Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Czy można mieć kilka pożyczek na raz?

Czy można mieć kilka pożyczek na raz?

W pożyczaniu pieniędzy nie ma nic złego. Pożyczki i kredyty pozwalają nam na uzyskanie dodatkowego zastrzyku finansowego wtedy, gdy nie mamy wystarczających oszczędności. Czy jednak możemy mieć kilka pożyczek jednocześnie?

To, czy otrzymamy pożyczkę od banku lub firmy pozabankowej, zależy głównie od naszej wiarygodności oraz zdolności kredytowej. W końcu nie pożyczylibyśmy chętnie pieniędzy osobie, do której nie mamy zaufania.

Dzisiaj pożyczkę możemy wziąć zarówno osobiście, w placówce banku lub firmy pożyczkowej, albo możemy zaciągnąć ją on-line lub telefonicznie. Obecnie to właśnie pożyczki internetowe cieszą się dużym zainteresowaniem. Nie musimy wtedy w ogóle wychodzić z domu, aby otrzymać pieniądze na swoje konto.

Dla kogo więcej niż jedna pożyczka?

Zasadniczo możemy wziąć więcej niż jedną pożyczkę – jednak z pewnymi ograniczeniami. Wszystko zależy od tego, gdzie ją zaciągamy, a także na jaką sumę ma ona opiewać w zestawieniu z naszą zdolnością kredytową.

To, czy kolejna pożyczka zostanie nam udzielona, zależy od tego, czy będziemy w stanie ją spłacić. Jeżeli mamy dobrą sytuację finansową, w takim przypadku będziemy mogli uzyskać dodatkowe środki. Bank czy instytucja pozabankowa zbadają wtedy nasze możliwości finansowe i wydadzą stosowną decyzję.

Wobec tego możemy uzyskać dwie, a nawet więcej niż dwie pożyczki czy kredyty w banku oraz w firmach pożyczkowych działających pozabankowo. Ich liczba jest już zależna od naszej zdolności kredytowej. Możemy mieć przykładowo kilka mniejszych pożyczek albo jedną dużą i mniejszą pożyczkę.

Jeśli jednak nasza sytuacja finansowa nie będzie zbyt dobra, bank czy inna instytucja po jej zbadaniu mogą wydać negatywną decyzję. Kolejną pożyczkę będziemy mogli wziąć wtedy, gdy spłacimy aktualne zobowiązanie, lub wtedy, gdy nasza zdolność kredytowa ulegnie poprawie.

Jednak pożyczka w firmie pozabankowej

Warto jednak pamiętać o tym, że w przypadku pożyczek pozabankowych mogą pojawić się dodatkowe warunki. Generalnie większość pozabankowych firm pożyczkowych nie pozwala swoim klientom na wzięcie dwóch pożyczek jednocześnie. Wobec tego wtedy, gdy mamy tylko jedną pożyczkę w danej firmie pożyczkowej, nie możemy wziąć kolejnej w tej samej firmie. Będzie to możliwe dopiero wtedy, gdy spłacimy obecne zobowiązanie.

Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mogli otrzymać kilku pożyczek pozabankowych w wielu firmach pożyczkowych. Tutaj jednak także obowiązuje zasada naszej wiarygodności i zdolności kredytowej – oczywiście, wtedy, gdy firma pożyczkowa sprawdza te kwestie.

Czy warto mieć kilka pożyczek?

Oczywiście, pozostaje jeszcze kwestia naszych możliwości finansowych – gdy chcemy zaciągnąć kolejną pożyczkę, musimy zawsze przeliczyć, czy będziemy mogli pozwolić sobie na jej spłatę.

Obecnie uzyskanie pożyczek jest bardzo proste, nawet tylko na dowód. Wobec tego wiele osób wpada w pułapkę i decyduje się na zaciąganie kolejnych pożyczek nawet wtedy, gdy budżet już teraz jest napięty. Warto więc dobrze przemyśleć, czy kolejne obciążenie będzie dla nas bezpieczne.

Ten wpis znajduje się w kategorii