Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak możemy udokumentować swój dochód?

Jak możemy udokumentować swój dochód?

W większości banków i instytucji finansowych możemy otrzymać pożyczki i kredyty po odpowiednim udokumentowaniu swoich dochodów. Jakie źródła dochodów są akceptowane i w jaki sposób możemy je udokumentować?

Wielu z nas myśli, że otrzymanie pożyczki lub kredytu możliwe jest tylko wtedy, gdy ma się umowę o pracę podpisaną na czas nieokreślony. Jednak pożyczkodawcy akceptują też inne źródła dochodu. Oczywiście, każdy z nich ma nieco inne wymagania i metody obliczania zdolności kredytowej swoich klientów, dlatego zdarza się, że w jednym banku możemy otrzymać pożyczkę, podczas gdy inny wyda decyzję odmowną.

Kiedy trzeba udokumentować dochód przy zaciąganiu pożyczki?

Udokumentowanie dochodu dotyczy w szczególności pożyczek na większe sumy. W przypadku tych do kwoty około 10 000 złotych zazwyczaj nie musimy przedstawiać firmie pożyczkowej albo bankowi żadnych dokumentów potwierdzających nasze dochody. Musimy za to wypisać specjalne oświadczenie we wniosku. Zawieramy w nim informacje o naszych dochodach i ich źródłach.

Pamiętajmy jednak, że nie zawsze takie oświadczenie może być wystarczające. Gdy bank albo firma pożyczkowa nie są całkowicie pewne co do tego, czy klient jest godny zaufania, można spotkać się z prośbą o przekazanie stosownych dokumentów.

Przykładowe akceptowane źródła dochodów:

• umowa o pracę

• umowa cywilnoprawna – o dzieło, zlecenie

• działalność gospodarcza

• dochód z gospodarstwa rolnego

• świadczenia: emerytura, renta

• wynajmem nieruchomości

Oczywiście, powinniśmy pamiętać o tym, że nie każdy bank czy firma pożyczkowa akceptują wszystkie z powyższych źródeł dochodów. Zwykle ich wykaz możemy znaleźć na stronie internetowej pożyczkodawcy.

Jak udokumentować osiągane dochody?

Do wykazania, że osiągamy określone dochody, musimy przedstawić odpowiednie dokumenty. Są one zależne od tego, skąd mamy wpływy.

Przykładowo, w przypadku umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych będziemy potrzebowali kopii umów albo zaświadczenia od pracodawcy wykazującego osiągane dochody. W przypadku świadczeń takich jak emerytura i renta pokazujemy dokument potwierdzający posiadane dochody, zaświadczenie o waloryzacji, odcinek emerytury lub decyzję o przyznaniu świadczeń tego rodzaju. W przypadku działalności gospodarczej często pożyczkobiorca proszony jest o przekazanie dokumentów potwierdzających stan finansowy firmy. Czasami po prostu wystarczy przekazanie wyciągu z konta bankowego za kilka ostatnich miesięcy.

Najczęściej wtedy, gdy bank lub firma pozabankowa proszą o przekazanie dodatkowych dokumentów potwierdzających dochody, otrzymujemy również informacje, jakie mają być to dokumenty. Czasami pożyczkodawca przekazuje również wzór dokumentu, na którym należy zaświadczyć uzyskiwane dochody.

Podsumowując, jeśli chcemy wziąć pożyczkę, musimy pamiętać o tym, że bank albo pozabankowa firma pożyczkowa mogą poprosić nas o dokumenty potwierdzające nasze dochody. Dzięki nim będziemy mogli udokumentować swoją sytuację finansową i łatwiej otrzymać pieniądze.

Ten wpis znajduje się w kategorii