Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak nie płacić za korzystanie z karty płatniczej?

Jak nie płacić za korzystanie z karty płatniczej?

Niemalże każdy z nas posiada obecnie kartę płatniczą wydaną do swojego konta bankowego. Taka karta pozwala nam na łatwe wypłacanie środków z konta i płacenie w sklepach oraz w internecie.

Niestety, za korzystanie z karty często musimy zapłacić – w wielu bankach opłat tych można jednak uniknąć. Kiedy to możliwe?

Czasy, w których za darmo można było korzystać z karty płatniczej, już minęły. Banki coraz częściej wprowadzają różnego rodzaju opłaty, dlatego musimy wtedy liczyć się z dodatkowym kosztem. Możemy ich jednak uniknąć wtedy, gdy spełnimy określone warunki. Te z kolei różnią się w zależności od banku oraz oferty.

Ile może kosztować korzystanie z karty płatniczej?

Tutaj koszty są zróżnicowane – zwykle to wydatek od około 4 do nawet 10 złotych miesięcznie. Zatem jeśli nie spełnimy wymogów darmowego korzystania z karty, będziemy musieli dopłacić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych rocznie!

Zatem jeśli już teraz mamy konto bankowe w banku pobierającym opłaty za korzystanie z karty albo chcemy założyć nowe konto, powinniśmy pamiętać o tym, aby sprawdzić, z jakimi wydatkami musimy się liczyć i co musimy zrobić, aby ich uniknąć.

Aby nie płacić za korzystanie z karty, najczęściej musimy:

• wykonać kartą określoną liczbę transakcji na miesiąc – zwykle jest to od 3 do 5 transakcji zależnie od banku, mogą być to zwykle transakcje na dowolną kwotę, czyli nie ma znaczenia, czy będą one na kilka czy kilkaset złotych

• wykonać kartą transakcje na określoną kwotę – to drugi rodzaj warunku, czyli dla darmowej karty płatniczej musimy zapłacić nią określoną sumę, na przykład 100 czy 300 złotych na miesiąc

Te dwa warunki stosowane są oddzielnie, czyli najczęściej bank wymaga od nas wykonania transakcji kartą w odpowiedniej liczbie albo w odpowiedniej kwocie. Rzadko zdarza się, że musimy spełnić te dwa warunki jednocześnie.

Uwaga na okresy rozliczeniowe!

Przy płatności kartą, która ma być za darmo, warto też pamiętać o jeszcze jednej ważnej sprawie, a mianowicie o okresach rozliczeniowych. Mówimy tutaj okresach, w których powinniśmy wykonać transakcje, aby nasza karta nie była związana z dodatkową opłatą.

Rozliczenia dokonywane są co miesiąc.

Banki stosują tutaj dwa rozwiązania dla rozliczeń – pierwszy z nich to termin faktycznego wykonania transakcji kartą, drugi to termin księgowania transakcji. Warto wskazać, że są one różne i jeśli nie będziemy wiedzieli, na czym polega ta różnica, możemy też narazić się na konieczność zapłaty za korzystanie z karty.

Pierwsza opcja, czyli rozliczenia dla faktycznego dokonania płatności, dotyczą wykonania transakcji danego dnia, czyli aby została ona zaliczona na konkretny miesiąc, musi być wykonana w terminie od pierwszego do ostatniego dnia miesiąca. Druga forma rozliczenia jest już inna – w tym przypadku liczy się czas księgowania transakcji, który następuje najczęściej do 7 dni po terminie dokonania płatności kartą.

Zatem jeśli wykonamy taką płatność w jednym z ostatnich dni miesiąca, księgowanie może przypaść dopiero na następny miesiąc – w efekcie możemy nie spełnić wymogów do darmowego korzystania z karty.

Ten wpis znajduje się w kategorii