Na czym polegają kredyty konsolidacyjne?
3 min czytaniaKonsolidacja kredytów i pożyczek reklamowana jest jako wygodna forma zapłaty wszystkich posiadanych zobowiązań finansowych po połączeniu ich w jedno. Wówczas, zamiast kilku, możemy spłacać tylko jeden kredyt. W wielu przypadkach takie rozwiązanie bardzo się opłaca, ale musimy pamiętać o tym, aby przekalkulować wszystko przed sygnowaniem umowy.
Spis treści
Połączenie zobowiązań finansowych w jedno, nierzadko z niższą ratą, określane jest jako konsolidacja. Banki w swoich reklamach przekonują nas, że to najlepsza oferta, ale musimy pamiętać o tym, że kredyt konsolidacyjny, który jest przez nie oferowany, jest kolejnym kredytem mającym swoje opłaty.
Kto może skorzystać z kredytów konsolidacyjnych?
Kredyty konsolidacyjne pozwalają nam na połączenie w jedno różnych zobowiązań, w tym kredytów gotówkowych, kredytów hipotecznych, kredytów samochodowych, zadłużenia z karty kredytowej czy rachunku bieżącego, także z kredytów ratalnych wziętych w sklepach.
Jednak nie zawsze bank jest skory do konsolidacji. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, gdy mieliśmy lub mamy problemy ze spłatą swoich rat. To dla banku sygnał, że nie jesteśmy całkowicie godnym zaufania klientem. Jeśli jednak nasza wiarygodność kredytowa nie jest bardzo niska, bank w większości przypadków pomoże nam i udzieli kredyt konsolidacyjny.
Czym dokładnie jest kredyt konsolidacyjny?
Zasadniczo kredyt tego rodzaju udzielany jest na spłatę innych z naszych zobowiązań. Nie dostajemy jednak pieniędzy do ręki, ale to bank reguluje te zobowiązania za nas. Wtedy spłacamy tylko jedną ratę zamiast wielu.
Kredyty konsolidacyjne rzeczywiście pozwalają nam na uzyskanie mniejszego, wspólnego oprocentowania, niemniej najczęściej są one średnim oprocentowaniem aktualnych zobowiązań. Oprocentowanie zależy też od wybranego przez nas okresu spłaty. Aby konsolidacja miała sens i dała klientowi mniejsze raty, które są łatwiejsze w spłacie, trzeba wydłużyć okres kredytowania. Wobec tego kilka pożyczek na 2 lata może być zamienionych na jedną pożyczkę na 6 lat.
Nie zapominaj o sprawdzeniu kosztów konsolidacji
Wielu z nas wydaje się, że kredyt konsolidacyjny jest kredytem tańszym od tych, które posiadamy. Musimy jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę oddajemy bankowi oferującemu kredyt konsolidacyjny więcej niż przy spłacie wszystkich zadłużeń osobno. Wprawdzie obniża się wysokość mniejszej raty, ale w sumie oddajemy bankowi więcej pieniędzy.
Oczywiście, będziemy musieli zapłacić też prowizję od takiego kredytu, a często i inne opłaty, na przykład bank uzależni kredyt od wykupienia przez nas polisy ubezpieczeniowej.
Komu opłaca się wziąć kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny to najlepszy wybór dla tych osób, które chcą uchronić się przed wpadnięciem w spiralę zadłużenia i które chcą obniżyć comiesięczną ratę do spłaty, co pozwoli na łatwiejsze panowanie nad domowym budżetem.
Możemy też wziąć kredyt konsolidacyjny wtedy, gdy chcemy po prostu wygodnie spłacać jedną ratę zamiast wielu, ale pamiętajmy, że takie rozwiązanie będzie mniej opłacalne, ponieważ zapłacimy wtedy więcej. Niższa rata nie oznacza mniejszej kwoty do zapłaty!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej