Jak płacić mniej za ubezpieczenie samochodu?
3 min czytaniaSamochód generuje dużo kosztów nawet wtedy, gdy nie korzystamy z niego regularnie. Musimy pamiętać nie tylko o opłacie za paliwo, ale też o kosztach części zamiennych, parkowania, opłat za autostrady czy badania techniczne.
Spis treści
Oczywiście, nie możemy zapominać o kwestii ubezpieczenia samochodu – to właśnie ono stanowi dość duży koszt dla kierowców. Czy możemy jakość zmniejszyć cenę polisy na auto?
Zgodnie z przepisami kierowcy muszą posiadać obowiązkowe ubezpieczenie OC, które zabezpiecza przed kosztami powstałymi wtedy, gdy wywołamy kolizję lub wypadek. Brak OC oznacza, że narażamy się na wysokie kary, dlatego warto mieć tę polisę zawsze aktualną. Oprócz niej można dokupić także dobrowolne ubezpieczenia komunikacyjne jak AC czy NNW.
W ostatnich latach koszty ubezpieczeń komunikacyjnych poszły w górę – nawet ci kierowcy, którzy mieli duże zniżki za bezszkodową jazdę, musieli liczyć się z podwyżkami. U niektórych wyniosły one nawet więcej niż połowę obecnie odprowadzanych składek. Nic więc dziwnego, że wielu właścicieli samochodów zaczęło poszukiwać sposobów na obniżkę tych kosztów. Jak to możliwe?
1. Dokładnie porównuj oferty
W przypadku polis ubezpieczeniowych nie opłaca się być stałym klientem – to właśnie wtedy możemy stracić najwięcej. Na miesiąc przed zakończeniem naszej obecnej polisy możemy zacząć rozglądać się za nową propozycją.
Poszukiwania nowej polisy ubezpieczeniowej możemy prowadzić samodzielnie, przeglądając oferty dostępne on-line i korzystając ze specjalnych rankingów i porównywarek. Możemy też udać się do agenta ubezpieczeniowego, który wykona dla nas porównanie. Wielu kierowców wskazuje, że oferty u agentów i bezpośrednio u ubezpieczycieli są tańsze niż te dostępne on-line przez porównywarki i rankingi
2. Zakup pakiet ubezpieczeniowy
Kolejnym sposobem na obniżenie kosztów polisy jest wybranie pakietu – oczywiście, wtedy płacimy sumarycznie więcej, ale za to otrzymujemy dodatkową ochronę.
Aktualnie ubezpieczyciele kuszą promocjami w przypadku zakupu pakietu OC z innymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi – AC i NNW, a także innymi ubezpieczeniami dobrowolnymi, na przykład ubezpieczeniem mieszkania i domu.
3. Polisa z kimś, kto ma zniżkę
Jeśli nie mamy żadnej zniżki na ubezpieczenia i musimy płacić wysoką cenę, rozwiązaniem może być zostanie współwłaścicielem samochodu z kimś, kto zniżki posiada, na przykład z rodzicem, małżonkiem, ale niekoniecznie musi być to osoba spokrewniona.
Musimy jednak pamiętać o tym, że jeśli spowodujemy szkodę, wtedy zniżkę stracimy zarówno my, jak i współwłaściciel auta.
4. Ubezpieczenie dwóch samochodów w tej samej firmie
Gdy w rodzinie są dwa auta, wtedy możemy w niektórych towarzystwach ubezpieczeniowych otrzymać dodatkowe rabaty na każdy z nich. W ten sposób polisy wyjdą nam taniej.
5. Pakiet dealerski na nowe auta
Jeśli mamy nowszy samochód, często atrakcyjną ofertę możemy znaleźć bezpośrednio u dealera samochodowego. Na miejscu możemy wtedy zakupić kompleksowe ubezpieczenie OC, AC, NNW, Assistance w niskiej cenie.
To tylko kilka metod na obniżenie ceny polisy OC – jest ich znacznie więcej, na przykład rejestracja samochodu jako zabytkowy, gdy są do tego podstawy, korzystanie z polisy ubezpieczeniowej po poprzednim właścicielu samochodu, gdy jest ona tańsza od naszej.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej