Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jak używać karty kredytowej?

Jak używać karty kredytowej?

Karta kredytowa to jeden ze sposobów na pożyczenie pieniędzy szybko, łatwo i wygodnie. Gdy bank oferuje nam kartę, powinniśmy jednak rozważyć, czy jest ona dobrym rozwiązaniem. Karta kredytowa nie jest zwykłą kartą płatniczą. Jak z niej korzystać?

Dzięki karcie kredytowej możemy pożyczyć sporą sumę pieniędzy praktycznie od ręki – po prostu płacąc nią w sklepie stacjonarnym czy internetowym. To wygodny sposób na pokrycie różnych wydatków, niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że ma ona również swoje minusy.

Jak działa karta kredytowa?

Karta kredytowa jest kartą, która, w przeciwieństwie do zwykłej karty płatniczej, nie jest powiązana z naszym kontem bankowym. Tak naprawdę jest ona formą przyznanego nam przez bank kredytu z określonym górnym limitem zależnym od naszych dochodów.

Wobec tego wtedy, gdy płacimy kartą kredytową, tak naprawdę nie wydajemy naszych pieniędzy, ale pieniądze banku. Dla takiej karty otwiera się jednak specjalne konto z maksymalnym saldem równym limitowi karty – to na nie spłacamy nasze zadłużenie, czyli spłacamy kartę kredytową.

Z posiadaniem karty związany jest też tak zwany okres bezodsetkowy. Wynosi on zwykle około pięćdziesięciu dni. W tym czasie korzystanie z długu na karcie nic nas nie kosztuje. Odsetki za nasz kredyt będą naliczane dopiero wtedy, gdy przekroczymy ten właśnie okres i nie spłacimy w nim naszego zobowiązania.

Pułapki związane z używaniem kart kredytowych

Karta kredytowa może być wygodnym rozwiązaniem dla każdego, kto chce robić zakupy wygodnie. Wtedy, gdy wydamy pieniądze za pomocą karty kredytowej, nasze zarobki mogą czekać na koncie lub na lokacie, procentując. Możemy też pozwolić sobie na większe zakupy, gdy nie mamy wystarczającej sumy na koncie.

Musimy jednak pamiętać o tym, że korzystanie z karty kredytowej związane jest z pułapkami, na które możemy się narazić także nieświadomie. Przede wszystkim nie powinniśmy szastać pieniędzmi z karty, gdy nie będziemy w stanie spłacić jej terminowo – tak naprawdę tylko wtedy korzystanie z karty kredytowej się opłaca.

Powinniśmy również pamiętać o tym, że używanie karty bezodsetkowo możliwe jest tylko wtedy, gdy płacimy bezgotówkowo. Oznacza to, że bank może naliczyć nam odsetki wtedy, gdy wypłacimy pieniądze z bankomatu. Zatem karty kredytowe nie nadają się do wypłacania pieniędzy.

Ile kosztuje korzystanie z karty?

Może wydawać się, że korzystanie z karty kredytowej jest niedrogie lub nawet darmowe, gdy wykorzystujemy ją tylko do płatności bezgotówkowych i spłacamy ją w terminie. Jednak musimy pamiętać o pozostałych kosztach.

Głównym wydatkiem związanym z kartą kredytową jest opłata roczna lub miesięczna za korzystanie z takiej formy kredytu. Może ona wynosić nawet kilkaset złotych na rok! Warto więc sprawdzić, jakie stałe opłaty związane są z posiadaniem karty.

Pamiętaj o bezpieczeństwie!

Gdy wybieramy kartę kredytową, musimy pamiętać również o jej bezpieczeństwie, Gdy karta lub jej dane dostaną się w niepowołane ręce, możemy narazić się na spore koszty. Kartę powinniśmy mieć zawsze na oku. Nie powinniśmy używać jej do płatności w podejrzanych sklepach i serwisach internetowych. Nie powinniśmy też fotografować karty i publikować jej zdjęć w sieci.

Ten wpis znajduje się w kategorii