Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Karta kredytowa – kto może ją otrzymać?

Karta kredytowa – kto może ją otrzymać?

Karta kredytowa to bardzo pomocny produkt bankowy. Ma ją jednak mniejszość Polaków – posiadamy głównie karty płatnicze, z którymi możemy płacić w sklepach i wypłacać pieniądze z bankomatów. Kiedy może przydać nam się karta kredytowa i kto może ją otrzymać?

Czasami brakuje ci pieniędzy na codzienne wydatki? Zdarzają się większe zakupy, które drenują twoje konto bankowe? W takim przypadku na pewno pomocna byłaby pożyczka ratalna albo chwilówka. Jednak zaciągnięcie pożyczki zawsze trwa – nawet jeżeli jest to szybka pożyczka, musimy przecież wypisać wniosek i poczekać, aż zostanie in rozpatrzony.

Posiadacze karty kredytowej mogą jednak uzyskać błyskawiczny dostęp do pieniędzy bez potrzeby każdorazowego zaciągania pożyczki. Jak sama nazwa wskazuje, karta ta pozwala nam na wzięcie kredytu, a pieniądze możemy wtedy przeznaczyć na dowolny cel. Oczywiście, posiadanie karty kredytowej związane jest też z określonymi kosztami.

Karta kredytowa – jeszcze prostsze zakupy

Gdy robimy zakupy z kartą kredytową, nie musimy obawiać się tego, że zabraknie nam pieniędzy na koncie. Wraz z kartą możemy uzyskać nieoprocentowany kredyt na około 50 dni. Jeżeli w tym czasie nie spłacimy naszego długu, wówczas zostanie on oprocentowany i związane będą z nim podobne koszty, jak w przypadku zwykłych pożyczek gotówkowych. Jeśli jednak zmieścimy się w tym terminie i przelejemy na konto banku równowartość naszego długu, wtedy nie ponosimy żadnych kosztów.

Właśnie to powoduje, że karta kredytowa jest tak wygodnym narzędziem i razem z nią możemy bez problemu robić zakupy – nawet na większe sumy. Oczywiście, nasz limit kredytowy zależy tutaj od tego, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Może wynosić od kilku tysięcy do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, posiadanie karty kredytowej ma swoją cenę. Chociaż banki chętnie wydają je za darmo, to jednak po roku użytkowania będziemy narażeni na opłatę – zwykle to kilkadziesiąt złotych, ale zdarza się, że może być to suma ponad 100 złotych. Warto więc zapoznać się dokładnie z zapisami umowy i tabelami opłat, gdy chcemy wziąć kartę kredytową.

Czy każdy może dostać kartę kredytową?

Karta kredytowa jest pewnego rodzaju kredytem. Jak wiadomo, do kredytu potrzebujemy również odpowiedniej zdolności kredytowej. Wobec tego nie zawsze otrzymamy kartę, gdy nie mamy zbyt dobrych wpływów, mamy długi, jesteśmy wpisani na listy dłużników. Banki w ten sposób zabezpieczają się przed nierzetelnymi klientami, którzy korzystaliby z karty bez ograniczeń i nie spłacaliby zadłużenia.

Każdy bank ma nieco inne warunki, na których oferuje karty kredytowe. Najczęściej musimy wówczas udowodnić swoje dochody, dostarczając odpowiednie dokumenty. Gdy staramy się o kartę w banku, w którym mamy już konto, często nie jest to konieczne – bank bada wtedy naszą historię na podstawie wpływów i wydatków z konta.

Wobec tego posiadanie karty kredytowej to bardzo wygodne rozwiązanie dla każdego, kto często robi zakupy. Pamiętajmy jednak o tym, że karta ta nie jest darmowa – związane z nią koszty są wyższe niż ze zwykłą kartą płatniczą!

Ten wpis znajduje się w kategorii