Ile pożyczek i kredytów można mieć razem?
3 min czytaniaPotrzebujesz pieniędzy? Możesz wziąć kredyt lub pożyczkę w banku albo pozabankowo. Gdy jednak pożyczona kwota okazała się zbyt niska, pojawia się problem, skąd wziąć dodatkowe pieniądze. Czy w takiej sytuacji możemy pożyczać je ponownie?
Spis treści
Pożyczki pozabankowe oraz te oferowane przez banki udzielane są na określonych zasadach. Musimy je spełnić, aby otrzymać pieniądze. Wymogi mogą być mniej lub bardziej restrykcyjne. Najczęściej wymogów jest więcej wtedy, gdy chodzi o wyższe sumy. Gdy pożyczamy niewysokie kwoty, nasza zdolność kredytowa nie musi być bardzo wysoka – pożyczkę weźmiemy nawet przy minimalnej pensji.
Zdolność kredytowa a kwota i liczba pożyczek i kredytów
Najczęściej, aby pożyczyć pieniądze, musimy mieć określną zdolność kredytowa. Termin ten odnosi się do naszej możliwości w spłacie zaciągniętej pożyczki w określonym terminie wraz z dodatkowymi kosztami – oprocentowaniem, prowizją i innymi opłatami.
To właśnie od naszej zdolności kredytowej zależy, jak dużo pieniędzy będziemy mogli pożyczyć. Im lepiej zarabiamy i im mniejsze obciążenia finansowe mamy, tym nasza zdolność kredytowa jest większa. Banki sprawdzają ją na kilka sposobów. Przy niższych kwotach wypełniamy specjalne oświadczenie, w którym wskazujemy na nasze przychody i wydatki. Przy wyższych sumach musimy już dostarczyć potwierdzające nasze dochody dokumenty, na przykład zaświadczenie z pracy, ostatni PIT, wyciąg z konta.
Dodatkowo firma pożyczkowa sprawdzi naszą wiarygodność kredytową w BIK oraz w innych bazach, na przykład BIG InfoMonitor, ERIF BIG. Jeśli w przeszłości spłacaliśmy nasze pożyczki i kredyty terminowo, wówczas budujemy swoją pozytywną historię kredytową, która świadczy o nas dobrze jako o potencjalnym kliencie. Gdy jednak mieliśmy trudności w spłacie jakichś rat, wówczas możemy spotkać się nawet z odmową udzielenia pożyczki lub kredytu.
Kiedy możemy pożyczyć więcej?
Zatem wtedy, gdy mamy dobrą zdolność kredytową, możemy pożyczyć większą sumę – zarówno w jednym, jak i w kilku różnych pożyczkach i kredytach w tym samym banku lub w kilku różnych. Zatem możemy mieć kredyt hipoteczny i kilka pożyczek gotówkowych.
Banki każdorazowo sprawdzają zdolność kredytową swoich klientów i na jej podstawie wydają decyzję o udzieleniu lub nieudzieleniu pożyczki. Wtedy, gdy według banku nasza zdolność będzie za niska, możemy spotkać się z odmową lub bank zaproponuje nam niższą sumę.
Kilka pożyczek pozabankowych jednocześnie
Sprawa wygląda jednak inaczej wtedy, gdy chodzi pożyczki pozabankowe. Wiele firm pozabankowych oferujących pożyczki taki jak chwilówki i pożyczki ratalne zastrzega, że można wziąć w nich tylko jedną pożyczkę jednocześnie. Zatem wtedy, gdy będziemy wnioskowali o kolejną pożyczkę, otrzymamy odmowę.
Możemy jednak wziąć kilka pożyczek pozabankowych w kilku różnych firmach pożyczkowych. Oczywiście, musimy wtedy przeliczyć, czy będziemy w stanie pozwolić sobie na spłatę takiego zobowiązania. Ponadto informacje o posiadanej pożyczce będą zapisane w BIK, więc również może to wpłynąć na naszą zdolność kredytową.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej