Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak bezpiecznie płacić kartą w zagranicznych sklepach internetowych?

Jak bezpiecznie płacić kartą w zagranicznych sklepach internetowych?

Robienie zakupów w internetowych sklepach za granicą jest proste, wygodne i szybkie. Co więcej, często opłaca się bardziej niż kupowanie w naszym kraju. Jedną z najczęściej stosowanych wtedy form płatności jest zapłata kartą. O czym powinniśmy wtedy pamiętać?

Dzisiaj wielu Polaków decyduje się na kupowanie w Chinach. Tam zakupimy niemalże wszystko, najczęściej z darmową dostawą. Także zamówienia możemy składać w innych sklepach na całym świecie. Popularne są Stany Zjednoczone, ponadto Wielka Brytania, również Niemcy. Musimy jednak pamiętać o tym, że cena zaprezentowana w zagranicznym sklepie internetowym to jeszcze nie wszystkie opłaty, które musimy ponieść.

Dodatkowe koszty przy zakupach w zagranicznych sklepach on-line

Oprócz ceny produktu czy produktów musimy pamiętać też o cenie wysyłki. Czasami zdarza się, że sprzedawca oferuje przesyłkę za darmo, ale w większości przypadków musimy za nią zapłacić i tutaj cena może być dość wysoka.

Gdy chcemy zrobić zakupy internetowe w sklepie na terenie Unii Europejskiej, nie płacimy podatku VAT oraz cła. Poza UE musimy już przygotować się na te dodatkowe koszty.

Przesyłki o wartości wyższej niż 45 euro, co daje około 60 USD dolarów amerykańskich, podlegają opodatkowaniu VAT w stawce 23%. Od wybranych produktów zapłacimy też cło, które wynosi zwykle kilka procent. Z opłaty celnej zwolnione są przy tym zakupy o wartości do 150 euro lub około 170 dolarów amerykańskich. Niektóre produkty są też zwolnione z cła, na przykład elektronika z USA.

Oczywiście, dodatkowe opłaty będą dotyczyły naszej metody płatności, czyli karty. Tutaj musimy przygotować się na większy koszt wynikający z przewalutowania oraz prowizji.

Do zapłaty za granicą nie potrzeba karty kredytowej

Często możemy spotkać się z przekonaniem, że jedyną kartą, którą możemy płacić w sklepach internetowych za granicą, jest karta kredytowa. W rzeczywistości jednak możemy płacić także zwykłymi kartami wydawanymi do rachunków bankowych. Karta powinna mieć odblokowane limity dla płatności internetowych (często możemy zrobić to samodzielnie przez internet po zalogowaniu się na swoje konto).

Zapłata kartą jest prosta i szybka. Wpisujemy numer karty oraz jej datę ważności, swoje imię i nazwisko oraz trzycyfrowy kod z tyłu karty określany jako CVC2 lub CVV2. Następnie możemy być poproszeni o potwierdzenie transakcji poprzez usługę 3D-Secure. Polega ona na wpisaniu kodu, który otrzymujemy na SMS. Gotowe! Informacja o płatności natychmiast przekazywana jest do odbiorcy.

Zasady bezpieczeństwa, o których warto pamiętać:

• korzystaj ze znanych sklepów internetowych mających pozytywne opinie

• sprawdzaj, czy połączenie ze sklepem internetowym jest szyfrowane (zamknięta kłódka przy adresie)

• nigdy nie podawaj nikomu danych swojej karty i nie publikuj jej zdjęć na portalach społecznościowych

• dla pewności możesz korzystać z systemów płatności internetowych, na przykład PayPal, do których także możemy podpiąć kartę

• uważaj na próby wyłudzenia danych twojej karty, nie klikaj w SMS-y i linki z nieznanego źródła

Ten wpis znajduje się w kategorii