Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Ile kredytów i pożyczek można mieć razem?

Ile kredytów i pożyczek można mieć razem?

Potrzebujesz pieniędzy? Możesz wziąć kredyt lub pożyczkę w banku albo pozabankowo. Gdy jednak pożyczona kwota okazała się zbyt niska, pojawia się problem, skąd wziąć dodatkowe pieniądze. Czy w takiej sytuacji możemy pożyczać je ponownie?

Pożyczki pozabankowe oraz te oferowane przez banki udzielane są na określonych zasadach. Musimy je spełnić, aby otrzymać pieniądze. Wymogi mogą być mniej lub bardziej restrykcyjne. Najczęściej wymogów jest więcej wtedy, gdy chodzi o wyższe sumy. Gdy pożyczamy niewysokie kwoty, nasza zdolność kredytowa nie musi być bardzo wysoka – pożyczkę weźmiemy nawet przy minimalnej pensji.

Zdolność kredytowa a kwota i liczba pożyczek i kredytów

Najczęściej, aby pożyczyć pieniądze, musimy mieć określną zdolność kredytowa. Termin ten odnosi się do naszej możliwości w spłacie zaciągniętej pożyczki w określonym terminie wraz z dodatkowymi kosztami – oprocentowaniem, prowizją i innymi opłatami.

To właśnie od naszej zdolności kredytowej zależy, jak dużo pieniędzy będziemy mogli pożyczyć. Im lepiej zarabiamy i im mniejsze obciążenia finansowe mamy, tym nasza zdolność kredytowa jest większa. Banki sprawdzają ją na kilka sposobów. Przy niższych kwotach wypełniamy specjalne oświadczenie, w którym wskazujemy na nasze przychody i wydatki. Przy wyższych sumach musimy już dostarczyć potwierdzające nasze dochody dokumenty, na przykład zaświadczenie z pracy, ostatni PIT, wyciąg z konta.

Dodatkowo firma pożyczkowa sprawdzi naszą wiarygodność kredytową w BIK oraz w innych bazach, na przykład BIG InfoMonitor, ERIF BIG. Jeśli w przeszłości spłacaliśmy nasze pożyczki i kredyty terminowo, wówczas budujemy swoją pozytywną historię kredytową, która świadczy o nas dobrze jako o potencjalnym kliencie. Gdy jednak mieliśmy trudności w spłacie jakichś rat, wówczas możemy spotkać się nawet z odmową udzielenia pożyczki lub kredytu.

Kiedy możemy pożyczyć więcej?

Zatem wtedy, gdy mamy dobrą zdolność kredytową, możemy pożyczyć większą sumę – zarówno w jednym, jak i w kilku różnych pożyczkach i kredytach w tym samym banku lub w kilku różnych. Zatem możemy mieć kredyt hipoteczny i kilka pożyczek gotówkowych.

Banki każdorazowo sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów i na jej podstawie wydają decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu pożyczki. Wtedy, gdy według banku nasza zdolność będzie za niska, możemy spotkać się z odmową lub bank zaproponuje nam niższą sumę.

Kilka pożyczek pozabankowych jednocześnie

Sprawa wygląda jednak inaczej wtedy, gdy chodzi pożyczki pozabankowe. Wiele firm pozabankowych oferujących pożyczki taki jak chwilówki i pożyczki ratalne zastrzega, że można wziąć w nich tylko jedną pożyczkę jednocześnie. Zatem wtedy, gdy będziemy wnioskowali o kolejną pożyczkę, otrzymamy odmowę.

Możemy jednak wziąć kilka pożyczek pozabankowych w kilku różnych firmach pożyczkowych. Oczywiście, musimy wtedy przeliczyć, czy będziemy w stanie pozwolić sobie na spłatę takiego zobowiązania. Ponadto informacje o posiadanej pożyczce będą zapisane w BIK, więc również może to wpłynąć na naszą zdolność kredytową.

Ten wpis znajduje się w kategorii