Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Jak pomóc sobie w oszczędzaniu pieniędzy?

Jak pomóc sobie w oszczędzaniu pieniędzy?

Oszczędzanie pieniędzy wcale nie musi być bolesnym doświadczeniem dla budżetu domowego. Możemy odkładać pieniądze do świnki skarbonki, ale mamy do dyspozycji wygodniejsze rozwiązania. Gdy chcesz zdecydować się na odłożenie pieniędzy, sprawdź, w jaki sposób zrobić to bez trudu!

Według badania „Postawy Polaków wobec finansów” wykonanego przez Fundację Kronenberga przy Citi Handlowy i Fundację Think! w 2016 roku tylko 54% Polaków oszczędza, z czego jedynie 13% robi to regularnie. Wobec tego bardzo wiele osób w ogóle nie posiada własnych oszczędności. Warto jednak je mieć, aby w razie potrzeby mieć do dyspozycji wystarczające środki do pokrycia pojawiających się wydatków.

Oszczędzanie pieniędzy często jest jednak trudne i wiele osób przyznaje, że nie są one w stanie odłożyć nawet niewielkich sum, ponieważ ich zarobki są zbyt niskie. Jednak nawet wtedy, gdy zarabiamy niewiele, możemy oszczędzać. W tym celu możemy zastosować kilka trików.

1. Programy oszczędnościowe oferowane przez banki

Aktualnie coraz więcej banków oferuje swoim klientom programy oszczędnościowe, które określane są mianem saverów. Pozwalają one na odkładanie pieniędzy na koncie bankowym z użyciem kilku różnych metod, które prezentujemy poniżej.

Savery pozwalają między innymi na odkładanie procentu kwoty transakcji, na przykład przy każdej transakcji z konta możemy odkładać określoną przez nas sumę 5% lub inną. Zatem wtedy, gdy wydamy 60 złotych, oszczędzimy 3 złote. Możemy też ustalić stałą kwotę, która będzie odkładana przy każdej transakcji. Trzecia propozycja to zaokrąglanie do pełnych złotych. Wtedy oszczędzamy na „dopełnieniu” kwoty do pełnej złotówki lub wyższej sumy, na przykład 5 czy 10 złotych. Przykładowo, gdy zapłacimy 50,5 złotego, możemy odłożyć 50 groszy, 4,5 złotego czy 9,5 złotego.

2. Zlecenie stałe na konto oszczędnościowe

Także pomocne w oszczędzaniu są zlecenia stałe lub samodzielne wykonywanie przelewów w określonej sumie na konto oszczędnościowe. Najlepiej wcześniej przeanalizować swoje wpływy i wydatki, aby wybrać kwotę, która nie będzie zbyt wysoka dla domowego budżetu.

Ustalamy wtedy określoną kwotę, którą chcemy przeznaczyć na oszczędności każdego miesiąca czy każdego tygodnia, a potem z żelazną konsekwencją przekazujemy ją na konto oszczędnościowe samodzielnie lub jako zlecenie stałe skonfigurowane na naszym koncie bankowym.

3. Pomysłowa skarbonka

Trzecia opcja, o której powiemy, dotyczy tradycyjnego oszczędzani ze skarbonką, ale w nieco inny sposób. Zamiast wrzucania do niej różnych monet, najlepiej wybrać konkretny nominał i wszystkie pieniądze, które otrzymujemy w danym nominale, wrzucać do skarbonki. Przykładowo może być to 1 złoty czy 5 złotych albo 50 groszy i 5 złotych.

Wobec tego oszczędzanie wcale nie musi być trudne. Wystarczy tylko wybrać taką metodę, która będzie nam odpowiadała i nie będzie nadmiernym obciążeniem dla naszego budżetu. Nawet niewielkie sumy odkładane regularnie pozwolą nam na uzyskanie sumy potrzebnej na różne nasze wydatki – bez potrzeby brania pożyczek.

Ten wpis znajduje się w kategorii