Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak dodatkowo odkładać na emeryturę?

Jak dodatkowo odkładać na emeryturę?

Emeryturę otrzymujemy wtedy, gdy spełnimy określone wymagania – ważny jest przede wszystkim odpowiednio długi okres składkowy. Wtedy, gdy osiągniemy obowiązujący wiek emerytalny, wówczas będziemy mogli przejść na emeryturę. Niestety, system emerytalny w Polsce nie działa zbyt wydajnie. Pracujący nie będą mogli liczyć na tak wysokie emerytury jak obecni emeryci. Wobec tego samodzielne odkładanie pieniędzy staje się niezbędne, aby na starość móc żyć na podobnym poziomie.

Żyjemy coraz dłużej. Szacuje się, że obecni trzydziestolatkowie i czterdziestolatkowie będą mogli dożyć do dziewięćdziesiątki. Oczywiście, wiek emerytalny, który obecnie plasuje się w sześćdziesiątce, będzie na pewno zmieniał się niejednokrotnie, Niemniej jednak im dłuższe życie i im krótsza praca przed emeryturą, tym na mniejsze świadczenie będziemy mogli liczyć. Oczywiście, ważne jest też to, jak dużo odłożymy pieniędzy. Tutaj w najgorszej sytuacji są osoby zarabiające najmniej, a także przedsiębiorcy, szczególnie samozatrudnieni.

Wobec tego wtedy, gdy nie chcemy otrzymywać tylko minimalnej emerytury, powinniśmy pomyśleć o samodzielnym odkładaniu pieniędzy. Możemy robić to obecnie na kilka różnych sposobów. Co warto wybrać?

IKE – Indywidualne Konta Emerytalne

Indywidualne Konta Emerytalne, tak zwane IKE, to III filar, na którym opierają się emerytury. Możemy oszczędzać w nich dobrowolnie. To konta emerytalne, które pozwalają nam na wpłacanie pieniędzy z dowolną częstotliwością, ale w określonym limicie maksymalnym, który na 2017 rok wynosi 12 789 złotych, czyli nie odłożymy na swoim IKE więcej.

Główną zaletą oszczędzania na Indywidualnych Kontach Emerytalnych jest brak podatków od zysków kapitałowych, czyli tak zwanego podatku Belki. Dotyczy to sytuacji, gdy wypłacimy swoje oszczędności z rachunku dopiero wtedy, gdy ukończymy 60 lat lub też wcześniej, gdy uzyskamy uprawnienia emerytalne.

IKZE – Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego

Produktem podobnym do IKE są IKZE, czyli Indywidualne Konta Zabezpieczenia Emerytalnego. Są także elementem III filaru systemu emerytalnego i również pozwalają na oszczędzanie na emeryturę w połączeniu z ulgą podatkową i zachętą podatkową.

Indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego mogą mieć różne formy:

• depozyty bankowe

• rejestry funduszy inwestycyjnych

• giełdowe papiery wartościowe

• inwestycyjne ubezpieczenie na życie

• dobrowolne fundusze emerytalne

Z ofert w ramach IKZE możemy skorzystać w bankach, towarzystwach funduszy inwestycyjnych, biurach maklerskich, zakładach ubezpieczeniowych.

Osoby korzystające z IKZE mają możliwość odpisania rocznej składki na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego od dochodu, co powoduje zmniejszenie podstawy opodatkowania przy rozliczaniu PIT. Ponadto oszczędności zgromadzone na IKZE nie podlegają opodatkowaniu podatkiem Belki.

Samodzielne oszczędzanie i inwestowanie

Możemy również oszczędzać i inwestować pieniądze samodzielnie, na przykład na lokatach, na giełdzie, możemy kupować złoto czy inne wartościowe przedmioty, które będziemy mogli po latach sprzedać z zyskiem.

Ten wpis znajduje się w kategorii