Ile zaoszczędzisz na wodzie dzięki zmywarce?

Ile zaoszczędzisz na wodzie dzięki zmywarce?

Zmywarka to ogromna oszczędność czasu, ale i duża pomoc w wykonywaniu obowiązków domowych. Zobacz, ile kosztuje zmywarka oraz kiedy dzięki niej zaczniesz płacić niższe rachunki za wodę

Wydaje się, że zmywarki pobierają sporo wody. W końcu pełen cykl zmywania trwa zazwyczaj 1,5-3 godziny. Gdybyśmy przez taki sam czas myli naczynia ręcznie, to wysokość rachunków za wodę byłaby horrendalna. Na szczęście w przypadku zmywarki jest inaczej.

Ręczne mycie czy zmywarka – co się bardziej opłaca?

Kiedy myjemy naczynia ręcznie, trudno jest kontrolować pobór wody. Zazwyczaj odkręcamy kran, szorujemy i płuczemy, a następnie dopiero zakręcamy wodę. Jeśli do umycia są garnki po gotowaniu i naczynia po obiedzie dla czteroosobowej rodziny, to robi nam się niezła sterta. Jeśli wybierzesz standardowej wielkości zmywarkę, to taki pakiet bez problemu się do niej zmieści. A dodatkowo bez problemu włożysz do niej także brudne naczynia po zjedzonej kolacji.

Czytając instrukcję obsługi zmywarki, znajdziesz opis dostępnych programów. Producent podaje tam informację, ile litrów wody zużywa dany program. Najtańszy jest tak zwany program „eco”, gdzie zużycie wody i energii jest zminimalizowane. Z kolei najdroższy będzie ten przeznaczony do uporczywych zabrudzeń.

Jeśli wybierzesz program ekologiczny, to według zapewnień producenta (na przykładzie zmywarki Bosch) urządzenie zużyje 10 litrów wody i 1 kWh prądu. Biorąc pod uwagę średnie ceny wody i prądu w dużym polskim mieście, jedno zmywanie kosztuje 72 grosze. Trzeba jeszcze doliczyć niezbędne detergenty. wiosenna-pozyczka

Większość nowoczesnych tabletek zawiera sól, więc nie trzeba dodatkowo jej kupować. Niezbędny jest jednak nabłyszczacz. Taki popularnej marki o pojemności 800 ml, który starcza według deklaracji producenta na 160 zmywań kosztuje 20 zł. Za jedno mycie wychodzi więc ok. 13 groszy. Z kolei opakowanie tabletek do zmywarki o pojemności 90 sztuk można kupić w promocji za 45 zł, co przekłada się na 50 groszy ceny jednostkowej.

Łącznie umycie naczyń w zmywarce kosztuje więc 1,34 zł. Jak na tym tle wypada mycie ręczne?

Średnio umycie takiej samej liczby naczyń w zlewie zabrałoby około 40 litrów wody. Do tego należy dodać koszt płynu do mycia naczyń (ok. 50 ml kosztuje. 50 groszy). W sumie trzeba więc 1,46 zł.

Zobacz też: Czy zmywarka się opłaca?

Jak widać, różnica w kosztach przechyla się delikatnie na korzyść zmywarki. Jednak po co myć ręcznie, skoro dzięki automatycznemu urządzeniu nie dość, że płacimy mniej, to jeszcze oszczędzamy czas i własne siły. Trzeba jednak na początku ponieść koszt jej zakupu.

Jaką zmywarkę wybrać?

Możesz wybrać zmywarkę do zabudowy albo wolnostojącą. Pod tym kątem nie różnią się specjalnie ceną ani funkcjonalnościami. To, którą wybrać, zależy od preferowanego przez Ciebie sposobu montażu. Wolnostojącą wystarczy postawić w kuchni tam, gdzie jest dostęp do wody. Z kolei zmywarki do zabudowy trzeba wpasować w szafki i jest to utrudnione, kiedy właśnie nie przeprowadzasz remontu. Takie urządzenia wyglądają również bardziej elegancko i nie wyróżniają się na tle pozostałych frontów. wiosenna-pozyczka

Jeśli chcesz oszczędzać na rachunkach za prąd i wodę, to najważniejsza jest klasa energetyczna. Przykładowo zmywarka Boscha o klasie A+++ o szerokości 45 cm jest w stanie pomieścić 10 kompletów naczyń i do jednego mycia wykorzystuje zaledwie 9,5 l wody. Natomiast jej roczne zużycie prądu przy regularnym uruchamianiu wynosi tylko 188 kWh, za co trzeba zapłacić około 115 zł.

Niezależnie od tego, jaką zmywarkę wybierzesz, warto jak najczęściej uruchamiać program ekologiczny, który pozwala zużyć jak najmniej wody.

Warto również pamiętać o tym, aby wybrać model z szufladą na sztućce. Ułożone w ten sposób noże, łyżki czy widelce łatwiej się domyją niż ułożone w koszyku. Nie trzeba będzie więc domywać ich ręcznie i tracić kolejnej porcji wody.

Zwróć uwagę również na to, że im cichsza zmywarka, tym więcej prądu może pobierać. Przykładowo taka, która emituje 41 dB pobiera rocznie 237 kWh, a taka, która 44 dB tylko 201 kWh. Różnice w natężeniu hałasu nie są mocno odczuwalne z punktu widzenia użytkownika, więc ze względu na oszczędności lepiej wybrać taką bardziej hałaśliwą.

Ile kosztuje zmywarka i ile warto wydać?

W zależności od wybranego producenta, pojemności zmywarki, jej klasy energetycznej, natężenia hałasu podczas zmywania oraz poziomu zużycia wody i prądu zmywarka może kosztować od 1 000 zł do nawet 3 000 zł.

Potrzebujesz pieniędzy na zmywarkę? Wypełnij wniosek i weź pożyczkę!

Przykładowo, zmywarka Sharp, która kosztuje niespełna 1 000 zł emituje aż 47 dB hałasu i zużywa aż 12 litrów wody na cykl i stąd jej niska cena.

Z kolei bardziej pojemna zmywarka Bosch kosztuje 1 500 zł, ale jest cichsza (44 dB) i oszczędza więcej wody (9,5 l na jedno zmywanie).

A czym charakteryzuje się dwa razy droższe od zmywarki Boscha urządzenie Electrolux? Ma podobną pojemność (60 cm szerokości), poziom emitowanego hałasu (44 dB) i zużycie wody (11 l). Ma jednak sporo dodatkowych funkcji. Jej dolny kosz się podnosi, dzięki czemu nie musisz się schylać, aby umieścić w nim naczynia. Dodatkowo posiada program ochrony szkła, które zawsze będzie perfekcyjnie wypolerowane. Ma także teleskopowe ramię spryskujące, które sprawia, że naczynia będą dokładnie umyte, niezależnie od tego jak je poukładasz.

A ile warto wydać na zmywarkę? Najlepiej jest wybrać taką ze średniej półki cenowej, ale z oferty renomowanego producenta. Warto założyć sobie daną pojemność, akceptowalne zużycie wody i prądu oraz poziom hałasu i na tej podstawie szukać modelu, który spełnia Twoje oczekiwania.

Po jakim czasie zwrócą Ci się wydane pieniądze?

Biorąc pod uwagę fakt, że na zmywarkę wydasz 1 500 zł, na każdym zmywaniu oszczędzasz 12 groszy, a urządzenie uruchamiasz codziennie, to poniesiony wydatek zwróci Ci się dopiero po dobrych kilku latach. Oszczędności na samej wodzie będą znaczące, ale niestety trzeba doliczyć koszty niezbędnych detergentów, co nieco zaciera różnice cenowe pomiędzy myciem ręcznym i automatycznym.

Nie warto jednak rozpatrywać tej kwestii tylko pod kątem oszczędzania na rachunkach za wodę. Zużywając jej mniej, dbasz o środowisko. Nie myjąc ręcznie, nie przesuszasz nadmiernie dłoni, ale przede wszystkim oszczędzasz czas. Codzienne pół godziny przeznaczone na zmywanie daje Ci 7 dodatkowych dób w roku, które możesz wykorzystać, na co chcesz – na pracę zawodową, zabawę z dziećmi, sport czy po prostu odpoczynek.

Kiedy zaczniesz oszczędzać na rachunkach za wodę?

Pierwsze oszczędności na rachunkach za wodę odczujesz już w pierwszym miesiącu posiadania takiego urządzenia jak zmywarka. W końcu zamiast zużywać 40 litrów zmywarka będzie zużywała zaledwie około 10 litrów. Warto pierwszy miesiąc potraktować testowo i samemu sprawdzić, ile tak naprawdę możesz płacić mniej za wodę.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,57%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1791,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 794,48 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4291,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r.                                                                     

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 8600 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 417,83 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 6164,75 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2733,35 zł, prowizja 3431,40 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 14764,75 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 2400 zł.                                        

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7900 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 383,82 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5662,98 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2510,88 zł, prowizja 3152,10 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 13562,98 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2400 zł.       

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,56%. Rata miesięczna od 524,71 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7741,87 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3432,67 zł, prowizja 4309,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18541,87 zł. Stan na dzień 20.05.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.