Kiedy są księgowane przelewy bankowe?
3 min czytaniaGdy wykonuje się przelewy bankowe istotne jest nie tylko to w jakim momencie wykonuje się przelew elektroniczny, ale w którym momencie ów przelew zostanie zrealizowany.
Niezbędne jest zatem poznanie między innymi zasad stosowanych w poszczególnych bankach w zakresie realizowania przelewów. Pozwala to mieć pewność, że przelew zostanie zrealizowany w wyznaczonym czasie.
W każdym banku występują odmienne zasady księgowania przelewów. Można w tym względzie mówić zarówno o godzinach, w których przelewy są realizowane w danym banku jako przelewy wychodzące jak też przelewach przychodzących księgowanych na kontach klientów banków. Większość banków w ciągu dnia realizuje dwa lub trzy razy zarówno księgowanie przelewów przychodzących jak też realizowanie przelewów wychodzących. Gdy posiada się konto w określonym banku warto jest sprawdzić dokładnie jakie godziny obowiązują w tym względzie w wybranym banku. Poszczególne banki mają bowiem odmienne godziny realizowania zarówno przelewów przychodzących jak też wychodzących. Pierwsze przelewy wychodzące są realizowane w bankach z samego rana, czyli między piątą a szóstą godziną. Mniej więcej w tym samym czasie realizowane są również pierwsze księgowania przelewów przychodzących. Ostatnie przelewy są księgowane czy też realizowane w późnych godzinach popołudniowych.
Dlaczego warto wiedzieć kiedy księgowane są przelewy?
Gdy chce się zrealizować przelew w danym dniu tak by pieniądze dotarły na konto innej osoby w tym samym dniu niezbędne jest posiadanie wiedzy zarówno o tym, jakie są godziny realizowania przelewów w banku, w którym posiada się konto, a także trzeba wiedzieć w jakich godzinach bank, w którym znajduje się rachunek osoby, której wysyła się pieniądze realizuje księgowanie przelewów. Gdy realizuje się przelew z samego rana wówczas zostanie on bez problemu zrealizowany danego dnia gdy tylko posiada się odpowiednią ilość środków na koncie. Natomiast problemem może być realizowanie przelewów w godzinach popołudniowych. Wówczas trzeba dokładnie sprawdzić, czy jest możliwość zrealizowania danego przelewu w wybranym dniu z punktu widzenia godzin realizowania księgowania przelewów i wysyłania przelewów w bankach.
Działanie systemu bankowego
Trzeba również brać pod uwagę, że banki korzystają ze specjalnego systemu międzybankowego, który jednocześnie jest elementem międzynarodowego systemu przelewów. System ten pozwala na realizowanie przelewów jedynie w dni robocze. Zatem wykonanie przelewu bankowego zwykłego, który zostaje zlecony wieczorem w piątek będzie odbywało się dopiero w poniedziałek rano. Podobnie jest z wszystkimi przelewami zleconymi weekend, które będą zrealizowane w banku, w którym posiada się rachunek dopiero w poniedziałek rano i dokładnie tego dnia będą one zaksięgowane na koncie w innym banku. Jedyną opcją zrealizowania przelewów w piątek wieczorem oraz weekend, które pozwalają na przesłanie środków finansowych na konto innej osoby bez korzystania z systemu międzybankowych przelewów zwykłych, to wykorzystanie przelewów ekspresowych.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej