Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jaka jest różnica między pożyczką a kredytem?

Jaka jest różnica między pożyczką a kredytem?

Bardzo często operujemy terminami „pożyczka” oraz „kredyt” zamiennie. Jednak nie zawsze każdy z nas zdaje sobie sprawę, że pod kątem formalnym są one całkowicie innymi produktami finansowymi. Jakie są główne różnice pomiędzy pożyczką a kredytem?

Zarówno pożyczka, jak i kredyt polegają na tym samym – pożyczeniu pieniędzy. Stąd też wywodzi się zamienne stosowanie tych terminów. W rzeczywistości jednak kredytu nie dostaniemy w każdej instytucji finansowej, a pożyczkę możemy dostać nawet poza nią. Jeżeli chcesz poznać, jaka jest różnica między pożyczką a kredytem, zapraszamy do sprawdzenia jej razem z nami!

Po kredyt tylko do banku

Przede wszystkim kredyt jesteśmy w stanie otrzymać tylko w banku, bowiem jedynie te instytucje są uprawnione do ich udzielania. Prawo bankowe dokładnie wskazuje, że udzielanie kredytów jest „czynnością bankową”. W konsekwencji jest ona też związana z szeregiem wymogów i konsekwencji.

Umowa kredytowa musi być koniecznie zawarta na piśmie. W dokumencie powinny znaleźć się wskazane informacje, w tym takie jak kwota kredytu, wysokość oprocentowania oraz warunki jego zmiany, kwota prowizji, termin spłaty kredytu. Także kredyt musi mieć wskazany cel – jeżeli okaże się, że kredytobiorca wykorzystał pieniądze w inny sposób niż cel kredytu, bank ma prawo zażądać ich zwrotu.

Wszechstronna pożyczka

Z kolei pożyczka to znacznie szerszy termin. Pożyczkodawcą może zostać instytucja jak bank lub firma pożyczkowa, także pożyczkę możemy dostać od osoby cywilnej, na przykład od rodziny czy znajomych. Wobec tego pożyczkę może udzielić praktycznie każdy. Główne zasady udzielania pożyczek regulowane są przez Kodeks cywilny.

W porównaniu do kredytu zasady, na których udzielane są pożyczki, są już luźniejsze. Nie ma tu już konieczności określenia celu pożyczki, a szczegółowe zasady jej udzielenia mogą już uzgodnić pomiędzy sobą pożyczkodawca i pożyczkobiorca. Przykładowo pożyczka może nie mieć oprocentowania, prowizji, opłaty przygotowawczej. Nie ma też wymogu przygotowywania umowy, ale jej spisanie jest jednak dobrą praktyką, szczególnie powyżej sumy 500 złotych.

Gdzie po dobrą pożyczkę?

Jak już wspomnieliśmy, pożyczka jest możliwa do otrzymania w różnych instytucjach – przede wszystkim bankach i parabankach. Jednak fakt, że każda z nich udziela pożyczek, nie oznacza, że mają one takie same warunki.

W bankach udzielane są pożyczki gotówkowe, czyli przeznaczone na dowolny cel. Pożyczkobiorca otrzymuje wtedy środki do dowolnego wykorzystania, na przykład może kupić AGD, wyjechać na wycieczkę, zorganizować imprezę. Do uzyskania pożyczki potrzebujemy właściwej zdolności kredytowej, której podstawą są przychody.

Natomiast pożyczki pozabankowe udzielane są na luźniejszych warunkach. Możemy zaciągnąć je bez konieczności przedstawiania dokumentów potwierdzających przychody i zatrudnienie, a nawet bez sprawdzania w BIK oraz innych biurach dłużników. Obecnie bardzo popularne są chwilówki on-line – szybkie pożyczki udzielane przez internet, ale do wyboru mamy również pożyczki ratalne, na przykład w Aasa, gdzie spłata rat rozłożona jest nawet do 24 miesięcy.

Ten wpis znajduje się w kategorii