Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Chcesz adoptować kota, ale nie wiesz, na jakie wydatki się przygotować? Przygarnięcie zwierzęcia to duża odpowiedzialność, także finansowa. Warto więc wiedzieć, ile będziemy musieli zapłacić za jego utrzymanie.

Kot w domu to dla wielu marzenie – mruczący przyjaciel rodziny może dać mnóstwo szczęścia. Oczywiście, musimy też pamiętać o minusach posiadania zwierzaka. Warto wspomnieć między innymi o sierści, ryzyku podrapania naszych mebli czy też o tym, że kociak może zachorować i wymagać leczenia. Musimy też przygotować nasz dom na jego przybycie – zakupienie kuwet, drapaka, odpowiednie zabezpieczenie balkonu. Zatem przed adopcją zawsze warto dobre przemyśleć tę decyzję.

Skupmy się tutaj jedna na kosztach, jakie są związane z posiadaniem jednego kota. Ile będziemy musieli wydawać na niego co miesiąc? Wydatki na zwierzaka możemy podzielić na kilka kategorii, a mianowicie na jedzenie, żwirek i higienę, a także na zdrowie. Są też wydatki, które ponosimy jednorazowo, na przykład wspomniane wcześniej wyposażenie, które kupujemy jeden raz i wystarcza nam ono najczęściej na kilka lat.

1. Jedzenie dla kota

To podstawowy wydatek związany z utrzymaniem zwierzęcia. Najlepiej zdecydować się na dobrej jakości karmę suchą oraz mokrą, którą możemy kupić w sklepach zoologicznych także w internecie. Warto poszukać karm bezzbożowych, ponieważ są zdrowsze dla zwierzęcia i bardziej sycące niż karmy zbożowe. Pamiętajmy, że koty to mięsożercy! Karmienie kota gorszej jakości karmą może odbić się na jego zdrowiu, a tym samym na naszych wydatkach na weterynarza.

Za dużą 7-kilogramową paczkę bezzbożowej karmy zapłacimy od 110 do 200 złotych. Taka paczka powinna wystarczyć nam na czas od 4 do 6 miesięcy w zależności od dawkowania. Z kolei karma mokra jest już nieco droższa. Puszka karmy mokrej o wadze 400 gramów to wydatek od 5 do 9 złotych, gdy mówimy o karmach lepszej jakości. Gdy mamy jednego kota, możemy kupić też mniejsze saszetki – cena jednej to od 1 do 2 złotych. Kot może jeść jedną saszetkę dziennie albo możemy dzielić ją na połowę.

2. Żwirek dla kota

Gdy nasz kociak będzie niewychodzący, musimy też zapewnić mu odpowiednie miejsce do załatwiania się. W sprzedaży znajdziemy kilka typów żwirków – bentonitowe, kukurydziane, drewniane, silikonowe. Najlepiej wybrać żwirek zbrylający się – wtedy łopatką wyjmujemy to, co trzeba, więc żwirek posłuży nam na dłużej.

Duże opakowanie żwirku drewnianego to koszt zwykle około 70-80 złotych. Taki żwirek może posłużyć nawet na 3-4 miesiące. Żwirki bentonitowe (gliniane) są tańsze – tutaj za duże opakowanie zapłacimy około 50 złotych. Najdrożej wychodzą żwirki silikonowe – wchłaniają mocz, dlatego musimy wyrzucać z nich tylko w stałe odchody. Za opakowanie takiego żwirku ważące około 2 kilogramów zapłacimy około 20 złotych. Powinno ono wystarczyć na miesiąc.

3. Wydatki u weterynarza

Te są najdroższe. Za szczepienie kota zapłacimy około 100 złotych. Za odrobaczenie zwykle około 50 złotych. Więcej kosztują różnego rodzaju badania oraz leczenie, gdzie ceny mogą wynosić nawet po kilkaset czy kilka tysięcy złotych w zależności od przypadłości. Warto mieć odłożoną sumę na takie wydatki!

Zatem miesięcznie na utrzymanie jednego kota zapłacimy zwykle od około 30 do 150 złotych w zależności od naszych zakupów i aktualnych potrzeb zwierzaka.

Ten wpis znajduje się w kategorii