Jak można trafić do BIK? Wyjaśniamy!
Wbrew pozorom do bazy danych Biura Informacji Kredytowej nie trafiają tylko i wyłącznie dane negatywne, czyli dotyczące niespłaconych zobowiązań. Każda pożyczka, kredyt czy karta kredytowa są odnotowywane w bazach BIK niezależnie od tego, czy są spłacane terminowo czy nieterminowo.
Biuro Informacji Kredytowej jest firmą, która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem danych dotyczących decyzji pożyczkowych i kredytowych Polaków. Mogą być to zarówno dane o charakterze pozytywnym, czyli dotyczące terminowo spłaconych długów, jak i dane negatywne, które z kolei dotyczą długów niespłaconych lub spłaconych nieterminowo.
Dane te wykorzystywane są następnie przez banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe w celu analizy zdolności kredytowej klienta. Warto pamiętać, że to właśnie dzięki informacjom w bazach BIK możemy otrzymać pożyczkę nawet w kilkanaście minut – bez potrzeby dostarczania żadnych dodatkowych dokumentów. Jednak z drugiej strony powinniśmy pamiętać o tym, że BIK może również być przeszkodą w uzyskaniu pożyczki czy kredytu.
Kiedy BIK może przeszkodzić w pożyczeniu pieniędzy?
Jak wspomnieliśmy wcześniej, w bazach BIK odnotowywane są wszystkie pożyczki, kredyty czy karty kredytowe. Wobec tego odpowiedzią na pytanie, jak można trafić do BIK, jest po prostu pożyczenie pieniędzy od banku, SKOK-u czy firmy pożyczkowej. Jednak pytanie to zadawane jest z myślą o negatywnych wpisach w BIK, czyli tych, które mogą stanąć na przeszkodzie do uzyskania pożyczki czy kredytu.
Jeśli nie spłacimy zobowiązania terminowo, nasza ocena punktowa w BIK, czyli tak zwany scoring, maleje. Im mniej punktów, tym mniej godnym zaufania klientem jesteśmy.
Najczęściej do obniżenia oceny dochodzi wskutek opóźnienia w spłacie rat. Gdy nie spłacimy raty pożyczki w czasie 60 dni od wskazanego w umowie terminu i dodatkowo upłynęło minimum 30 dni od poinformowania nas przez bank o zamiarze wpisania nas do bazy BIK, trafiamy na „czarną listę”. Warto zaznaczyć, że wówczas nasze informacje mogą być przetwarzane przez BIK aż przez 5 lat od momentu wygaśnięcia zobowiązania, czyli przez ten cały czas możemy mieć trudności z otrzymaniem pożyczki czy kredytu.
Nie tylko opóźnienia w spłacie – co jeszcze obniża scoring BIK?
Najwięcej punktów w ocenie BIK możemy utracić wtedy, gdy nie spłacimy zobowiązania terminowo. Jednak nie tylko opóźnienie spowoduje obniżenie naszego scoringu. Oprócz tego ocenę punktową obniżają:
• wykorzystanie i przekroczenie limitu kredytowego
• dużo nowych kredytów i pożyczek w ostatnim czasie
• duża liczba wniosków o kredyty i pożyczki w ostatnim czasie
• krótki czas od złożenia ostatniego wniosku
Podsumowując, jeśli nie chcemy mieć problemów z uzyskaniem pożyczki albo kredytu, pamiętajmy o tym, jak ważne jest terminowe spłacanie zobowiązań. Gdy nasza ocena w BIK będzie wysoka, będziemy mogli łatwiej pożyczyć pieniądze, jeśli będziemy ich potrzebowali. W przeciwnym przypadku będziemy mieli więcej trudności – bank lub firma pozabankowa mogą odmówić nam udzielenia pożyczki, lub kredytu.