Ile wydajemy na utrzymanie dziecka?
3 min czytaniaWielu Polaków odkłada decyzję o posiadaniu dziecka ze względu na zbyt niskie dochody. Wydatki czekające przyszłych rodziców mogą być spore, gdy weźmiemy pod uwagę cały okres wychowania aż do usamodzielnienia się dziecka. Ile pieniędzy wydajemy na utrzymanie dzieci?
Spis treści
Współczesne rodziny wydają na swoich potomków coraz więcej pieniędzy. Oczywiście, nie oznacza to wcale, że potrzebujemy bardzo dużej sumy na to, aby posiadać malucha. Musimy jednak pamiętać o tym, że pieniądze są bardzo pomocne i potrzebne, gdy chcemy zapewnić dziecku szczęśliwe dzieciństwo pełne nowych wyzwań oraz przygód.
Biuro Informacji Kredytowej przeanalizowało koszty rodzin związane z posiadaniem dziecka. W badaniu „Edukacja finansowa dzieci” wykonanym w 2015 roku znajdziemy więcej informacji o tym, jak kształtują się finanse w rodzinach posiadających potomków.
Średnie koszty dziecka na miesiąc – ponad 600 złotych
Według badania wykonanego przez BIK średnie miesięczne wydatki przeznaczone na dziecko wynoszą dokładnie 607 złotych. Najwięcej kosztuje nas żywność – na nią wydajemy z tej sumy średnio 208 złotych. Na kolejnej pozycji znalazły się ubrania z kwotą 114 złotych, a na trzeciej wydatki wiązane z obowiązkowymi zajęciami szkolnymi przedszkolnymi, na przykład obiadami, świetlicą – tutaj koszt to 84 złote.
Poniżej 100 złotych rodzice wydają również na zajęcia nieobowiązkowe pozaszkolne i szkolne, leczenie i zdrowie, zabawki, a także inne wydatki związane z deklarowanymi przez dziecko potrzebami.
Warto przy tym wskazać, że rodzice mieszkający w dużych miastach wskazali, że ich wydatki są większe niż w przypadku dzieci z małych miejscowości.
Wydatki na dziecko wyższe wraz z wiekiem
Chociaż może wydawać się, że to właśnie małe, niedawno urodzone dziecko kosztuje najwięcej, to jednak jest wprost przeciwnie – wydatki na dziecko rosną wraz z wiekiem. Według cytowanego raportu dzieci w wieku 10-12 lat kosztują rodziców koło 673 złote miesięcznie, a następnie koszty idą dalej w górę.
Wynika to głównie z większych potrzeb dziecka – kieszonkowe, droższe zajęcia pozaszkolne, wycieczki, spotkania ze znajomymi, edukacja to tylko niektóre z nich. Na studiach dziecko może kosztować rodzica nawet powyżej 1 500 złotych w zależności od tego, gdzie się uczy i jakie są jego potrzeby.
Jak zarządzać pieniędzmi, gdy w rodzinie pojawia się dziecko?
Przede wszystkim powinniśmy pamiętać o tym, że do rodzicielstwa trzeba będzie się przygotować – również pod względem finansowym. Dobrze płatna praca i brak dużych zobowiązań są bardzo ważne. Wówczas będziemy mogli bez problemu utrzymać także nowego członka rodziny.
Również wtedy, gdy dziecko już jest na świecie, powinniśmy umiejętnie i dokładnie planować nasze wydatki. To pozwoli nam na oszczędności już na tym wczesnym etapie.
Oczywiście, wtedy, gdy pojawi się taka konieczność, możemy również wziąć pożyczkę, która pomoże nam w podreperowaniu budżetu i w razie niespodziewanych wydatków. W takiej sytuacji możemy również wybrać pożyczki ratalne, które są łatwe w spłacie.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej