Karta kredytowa czy pożyczka ratalna?
3 min czytaniaKażdy z nas potrzebuje od czasu do czasu dodatkowych środków finansowych. W tym celu najczęściej zaciągamy pożyczkę gotówkową, która pozwala nam na pokrycie tych wydatków. Jednak mamy też drugą opcję do wyboru, a mianowicie kartę kredytową. Co będzie lepszym rozwiązaniem?
Spis treści
Wybór formy kredytowania powinien przede wszystkim powinien zależeć od celu, na który chcemy wydać uzyskane pieniądze. Przy podejmowaniu decyzji powinniśmy też zwrócić szczególną uwagę na dostępność oraz na koszty. Poniżej prezentujemy dokładne informacje dotyczące tych form finansowania i doradzamy, które z nich będą najlepszym rozwiązaniem.
Pożyczka ratalna
Większość klientów wtedy, gdy potrzebuje konkretnego produktu, decyduje się na pożyczkę. Obecnie do dyspozycji mamy nie tylko pożyczki gotówkowe, ale też pożyczki ratalne, które możemy wziąć bezpośrednio w sklepie lub też przez internet. To atrakcyjna propozycja, ponieważ często możemy trafić na promocje pożyczek ratalnych 0%. Wtedy kwota do spłaty rozkładana jest na równe laty, na przykład, gdy kupujemy produkt za 500 złotych, możemy spłacić zadłużenie w 10 ratach po 50 złotych – bez żadnych dodatkowych opłat.
Pożyczka gotówkowa na dowolny cel
Gdy jednak chcemy zdecydować się na różne zakupy lub nie możemy wziąć pożyczki ratalnej w sklepie, wtedy możemy udać się do banku lub do firmy pozabankowej, która oferuje pożyczki gotówkowe. Także możemy zaciągać je on-line. Wtedy uzyskane środki możemy wydać na dowolny cel.
Do uzyskania pożyczki musimy spełnić określone wymagania. Podstawowy warunek to posiadanie ważnego dowodu osobistego oraz stałego adresu zameldowania w kraju. Także większość pożyczkodawców wymaga posiadania pozytywnej historii kredytowej odnotowanej w bazach, w tym BIK. Zwykle w przypadku mniejszych sum nie musimy przekazywać zaświadczenia od pracodawcy dotyczącego zarobków – składamy tylko oświadczenie o zarobkach i wydatkach.
Karta kredytowa
Aby uzyskać kartę kredytową, musimy także spełnić wymogi podobne do tych pożyczkowych. Nie dostaniemy kraty, gdy nasza zdolność i wiarygodność kredytowa będzie na niskim poziomie. Karta kredytowa pozwala nam na korzystanie z dodatkowych pieniędzy zawsze wtedy, gdy mamy taką potrzebę – nie musimy za każdym razem wnioskować o pożyczkę.
Najczęściej zadłużenie na karcie nie jest związane z dodatkowymi kosztami, gdy spłacimy je w terminie do około 54 dni. W przeciwnym przypadku bank naliczy nam już wysokie odsetki, które wynoszą zwykle od 12 do 20 procent w skali roku. Ponadto niezależnie od tego, czy korzystamy z karty regularnie czy nie, musimy pamiętać o uregulowaniu opłaty rocznej. To koszt od około 50 do nawet ponad 200 złotych.
Na co warto się zdecydować?
Jak widać, pożyczki oraz karty kredytowe to dość różne produkty. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest pożyczka ratalna 0%. Gdy nie jest ona możliwa do uzyskania, wtedy bezpieczniejsza będzie pożyczka gotówkowa – mamy wtedy mniejszą pokusę do robienia wielu nadprogramowych zakupów. Karta kredytowa, szczególnie nieterminowo spłacana, może nas kosztować znacznie więcej niż pożyczka!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej