Jak zaoszczędzić na zakupie paliwa?
Czy co miesiąc przeznaczasz fortunę na paliwo? W takim przypadku warto pomyśleć o oszczędnościach. W jaki sposób możemy zmniejszyć zużycie paliwa w aucie i oszczędzić na jego zakupie?
Paliwo nie jest tanie, dlatego w wielu polskich domach jego zakup jest nie lada wydatkiem. Zwykle przy regularnych dojazdach do pracy korzystanie z auta może kosztować nas około 150-300 złotych w zależności od dystansu do pokonania. Jeśli uważasz, że to za dużo i chcesz płacić na stacji benzynowej rzadziej niż dotychczas, warto zapoznać się z naszymi poradami.
1. Świadomie korzystaj z hamulca i gazu
Zużycie paliwa w aucie zależny nie tylko od jego silnika, ale także od tego, jak prowadzimy. Najwięcej benzyny czy oleju napędowego zużywa się wtedy, gdy mocno korzystamy z pedału hamulca i gazu. Częste hamowanie i przyspieszanie jest w stanie spowodować zwiększenie zużycia paliwa na wet o około 6%.
Podczas ruszania nie wciskaj od razu do dechy hamulca gazu. Ruszaj powoli i jak najszybciej wrzuć długi bieg. Podróżuj ze stała prędkością i jeśli to możliwe, hamuj silnikiem. Dzięki temu możesz nie tylko oszczędzić na paliwie, ale też zmniejszyć zużycie części auta.
2. Jeśli stoisz, wyłącz silnik
Stanie w korku czy na przejeździe kolejowym z włączonym sinikiem samochodu także przyczynia się do zwiększenia kosztów paliwa. Silnik, który pracuje na luzie, zużywa nawet do 1 litra paliwa na godzinę.
Eksperci wskazują, że powinniśmy wyłączyć silnik wtedy, gdy postój będzie mógł zająć nam dłużej niż 20 sekund.
3. Zdejmij bagaże
Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że na zużycie paliwa ma też wpływ to, jak dużo ciężarów mamy w aucie. Jeżeli wozisz w nim coś ciężkiego w bagażniku albo masz zamontowany bagażnik dachowy, pomyśl o pozbyciu się tych nadprogramowych ciężarów.
Gdy samochód będzie ważyć około 100 kilogramów więcej, może przełożyć się to nawet na 6% zwiększenie zużycia paliwa.
4. Wybierz dobre opony i sprawdzaj w nich ciśnienie
Nie możemy zapominać też o tym, jak duże znaczenie mają w tym przypadku odpowiednie opony. Korzystanie z opon zużytych, które są zdeformowane, powoduje nie tylko zwiększone ryzyko na drodze, ale też zwiększa zużycie paliwa.
Pamiętajmy o tym, żeby zmieniać opony na zimowe i na letnie. Róbmy to wtedy, gdy temperatura jest odpowiednia. Jazda na oponach zimowych przez zbyt długi czas powoduje, że auto ma większe opory toczenia, więc też zużywa więcej paliwa.
W sprzedaży znajdziemy też wyższej klasy opony, które dzięki swojemu specjalnemu kształtowi i mieszance zapewniają mniejsze zużycie paliwa. Nazywane są oponami „zielonymi”.
Kolejna kwestia związana z oponami to sprawdzanie ich ciśnienia. Pamiętajmy o tym, że nieodpowiednie ciśnienie w oponach również podwyższa koszty. Jeśli opony są prawidłowo napompowane, wtedy zapewniają większą przyczepność oraz zmniejszają koszty paliwa.
5. Szukaj atrakcyjnych cen na stacjach paliw
Na koniec warto też wspomnieć o tym, żeby zawsze sprawdzać ceny na stacjach paliw. Warto pamiętać o tym, że w mniejszych miejscowościach często są one niższe niż w dużych miastach czy przy często uczęszczanych trasach.