Kiedy lepiej nie pożyczać pieniędzy?
3 min czytaniaW życiu każdego z nas mogą zdarzyć się sytuacje, gdy wzięcie pożyczki wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Brak odpowiednich środków na koncie może dotknąć wszystkich. Wówczas możemy udać się do banku lub skorzystać z pomocy instytucji pozabankowych, które oferują nam błyskawiczną gotówkę. Kiedy jednak NIE powinniśmy brać pożyczki?
Pożyczenie pieniędzy to obecnie naprawdę żaden problem. Po pożyczkę gotówkową możemy zwrócić się do naszego banku, a nawet możemy zaciągnąć ją przez internet. Także do naszej dyspozycji są firmy pożyczkowe działające pozabankowo. Razem z nimi również możemy otrzymać pożyczkę on-line lub stacjonarnie. Oprócz tego możemy skorzystać z pożyczek społecznościowych, a także pożyczyć pieniądze od znajomych czy godziny.
Jednak nie zawsze pożyczka jest dobrym pomysłem, nawet wtedy, gdy możemy sobie pozwolić na jej spłacenie. Kiedy lepiej po prostu z niej zrezygnować?
Pożyczanie a zadłużenie
Przede wszystkim nad pożyczkami powinny zastanowić się te osoby, które posiadają już zadłużenie, na przykład inne pożyczki gotówkowe, kredyty mieszkaniowe, pożyczki ratalne. Wprawdzie z jedną pożyczką czy nawet z dwiema możemy bez problemu kontrolować już swój budżet, ale wtedy, gdy dojdzie do nich kolejna, wówczas pojawia się problem – zaczyna brakować nam pieniędzy na swoje codzienne potrzeby.
Oczywiście, sprawa jest jeszcze gorsza wtedy, gdy mamy już pożyczkę, której nie spłacamy. Myślimy więc o tym, żeby wziąć kolejną, aby uregulować tę pierwszą. W ten sposób możemy narazić się na powstanie tak zwanej spirali zadłużenia.
W związku z tym, gdy mamy już inne pożyczki albo zadłużenie, lepiej dobrze zastanowić się nad kolejnym zobowiązaniem. Przeliczmy swoje comiesięczne dochody i wydatki i spójrzmy na nie realnie, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kolejna pożyczka będzie dla nas dobra.
Nie pożyczaj pod wpływem impulsu
Kolejnym przypadkiem, gdy nie powinniśmy pożyczać pieniędzy, jest podejmowanie decyzji na szybko i pod presją. Może zdarzyć się to w przypadku, gdy skusiła nas promocja czy reklama w telewizji, gdy w sklepie oferuje się szybkie i wygodne zakupy ratalne, a także wtedy, gdy pod wpływem impulsu chcemy zakupić coś dla siebie albo dla innej osoby.
Wówczas nasze decyzja najczęściej nie jest do końca przemyślana, a więc możemy mieć potem wyrzuty sumienia, że zdecydowaliśmy się na pożyczkę. W takim przypadku, gdy pożyczkę wzięliśmy w ciągu ostatnich dni, możemy jednak ją oddać. Oczywiście, będziemy musieli zwrócić również pożyczone pieniądze od razu. W tym celu konieczne jest wypełnienie odpowiedniego dokumentu odstąpienia od pożyczki – najczęściej informacje o tym, jak to zrobić, znajdziemy z umową pożyczkową.
Podsumowując, gdy czujemy, że pożyczka nie jest nam do końca potrzebna, gdy nie jest ona niezbędna i chcemy przeznaczyć pieniądze na jakąś zachciankę, a także wtedy, gdy podejmujemy decyzję pod wpływem chwili, lepiej pożyczki nie brać. Zastanówmy się nad nią, ochłońmy, przeliczmy, czy wzięcie pożyczki rzeczywiście nam się opłaca w obecnej sytuacji finansowej, a potem podejmijmy decyzję.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej