Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Kiedy lepiej nie pożyczać pieniędzy?

Kiedy lepiej nie pożyczać pieniędzy?

W życiu każdego z nas mogą zdarzyć się sytuacje, gdy wzięcie pożyczki wydaje się najlepszym rozwiązaniem. Brak odpowiednich środków na koncie może dotknąć wszystkich. Wówczas możemy udać się do banku lub skorzystać z pomocy instytucji pozabankowych, które oferują nam błyskawiczną gotówkę. Kiedy jednak NIE powinniśmy brać pożyczki?

Pożyczenie pieniędzy to obecnie naprawdę żaden problem. Po pożyczkę gotówkową możemy zwrócić się do naszego banku, a nawet możemy zaciągnąć ją przez internet. Także do naszej dyspozycji są firmy pożyczkowe działające pozabankowo. Razem z nimi również możemy otrzymać pożyczkę on-line lub stacjonarnie. Oprócz tego możemy skorzystać z pożyczek społecznościowych, a także pożyczyć pieniądze od znajomych czy godziny.

Jednak nie zawsze pożyczka jest dobrym pomysłem, nawet wtedy, gdy możemy sobie pozwolić na jej spłacenie. Kiedy lepiej po prostu z niej zrezygnować?

Pożyczanie a zadłużenie

Przede wszystkim nad pożyczkami powinny zastanowić się te osoby, które posiadają już zadłużenie, na przykład inne pożyczki gotówkowe, kredyty mieszkaniowe, pożyczki ratalne. Wprawdzie z jedną pożyczką czy nawet z dwiema możemy bez problemu kontrolować już swój budżet, ale wtedy, gdy dojdzie do nich kolejna, wówczas pojawia się problem – zaczyna brakować nam pieniędzy na swoje codzienne potrzeby.

Oczywiście, sprawa jest jeszcze gorsza wtedy, gdy mamy już pożyczkę, której nie spłacamy. Myślimy więc o tym, żeby wziąć kolejną, aby uregulować tę pierwszą. W ten sposób możemy narazić się na powstanie tak zwanej spirali zadłużenia. jesienna-pozyczka

W związku z tym, gdy mamy już inne pożyczki albo zadłużenie, lepiej dobrze zastanowić się nad kolejnym zobowiązaniem. Przeliczmy swoje comiesięczne dochody i wydatki i spójrzmy na nie realnie, aby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kolejna pożyczka będzie dla nas dobra.

Nie pożyczaj pod wpływem impulsu

Kolejnym przypadkiem, gdy nie powinniśmy pożyczać pieniędzy, jest podejmowanie decyzji na szybko i pod presją. Może zdarzyć się to w przypadku, gdy skusiła nas promocja czy reklama w telewizji, gdy w sklepie oferuje się szybkie i wygodne zakupy ratalne, a także wtedy, gdy pod wpływem impulsu chcemy zakupić coś dla siebie albo dla innej osoby.

Wówczas nasze decyzja najczęściej nie jest do końca przemyślana, a więc możemy mieć potem wyrzuty sumienia, że zdecydowaliśmy się na pożyczkę. W takim przypadku, gdy pożyczkę wzięliśmy w ciągu ostatnich dni, możemy jednak ją oddać. Oczywiście, będziemy musieli zwrócić również pożyczone pieniądze od razu. W tym celu konieczne jest wypełnienie odpowiedniego dokumentu odstąpienia od pożyczki – najczęściej informacje o tym, jak to zrobić, znajdziemy z umową pożyczkową.

Podsumowując, gdy czujemy, że pożyczka nie jest nam do końca potrzebna, gdy nie jest ona niezbędna i chcemy przeznaczyć pieniądze na jakąś zachciankę, a także wtedy, gdy podejmujemy decyzję pod wpływem chwili, lepiej pożyczki nie brać. Zastanówmy się nad nią, ochłońmy, przeliczmy, czy wzięcie pożyczki rzeczywiście nam się opłaca w obecnej sytuacji finansowej, a potem podejmijmy decyzję.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.