Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczki?

Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczki?

Gdy potrzebujemy pożyczki, mamy przed sobą wiele ciekawych propozycji. To zarówno pożyczki bankowe, jak i pozabankowe, w tym pożyczki ratalne, chwilówki. Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie wniosku, powinniśmy dobrze zapoznać się z ofertami. Na co należy zwrócić wtedy szczególną uwagę?

_Pożyczanie pieniędzy kosztuj_e – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednak wcale nie musimy płacić bardzo dużo za wsparcie finansowe. Co więcej, możemy otrzymać je też na dogodnych dla nas warunkach.

Właśnie dlatego nie powinniśmy nigdy decydować się na ofertę pierwszą z brzegu – wtedy zwykle okazuje się, że tylko chwila poszukiwań pomogłaby nam w znalezieniu znacznie lepszej pożyczki. Oczywiście, powinniśmy też pamiętać o tym, że nie każda oferta jest bezpieczna. W związku z tym powinniśmy wiedzieć, jak rozpoznać pożyczki godne zaufania.

Poniżej prezentujemy główne kwestie, na które należy zwrócić uwagę przy zaciąganiu pożyczki – warto je poznać!

Bezpieczeństwo

Dobra pożyczka to pożyczka bezpieczna. Niestety, bez wcześniejszego sprawdzenia danej firmy pożyczkowej może okazać się, że jej oferta tak naprawdę będzie początkiem pasma nieszczęść. Dotyczy to głównie ofert pozabankowych, ale także niektóre banki nie mają zbyt dobrych opinii.

Nie zaciągajmy pożyczek tam, gdzie wymaga się od nas wpłaty początkowej, na przykład w celu rozpatrzenia wniosku. Nie wysyłajmy SMS-ów na drogie numery. Zawsze sprawdzajmy opinie na temat firm pożyczkowych w sieci. Dzięki nim możemy uchronić się przed poważnym błędem.

Warunki pożyczki

Instytucje i firmy pożyczkowe mają swoje szczególne warunki, na których udzielają pożyczek klientom. Najczęściej możemy znaleźć je na ich stronach internetowych. W większości firm do otrzymania pożyczki potrzebujemy stałych przychodów, pozytywnej historii kredytowania, polskiego obywatelstwa.

W przypadku firm pozabankowych nie zawsze musimy przedstawiać dokumenty potwierdzające przychody. Niektóre oferują też pożyczki bez BIK, czyli bez kontroli klienta w bazach dłużników.

Zwróćmy też uwagę na czas przyznania pożyczki, a mianowicie czas rozpatrzenia wniosku oraz przekazania pieniędzy na nasze konto. Gdy nie chcemy otrzymać pieniędzy w formie przelewu, szukajmy ofert, z którymi możemy dostać je w inny sposób, na przykład czekiem.

Koszty związane z pożyczką

To na nie zwracamy szczególną uwagę, aby za pożyczkę nie płacić zbyt wiele. W wybraniu najbardziej atrakcyjnych ofert pomogą nas specjalne rankingi i kalkulatory pożyczkowe on-line. Dzięki nim możemy dowiedzieć się, gdzie pożyczenie pieniędzy będzie najtańsze.

Jednak nie powinniśmy polegać całkowicie na takich serwisach – zawsze lepiej samemu wejść na stronę firmy pożyczkowej, aby zobaczyć, co oferuje. Czasami rankingi i kalkulatory są po prostu nieaktualne.

Powinniśmy też sprawdzić, jakie opłaty dodatkowe pojawiają się w związku z pożyczką. Są to między innymi opłaty windykacyjne w przypadku braku spłaty we wskazanym terminie, opłaty związane z modyfikacją warunków pożyczki czy jej wcześniejszą spłatą.

Podsumowując, przy poszukiwaniu pożyczek powinniśmy zawsze dokładnie sprawdzi oferty. Pośpiech może spowodować, że wybierzemy dla siebie ofertę, która nie spełni naszych oczekiwań i będzie droższa od innych!

Ten wpis znajduje się w kategorii