Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Zwrot podatku z PIT – kiedy go dostanę?

Zwrot podatku z PIT – kiedy go dostanę?

Wielu z nas ma prawo do uzyskania zwrotu podatku z PIT. Generalnie urząd skarbowy ma kwartał na to, aby zwrócić nadpłatę wykazaną przez podatnika w rozliczeniu. Często jednak pieniądze możemy otrzymać w znacznie krótszym terminie.

Rozliczenia PIT możemy składać do urzędów skarbowych do końca kwietnia. Wielu z nas jednak znacznie szybciej dostarcza dokumenty, także w nadziei, że skrócimy w ten sposób czas oczekiwania na zwrot podatku. To często kilkaset złotych, a nawet jeszcze większa suma, którą możemy otrzymać z powrotem. Nic więc dziwnego, że wielu Polaków zastanawia się, kiedy dokładnie uzyskają zwrot podatku z PIT, aby zaplanować swoje wydatki.

Urząd skarbowy ma 3 miesiące

Zasadniczo urzędy skarbowe mają aż 3 miesiące na oddanie płatnikom nadpłaty wykazanej w rocznym rozliczeniu podatku PIT, czyli podatku dochodowego od osób fizycznych. Wobec tego wtedy, gdy złożyliśmy nasze rozliczenie na ostatni moment, wówczas na zwrot poczekamy nawet do końca lipca.

Zdarza się jednak, że pieniądze otrzymujemy prędzej. Wszystko zależne jest od tego, kiedy przekazaliśmy dokumenty do urzędu, a także od tego, jak bardzo obciążony jest on pracą. Czasami pieniądze otrzymujemy nawet w ciągu mniej niż miesiąca po złożeniu naszych dokumentów. Urząd może przekazać je nam w formie przelewu bankowego na wskazany rachunek, także możemy zdecydować się na przekaz pocztowy lub też na odbiór gotówki.

Duże rodziny mogą otrzymać zwrot podatku prędzej

Zgodnie z ustawą o Karcie Dużej Rodziny, rodziny wielodzietne mogą liczyć również na szybsze sprawdzenie dokumentu PIT i przekazanie ewentualnego zwrotu. Gdy w dokumencie PIT odliczyliśmy ulgę prorodzinną wtedy, gdy mamy co najmniej trójkę dzieci, na zwrot podatku będziemy czekali do 30 dni. Wobec tego pieniądze będziemy mieli wtedy znacznie szybciej niż reszta podatników.

Sprawdź, kiedy możesz otrzymać zwrot podatku z PIT

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że w wielu urzędach skarbowych możemy sprawdzić, kiedy otrzymamy zwrot podatku. Żeby sprawdzić stan postępu w zwrocie podatku PIT, musimy mieć pewność, że nasza lokalna izba skarbowa daje nam taką możliwość. Niestety, z takiej opcji nie skorzystamy we wszystkich częściach kraju.

Informacje na temat tego, czy jest to możliwe w naszej izbie skarbowej, znajdziemy na stronach internetowych. Ostatnio taka opcja dostępna była tylko w województwie śląskim, ale kolejne województwa także uruchamiają odpowiednie aplikacje. Dostęp do danych możemy uzyskać poprzez wpisanie numeru PESEL lub NIP-u podatnika, kwoty przychodu w pełnych złotych, przy czym końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy należy pominąć, a te wynoszące 50 i więcej groszy powinniśmy zaokrąglić w górę do pełnych złotych, a także musimy przepisać kod z obrazka.

Dłuższe oczekiwanie na zwrot w przypadku korekty

Warto przy tym wskazać, że od terminu 3 miesięcy są też wyjątki. Przede wszystkim dotyczy to dostarczenia jeszcze jednej deklaracji, tym razem z korektą poprzedniej. Gdy korektę złożymy dłużej niż po miesiącu od poprzedniej deklaracji, wtedy na zwrot możemy poczekać dodatkowe 2 miesiące.

Ten wpis znajduje się w kategorii