Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Jaka pożyczka dla osoby z umową zlecenie?

Jaka pożyczka dla osoby z umową zlecenie?

Umowa zlecenie to obok umowy o dzieło popularna umowa cywilnoprawna, na której pracuje wielu Polaków. Nie zapewnia ona takich samych praw jak w przypadku umowy o pracę, dlatego osoby pracujące w oparciu o takie umowy często spotykają się z trudnościami we wzięciu pożyczki czy kredytu. Otrzymanie takiego wsparcia finansowego nie jest jednak niemożliwe.

Przy zaciąganiu pożyczki lub kredytu, bardzo ważne jest udowodnienie swojej zdolności kredytowej. Instytucje bankowe i firmy pożyczkowe preferują klientów posiadających stałe, regularne przychody, na przykład z tytułu umowy o pracę na czas nieokreślony, renty, emerytury.

W przypadku umów cywilnoprawnych sprawa nie jest już tak prosta, ponieważ są one zawierane na wskazane okresy i są również łatwe do zerwania, co stwarza ryzyko, że pracujący pozostanie bez środków z dnia na dzień. To w konsekwencji również ryzyko dla firmy udzielającej pożyczki czy kredytu, ponieważ nie ma ona pewności, że klient spłaci zobowiązanie terminowo i w całości. Jaka pożyczka dla osoby z umową zlecenie będzie więc najlepsza?

Jak wziąć pożyczkę przy umowie zlecenie?

Przede wszystkim wszystko zależy od instytucji, do której chcemy się zwrócić. Wsparcie możemy otrzymać zarówno w banku, jak i firmach pozabankowych oferujących chwilówki oraz pożyczki ratalne.

Przy zaciąganiu pożyczki w banku musimy przygotować się na udowodnienie swojej zdolności kredytowej. Powinniśmy wobec tego dostarczyć potwierdzające przychody dokumenty, na przykład umowy z ostatniego roku. Gdy chodzi z kolei o parabanki – firmy pożyczkowe, nie zawsze przedstawienie dokumentacji jest konieczne, zwłaszcza wtedy, gdy wnioskujemy o pożyczkę na mniejszą sumę.

Gdy jednak będziemy chcieli wziąć pożyczkę wynoszącą więcej, na przykład powyżej 10 tysięcy złotych, w takiej sytuacji powinniśmy przygotować się na wymóg dostarczenia właściwych dokumentów. Instytucja pożyczkowa lub bank mogą też kontaktować się z zakładem pracy – zleceniodawcą, aby potwierdzić współpracę.

Jak zabezpieczyć się przed problemami?

Zawsze wtedy, gdy chcemy otrzymać pożyczkę, powinniśmy dobrze zastanowić się nad jej zasadnością. Gdy w rzeczywistości jej nie potrzebujemy na teraz, lepszym rozwiązaniem będzie po prostu odłożenie wymaganych pieniędzy.

Jeśli jednak pożyczka przy umowie zlecenie jest nam potrzebna, powinniśmy wziąć ją tylko w sumie, z której spłatą sobie poradzimy. W przypadku chwilówek warto pamiętać, że najczęściej spłata odbywa się w jednej racie i w terminie 15-60 dni, dlatego przy zaciąganiu dużej kwoty możemy mieć problem z jej spłatą.

Alternatywą są pożyczki ratalne, ponieważ wtedy nawet wysoką sumę możemy podzielić na mniejsze raty łatwiejsze w spłacie. Taka pożyczka dostępna jest w Aasa – wystarczy tylko wybrać kwotę, która nas interesuje (od 1000 do 10000 złotych), a następnie czas spłaty w miesiącach (od 10 do 24 miesięcy). Od razu możemy także zobaczyć wysokość raty oraz łączną sumę do spłaty.

Podsumowując, gdy pracujesz na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, czyli umów cywilnoprawnych, także masz możliwość wzięcia pożyczki na swoje potrzeby. Teraz możesz również zrobić to całkowicie przez internet – bez wychodzenia z domu!

Ten wpis znajduje się w kategorii