Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Kupujemy zmywarkę – na co zwrócić uwagę?

Kupujemy zmywarkę – na co zwrócić uwagę?

Zmywarki są dostępne w coraz większej liczbie polskich domów i mieszkań. To urządzenia, z którymi możemy zapomnieć o mozolnym zmywaniu naczyń ręcznie – wystarczy tylko napełnić zmywarkę i włączyć program, aby po jakimś czasie wyjąć je czyste i lśniące. Jak zatem wybrać dobrą zmywarkę dla siebie?

W sprzedaży możemy znaleźć obecnie szeroką gamę różnych zmywarek – są to urządzenia wolnostojące i przeznaczone do zabudowy, czyli możemy dopasować ją do reszty mebli w kuchni.

Niezależnie od tego, czy chcemy zdecydować się na model wolnostojący czy do zabudowy, warto zwrócić uwagę na jej parametry techniczne, ponieważ to właśnie od nich zależy skuteczność zmywania i nasze zadowolenie.

  1. Wymiary zmywarki

Zacznijmy od wymiarów zmywarki, a mianowicie od jej szerokości. Zmywarki możemy obecnie zakupić w dwóch głównych wariantach szerokości, a mianowicie:

  • zmywarki o szerokości 45 cm
  • zmywarki o szerokości 60 cm

Zmywarka o mniejszej szerokości pomieści mniej naczyń, dlatego polecana jest ona głównie dla osób mieszkających samodzielnie albo dla par, z kolei ta o większej szerokości ma też większą pojemność, więc będzie dobra dla większej rodziny.

Oczywiście, pod uwagę musimy też wziąć możliwości montażowe zmywarki, czyli musimy zmierzyć, czy zmieści się ona w konkretnym miejscu pod względem swojej szerokości.

  1. Programy zmywania

Zmywarki mają najczęściej kilka różnych programów zmywania, które różnią się pomiędzy sobą czasem pracy urządzenia, rodzajem pracy – zmywanie wstępne, zasadnicze, płukanie, suszenie, a także temperaturą. Z rodzajem programu związana jest też ilość zużytego prądu oraz wody.

Warto zwrócić uwagę, czy zmywarka posiada program oszczędny, który określany jest też jako ekonomiczny, ekologiczny lub Eco. Wówczas zużywa ona najmniej wody i prądu, ale pracuje dłużej. Dzięki temu programowi możemy jednak zmniejszyć koszty korzystania z tego urządzenia w swojej kuchni.

  1. Klasa energetyczna zmywarki

Gdy nie chcemy, aby zmywarka pobierała dużo energii podczas pracy, powinniśmy zwrócić uwagę na jej klasę energetyczną. Najwyższa to klasa A+++, niższa to A++, jeszcze niższa to A+, a następnie A, B, C i tak dalej.

Większość dobrych zmywarek posiada klasę energetyczną A++ albo A+, dlatego warto zwrócić uwagę na te właśnie modele. Dzięki zastosowaniu energooszczędnych rozwiązań będą one znacznie tańsze w utrzymaniu niż zmywarki z gorszymi klasami.

  1. Wyposażenie wewnętrzne zmywarki

Przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu zmywarki powinniśmy też zwrócić uwagę na jej wyposażenie wewnętrzne. W zmywarkach są umieszczane kosze, które służą do układania w nich naczyń. Dodatkowo na wyposażeniu znajdziemy mniejszy, wyjmowany koszyk na naczynia albo specjalną tackę na nie. Dodatkowo zmywarka może mieć też inne akcesoria, na przykład uchwyty na kieliszki.

W zależności od ułożenia prętów koszu będzie można zmieścić w nich różne naczynia. Zwrócimy uwagę na to, czy niektóre pręty możemy regulować – to pozwoli nam na łatwiejsze dopasowanie do różnych naczyń.

Przy poszukiwaniu odpowiedniego modelu możemy też posłużyć się dostępnymi on-line opiniami.

Ten wpis znajduje się w kategorii