Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Ile kosztuje utrzymanie dziecka w pierwszym roku życia?

Ile kosztuje utrzymanie dziecka w pierwszym roku życia?

Gdy ma pojawić się dziecko z jednej strony jest to bardzo ważny okres w życiu osób oczekujących na dziecko pod kątem emocjonalnym, ale jest to również okres życia, który wymaga odpowiedniego planowania. Jest to związane między innymi z tym, że trzeba przygotować dla dziecka odpowiednie warunki.

Wiąże się to również z wydatkami, które mogą być całkiem wysokie szczególnie przez pierwszy okres życia dziecka.

Gdy spodziewamy się dziecka warto jest zapoznać się z wszystkimi niezbędnymi wydatkami, z którymi można spotkać się szczególnie w pierwszym okresie życia dziecka. Oczywiście nie można przewidzieć wszystkich wydatków, ale odpowiednie planowanie pozwala na znacznie lepsze przygotowanie się na wydatki związane z przyjściem dziecka na świat.

Wyprawka dla dziecka

Gdy oczekuje się dziecka niezbędne jest dokonanie zakupu wyprawki. Zakup poszczególnych elementów wyprawki powinien być odpowiednio przemyślany. Trzeba pozyskać po pierwsze niezbędne ubranka, kosmetyki jak też różne akcesoria. Do produktów kosmetycznych, które trzeba pozyskać można zaliczyć odpowiedni płyn do kąpieli, oliwkę, maść do smarowania pupy, krem na odparzenia, kremy chroniące przed działaniem mrozu, chłodu, UV, chusteczki, pieluchy tetrowe, flanelowe, szczotki do włosków, pokłady do przewijania, ręczniki kąpielowe, specjalne proszki do prania.

Niezbędne jest również pozyskanie odpowiedniej ilości ubranek.

Trzeba brać pod uwagę, że dziecko może rosnąć w różnym tempie, więc warto przygotować się na pierwsze miesiące życia dziecka. Jednocześnie poszczególne elementy ubranek dla dzieci powinny być kupione w kilku sztukach. Zakupić należy śpioszki, body, skarpetki, rękawiczki, czapeczki czy kombinezony. W zależności od pory roku urodzenia się dziecka niezbędne jest również nieco inne skonstruowanie pierwszego zestawu ubranek przygotowanych dla dziecka.

Dobrze jest również przygotować odpowiednio przygotowaną apteczkę, która przydać się może gdy dziecko będzie miało różne problemy zdrowotne jak temperatura. Niezbędne jest również pozyskanie odpowiednich akcesoriów jak buleni do karmienia, smoczki, woreczki do zamrażania pokarmu, podgrzewacze do butelek, laktatory, przewijaki, rożki, kocyki, termometry.

Oczywiście do niezbędnych akcesoriów dla dziecka zaliczyć trzeba wózki oraz śpiworki. Niezbędne może być pozyskanie fotelików samochodowych gdy podróżować będzie się z dzieckiem samochodem. Wielu rodziców kupuje się poduszki do karmienia piersi czy nianie elektryczne.

Koszty stałe

Przy małym dziecku można spotkać się również z odmiennymi kosztami stałymi. Po pierwsze do takich kosztów stałych zaliczyć trzeba pieluchy. Dziecko może również wymagać dokarmiania w przypadku gdy będzie się matka będzie miała za mało pokarmu.

Kupować trzeba również proszek, który będzie używany do prania oraz kosmetyki, które będą się zużywały. Koszty stałe mogą być bardzo różne, bo wiele zależy od indywidualnych potrzeb, ale najczęściej wynoszą one kilkaset złotych i przeciętne w rodzinach wahają się w okolicach pięciuset złotych.

Ten wpis znajduje się w kategorii