.
W smogu najgroźniejsze to pyły zawieszone PM 10 oraz PM 2,5 (cyfry wskazują na wielkość cząsteczek pyłu), a także benzopiren.
Jak chronić się przed smogiem?
W internecie możemy na bieżąco śledzić wyniki pomiarów ze stacji pomiarowych znajdujących się w różnych miejscowościach w kraju. Gdy stężenie zanieczyszczeń w powietrzu jest wysokie, najlepiej nie wychodzić z domu. Jeśli musimy to zrobić, warto zaopatrzyć się w maskę antysmogową.
Jednak zanieczyszczone powietrze dostaje się również do naszych domów. Jak możemy je usunąć? Tutaj pomocne są oczyszczacze powietrza, które kupimy w wielu wariantach do wyboru. Wbrew pozorom, oczyszczacze powietrza nie są bardzo skomplikowanymi urządzeniami – wyposażone są w wentylator zasysający powietrze oraz w układ filtrów, które zatrzymują zanieczyszczenia. Te lepszej klasy mogą mieć też nawilżacze powietrza, jonizatory.
Przykładowe ceny oczyszczaczy powietrza:
• 400-600 złotych – podstawowy oczyszczacz powietrza bez funkcji nawilżania
• 1000 złotych – oczyszczacz powietrza z nawilżaczem
• 1600-1800 złotych – oczyszczacz powietrza do większego pomieszczenia, z nawilżaczem, zautomatyzowanymi funkcjami
• 3000 złotych – oczyszczacz do największych pomieszczeń
Jak wybrać odpowiedni oczyszczacz powietrza?
Jeśli zaczniemy przeglądać oferty producentów oczyszczaczy powietrza, które dostępne są on-line, możemy zauważyć, że mają one różne parametry. Gdy nie mamy doświadczenia, możemy mieć trudność ze znalezieniem tego odpowiedniego. Na co warto patrzeć?
#ADV_LARGE#
Przede wszystkim najważniejsze są filtry – to one zatrzymują szkodliwe pyły i inne zanieczyszczania, a nawet mogą zmniejszać ilość wirusów, bakterii, grzybów oraz innych drobnoustrojów w powietrzu. Dobry oczyszczacz powinien posiadać filtr węglowy, który potrafi też usuwać nieprzyjemne zapachy, a także filtr HEPA, który zatrzymuje najdrobniejsze związki. Filtry HEPA produkowane są w wariantach E10, E11, E12 i H13 – im wyższa liczba, tym filtr jest skuteczniejszy.
Warto też spojrzeć na wydajność urządzenia – im wyższa, tym szybciej przefiltruje on powietrze w większych pomieszczeniach.
Powinniśmy też zwrócić uwagę na obsługę urządzenia – niektóre dopasowują poziom działania do zanieczyszczenia powietrza. Koniecznie należy podliczyć koszty eksploatacji – musimy regularnie wymieniać filtry w oczyszczaczu, aby działał on niezawodnie.