Ile czeka się na przelew pocztowy?

Kiedyś wielu z nas regularnie korzystało z przelewów pocztowych – była to jedna z głównych form przekazywania pieniędzy na odległość. Teraz przelewy przez Pocztę są już mniej popularne, co głównie ma związek z większą dostępnością kont bankowych on-line. Gdy jednak chcemy wykonać lub mamy dostać przelew pocztowy, jak długo trzeba wtedy czekać na pieniądze?
Nie musimy wcale iść do banku, aby tam w okienku wpłacać pieniądze na konto. Gdy nie mamy konta bankowego z dostępem on-line, przelewy pocztowe to bardzo atrakcyjna propozycja. Usługa jest świadczona przez wszystkie placówki pocztowe.
Placówki Poczty Polskiej znajdziemy nawet w tych mniejszych miejscowościach, dlatego to duże udogodnienie dla osób mających trudności z dostępem do banków. Co więcej, wpłaty złotówkowe mogą być wykonywane nawet u listonosza!
Czym jest przelew pocztowy?
Wpłaty na rachunek bankowy realizowane przez Pocztę to wpłaty gotówkowe przyjmowane są w placówkach pocztowych i przez listonoszy, a następnie przekazywane są do odbiorcy w postaci elektronicznej, czyli jako wpłata na wskazany rachunek bankowy.
Przelewy możemy wykonywać w walucie PLN i w dowolnej kwocie w placówkach, natomiast przy wpłacie u listonosza, kwota nie może być wyższa niż równowartość kwoty stanowiącej 120% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
Jak długo idzie przelew pocztowy?
Na stronie internetowej Poczty Polskiej możemy znaleźć informację, że Poczta przekazuje środki do banku odbiorcy w terminach: D0/D+1 (wpłata Priorytet) i D+2 (wpłata Standard). W przypadku wpłat Priorytet – czas przekazania środków zależny jest też od godziny i miejsca dokonania wpłaty.
Wobec tego wpłata Standard realizowana jest przez Pocztę maksymalnie w drugim dniu roboczym od przyjęcia wpłaty. Z kolei wpłata Priorytet zwykle wykonywana jest tego samego dnia lub dnia następnego. Jeśli zlecenie wpłaty zostanie przyjęte do godziny 14:00, wówczas wpłata przekazywana jest na rachunek w dniu jej przyjęcia. Gdy wpłaty dokonamy po godzinie 14:00, wówczas przekazywana jest ona w następnym dniu roboczym od jej przyjęcia.
Do tych terminów musimy doliczyć również terminy księgowania wpłat. Standardowo wpłata dochodzi według sesji Elixir, dlatego u odbiorcy powinna być tego samego dnia roboczego albo kolejnego dnia roboczego. Zatem przelew nie powinien iść dłużej niż 1-4 dni, oprócz weekendów i świąt, ponieważ wtedy przelewy nie są realizowane w placówkach Poczty i nie prowadzi się sesji Elixir.
Ile kosztuje przelew na poczcie?
Wpłata na rachunek bankowy Standard będzie kosztowała nas 3,40 złotych w kwocie przelewu do 600 złotych. Gdy będziemy chcieli wykonać wpłatę w wysokości powyżej 600 złotych, koszt to 0,6% kwoty wpłaty. Z kolei wpłata na rachunek wykonana w usłudze Priorytet będzie kosztowała nas niewiele więcej – to 3,50 złotych w kwocie do 600 złotych i 0,6% kwoty powyżej 600 złotych.
W przypadku przelewów do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Urzędów Skarbowych oraz Urzędów Celnych cena to 10 złotych za przelew.
Dodatkowe informacje o przelewach na Poczcie znajdziemy na jej stronie internetowej i w placówkach.