Pożyczka - po jakim czasie się przedawni?
3 min czytaniaZaciągając pożyczkę lub kredyt, jesteśmy zobowiązani do ich spłaty. Jednak życie pisze naprawdę różne scenariusze, dlatego może zdarzyć się, że zadłużenie nie zostanie uregulowane. W takiej sytuacji najczęściej trafia ono do windykacji. Może jednak ulec też przeterminowaniu, czyli przedawnieniu. Kiedy wobec tego nie musimy już spłacać długu?
Spis treści
Na pożyczki i kredyty bankowe powinniśmy decydować się tylko w sytuacji, gdy wiemy, że będziemy w stanie spłacić zobowiązanie. Wtedy możemy zmniejszyć ryzyko związane z brakiem spłaty. Są jednak takie sytuacje, gdy na spłatę nie wystarcza. Może być to utrata pracy, ciężka choroba, nagły wyjazd, problemy osobiste.
Gdy zadłużenia nie spłacamy, w takim przypadku instytucja, która pożyczał nam pieniądze, ma prawo dochodzić długu. Niemniej jednak nie zawsze rozpoczyna starania w tym kierunku w odpowiednim czasie. Jeżeli windykacja rozpocznie się za późno, nie musimy jednak spłacać długu, ponieważ dojdzie do jego przedawnienia.
Okres przedawnienia dla pożyczki
Zasadniczo w Polsce można ściągać długi nawet w tej sytuacji, gdy uległy one przedawnieniu. To jeden z głównych problemów, ponieważ nie każdy zadłużony zdaje sobie sprawę z tego, że po przedawnieniu nie musi on regulować wcześniejszego zobowiązania. Właśnie na tym zarabiają firmy windykacyjne – wyciągają długi sprzed wielu, wielu lat, kontaktują się z dłużnikami, a potem starają się na nich wymusić przyznanie się do długu – to wystarcza, aby sprawa potoczyła się dalej. Firma windykacyjna zaczyna wówczas domagać się spłaty wraz z ogromnymi odsetkami.
Prawo wskazuje, że zobowiązanie wynikające z niespłaconej umowy pożyczki czy też kredytu przedawnia się po okresie 3 lat. Warto przy tym pamiętać, że moment przedawnienia liczony jest od dnia, w którym miało się obowiązek spłacić kredyt czy pożyczkę. Wobec tego starsze długi ulegają przedawnieniu.
Jak nie dać się wciągnąć w spłatę przeterminowanej pożyczki?
Jeżeli pożyczka, którą wzięliśmy kilka lat temu, uległa przedawnieniu zgodnie z przepisami prawa, w takiej sytuacji możemy uniknąć jej spłaty. Oczywiście, nie oznacza to, że dług zostanie całkowicie wymagany, ponieważ informacje o zadłużeniu nadal będą dostępne w bazach dłużników, na przykład będzie można sprawdzić je w BIK, BIG czy KRD.
Windykator dzwoniący do nas w celu poinformowania nas o takim przeterminowanym długu przede wszystkim będzie starał się nakłonić nas do potwierdzenia posiadania zadłużenia. Wtedy windykator chce, aby doszło do tak zwanego uznania długu. Przede wszystkim nie powinniśmy niczego potwierdzać. Możemy też wnieść zarzut przedawnienia, na przykład w sprzeciwie od nakazu zapłaty czy też w odpowiedzi na pozew, jeżeli został on już sformułowany. Gdy nie zrobimy niczego, w takim przypadku postępowanie nadal będzie się toczyć.
Zatem przeterminowane pożyczki nie wymagają spłaty, jeżeli minie termin 3 lat. Jednak możemy też nieświadomie uznać dług, który jest już przedawniony. Powinniśmy wobec tego znać swoje prawa, żeby w konsekwencji nie dać się wciągnąć w taką sytuację!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej