Jak dopłacić podatek z PIT do Urzędu Skarbowego?

3 min czytania

Nierzadko zdarza się, że podatnik przy rozliczeniu PIT musi dopłacić jeszcze podatek. Jak powinniśmy wtedy wykonać zapłatę, aby pieniądze doszły do naszego Urzędu Skarbowego na czas?

Jak dopłacić podatek z PIT do Urzędu Skarbowego?

Dopłata podatku pojawia się przede wszystkim wtedy, gdy został on wpłacony w składkach w zbyt niskiej wysokości fiskusowi. Przykładowo, odprowadzane przez pracodawcę składki były nieco niższe ze względu na zaokrąglenia. Oczywiście, podatek dopłacimy też wtedy, gdy załapiemy się na wyższy próg podatkowy. Tak czy inaczej, pieniądze będziemy musieli dostarczyć do Urzędu na czas.

W jakim terminie musimy dopłacić podatek z PIT?

Podobnie jak w przypadku zeznania podatkowego PIT obowiązuje nas ten sam termin, a mianowicie koniec kwietnia. Wobec tego powinniśmy w tym czasie zapłacić podatek wynikający z naszego rozliczenia rocznego, ale nie musimy robić tych dwóch czynności jednoczenie, jak wskazuje prawo.

Zatem zarówno dostarczenie dokumentu PIT, jak i zapłatę podatku możemy wykonać w dwóch różnych terminach, ale musimy przy tym pamiętać, aby zrobić to właśnie do końca kwietnia.

W jaki sposób możemy dokonać wpłaty?

Dopłata musi być przekazana do Urzędu Skarbowego właściwego ze względu na nasze miejsce zamieszkania, czyli płacimy tam, gdzie składamy nasz dokument PIT. Oczywiście, możemy złożyć ten dokument elektronicznie, przez internet, ale wtedy też wpłatę kierujemy na konto Urzędu, do którego adresowaliśmy dokument. Zimowa pożyczka

Mamy generalnie dwie metody wpłaty – gotówkową i bezgotówkową i możemy wybrać taką, która będzie dla nas najbardziej wygodna.

Wpłata podatku w kasie Urzędu Skarbowego

Płacimy gotówką taką kwotę, która znalazła się w dokumencie PIT. To najwygodniejsza opcja wtedy, gdy składamy dokument na miejscu, ponieważ możemy wszystko załatwić za jednym zamachem. Pamiętajmy jednak o tym, że wtedy, gdy będziemy składali dokument pod koniec kwietnia, kolejki do kas mogą być bardzo długie, dlatego możemy nieco w nich postać.

Wpłata podatku przez przelew

Zatem wygodniejszym rozwiązaniem będzie wykonanie przelewu. Tutaj także mamy dwie opcje – możemy zrobić przelew w placówce Poczty Polskiej albo w okienku bankowym lub możemy zlecić go przez internet. Zapłata przez internet będzie najwygodniejsza – wszystko będziemy mogli załatwić bez potrzeby wychodzenia z domu.

Warto przy tym wskazać, że formularz wpłaty gotówkowej do Urzędu Skarbowego będzie wymagał wypisania w inny sposób niż w przypadku zwykłego przelewu. Musimy w nim zawrzeć takie informacje jak: adresat przelewu, czyli Urząd Skarbowy, do którego kierujemy wpłatę, jego numer konta, kwota, nasz identyfikator z określeniem jego typu, na przykład może być to PESEL czy NIP, a także musimy określić nazwę formularza podatkowego, do którego płacimy podatek, oraz wskazać na okres, którego dotyczy nasze rozliczenie.

Zatem wtedy, gdy chcemy wpłacić podatek w okienku, wybieramy odpowiedni formularz, który pozwala na przelew na rachunek organu podatkowego. Gdy wykonujemy przelew z naszego konta on-line, także wybieramy odpowiedni rodzaj przelewu i często nie musimy już wpisywać numeru konta – po wybraniu placówki Urzędu Skarbowego numer będzie uzupełniony automatycznie, co zmniejsza ryzyko pomyłki.