Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak rozsądnie korzystać z ogrzewania?

Jak rozsądnie korzystać z ogrzewania?

Ogrzewanie domu czy mieszkania pozwala na zapewnienie odpowiedniego komfortu ich użytkowania. Jednak nieodpowiednie użytkowanie ogrzewania może prowadzić do bardzo wysokich kosztów. Warto dowiedzieć się jak powinno się właściwie korzystać z ogrzewania co pozwala na ograniczenie kosztów w długim okresie czasu.

Gdy chce się zmniejszyć koszty użytkowania ogrzewania niezbędne jest racjonalne z niego korzystanie. Jednym z powodów generowania wysokich kosztów ogrzewania są złe nawyki. Wyzbycie się takich zachowań pozwala na uzyskanie znacznych oszczędności w zakresie kosztów płaconych w skali roku za ogrzewanie.

Jakie nawyki warto zmienić?

Zużycie energii przy ogrzewaniu domu jest tym większe im wyższa jest temperatura w pomieszczeniach. Ograniczenie zużycia energii cieplnej jest zatem możliwe przy zapewnieniu w pomieszczeniach optymalnej a nie nadmiernej temperatury. Lepszym rozwiązaniem jest ciepłe ubieranie się w domu w okresie zimowym, niż nadmierne dogrzewanie pomieszczeń.

Temperatura w poszczególnych pomieszczeniach w domu czy mieszkaniu powinna być równomierna. Ogrzewanie jedynie jednego pomieszczenia gdy w innych pomieszczeniach jest zimno powoduje konieczność znacznie większego zużycia energii cieplnej by uzyskać oczekiwaną temperaturę. Warto decydować się na równoczesne użytkowanie ogrzewania we wszystkich pomieszczeniach.

Uzyskanie we wszystkich pomieszczeniach tej samej, optymalnej temperatury, czyli mniej więcej dwudziestu stopniu Celsjusza pozwala na zmniejszanie energii do dogrzewania pojedynczego pokoju.

Wilgotność powietrza

Nie tylko temperatura powinna być odpowiednia w pomieszczeniach w domu by czuć komfort grzewczy a także by ograniczyć ilość zużywanej energii cieplnej. Równie istotne jest utrzymywanie w pokojach odpowiedniej wilgotności, która przekłada się bezpośrednio na odczuwaną temperaturę. Uzyskanie optymalnej wilgotności względnej powietrza, która powinna wynosić pięćdziesiąt procent pozwala na ograniczenie ilość zużywanego ogrzewania. Niezbędne jest w tym celu zagwarantowanie sprawnego działania wentylacji grawitacyjnej.

Wyjścia domowników

Gdy wychodzi się domu, który zostaje pusty dobrze jest nieco zredukować temperaturę w pomieszczeniach. Jednak nie powinno się całkowicie wychłodzić pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Przy krótszych nieobecnościach można redukować temperaturę do nieznacznie powyżej piętnastu stopni. Natomiast przy dłuższych nieobecnościach temperatura winna oscylować w graniach piętnastu stopniu Celsjusza.

Warto również rozsądnie podchodzić do ogrzewania pomieszczeń w ciągu dnia. Nie ma konieczności stałego ogrzewania domu, gdy została zapewniona odpowiednia szczelność pomieszczeń. Warto zainwestować w dobrej jakości, szczelne okna oraz drzwi co pozwala na zmniejszenie ilości uciekającego powietrza.

Bardzo ważne jest również decydowanie się na odpowiednio wyselekcjonowane sposoby ogrzewania domu. Postawienie na odpowiednie urządzenia do ogrzewania pod kątem stosowanych w nich materiałów pozwalają na zapewnienie znacząco mniejszych cen za ogrzewanie.

Ten wpis znajduje się w kategorii