Weź pożyczkę, której rata nie wzrośnie przez cały okres spłaty. RRSO: 77,46%

Sprawdź!

Nastolatek i pieniądze. Jak rozmawiać o finansach?

Nastolatek i pieniądze. Jak rozmawiać o finansach?

Codzienne życie potrafi nabrać zawrotnego tempa i coraz częściej mamy wrażenie, że dni ucieka nam przez palce. Czy podczas nieprzerwanej gonitwy potraficie odnaleźć czas na rozmowy z dziećmi? Choć pieniądze to nie wszystko – paradoksalnie każda rzecz w dzisiejszym świecie ma swoją cenę.

Kiedy więc zacząć uczyć dzieci wartości pieniądza? Dlaczego tak ważna jest ta umiejętność zarówno dla dziecka jak i dla nastolatka? I wreszcie – jak zacząć rozmowę, by nie skończyła się prawdziwą wojną? Na te i inne pytania odpowiemy już w tym poście. Zachęcamy do lektury!

Jak zacząć rozmowę z nastolatkiem na temat pieniędzy?

Z pewnością na odpowiednie okoliczności nie będziesz długo czekać. Każdy nastolatek ma swoje potrzeby i prędzej, czy później zacznie Ci o nich opowiadać. Zapewne dobrze już znasz ten wstęp do rozmowy, w której wkrótce zostaniesz poproszony o pewną, czasami niemałą sumkę.

Co wtedy odpowiesz? Czy jak zwykle bez zastanowienia dasz dziecku to, o co prosi, żeby uniknąć awantur? Błąd! To właśnie idealny moment na rozpoczęcie rozmowy na temat finansów.

Usiądźcie wspólnie i zastanówcie się, czy kwota, o jaką prosi pociecha jest adekwatna do tego, co chce kupić. Porozmawiajcie o tym, czy faktycznie jest to potrzebna rzecz i co można zrobić, by wydać mniej na określony cel.

Taka rozmowa może pomóc odnaleźć pytania na wiele pytań, które kumulują się w Twojej głowie. Być może będziesz mieć szansę lepiej poznać swoje dziecko, jego potrzeby jak i również środowisko, w którym się znajduje.

Czas to pieniądz – jak wytłumaczyć to nastolatkowi?

Okres edukacji to dla każdego dorosłego czas miłych wspomnień i niezapomnianych wrażeń. Wyjazdy, wakacje, festiwale, koncerty i beztroskie życie, kto z nas nie powróciłby do tych czasów? Szkoła to również długie przerwy od nauki takie jak ferie lub wakacje – przyznajmy się, że to za nimi tęsknimy najbardziej.

Jeśli Twoje dziecko podczas dłuższych przerw od nauki narzeka na nudę i marzy o wspólnych wyjazdach ze znajomymi, zaproponuj mu znalezienie pracy sezonowej. Zastanówcie się razem co Twoja pociecha mogłaby robić w swoim czasie wolnym, żeby móc odłożyć trochę grosza.

Pierwsza praca Twojego dziecka

Pamiętacie swoją pierwszą pracę? Wspominacie ją z uśmiechem na twarzy, a może wolelibyście zapomnieć o tamtych czasach? Ile osób tyle historii, jednak jedno jest nieuniknione – prędzej czy później każdy z nas musiał podjąć pierwszą pracę. Ten temat powoli dotyczy też Twojego dziecka.

Jak pomóc nastolatkowi w wyborze pierwszej pracy, by nie zniechęcił się do niej? Przede wszystkim zastanówcie się wspólnie co sprawia przyjemność Twojemu dziecku. Postarajcie się znaleźć zajęcie, które będzie łączyć się z jego pasjami. Wbrew pozorom to wcale nie jest takie trudne!

Spędzanie czasu ze zwierzętami jako źródło zarobku

Jeśli Twój nastolatek jest miłośnikiem zwierząt, zaproponuj mu wyprowadzanie psów z sąsiedztwa za pieniądze. Być może ktoś z najbliższego otoczenia wyjeżdża właśnie na wakacje i szuka osoby, która zaopiekuje się jego pupilem? To wspaniała okazja na zarobienie niewielkiej sumy, a przy okazji spędzenie czasu tak jak Twoje dziecko lubi najbardziej.

Z pewnością będzie zadowolone z takiego połączenia, a zarobione pieniądze pomogą spełnić marzenie o wakacyjnym wyjeździe ze znajomymi.

Wyprowadzanie zwierząt od zawsze była zmorą dla Twojego dziecka? Na szczęście istnieje wiele innych sezonowych prac. Przemyślcie opcje pracy w sklepie, w punkcie ksero, czy też jako opieka nad starszymi osobami.

Praca dla otwartych na ludzi

Jeśli Twoja pociecha od zawsze jest otwarta i lubi poznawać nowe osoby, zaproponuj jej pracę w pobliskiej restauracji. Kelnerstwo to też dobry pomysł dla osoby, która chce podszkolić język obcy.

Nastolatek, który uwielbia matematykę, czy też jest dobry z przedmiotów humanistycznych, może okazać się świetnym nauczycielem dla dzieci z sąsiedztwa. To także świetny sposób na zarobienie pieniędzy, a przy okazji powtórzenia materiału z poprzednich lat.

Jak widzisz, istnieje wiele rodzajów prac sezonowych, które może podjąć każdy nastolatek. W zależności od zainteresowań jest w czym wybierać. Pierwsza praca to wspaniały sposób na naukę wartości pieniądza, jak i również na spędzenie wolnego czasu, poznanie nowych osób i zdobycie cennego doświadczenia. Już dziś zacznij rozmawiać ze swoim dzieckiem o możliwości podjęcia przez niego pracy. To może być owocna rozmowa, która zacznie wprowadzać go w dorosłe życie. Powodzenia!

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 5300 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 88,30%. Rata miesięczna od 353,49 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7161,48 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1874,73 zł, prowizja 5286,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12461,48 zł. Stan na dzień 08.09.2022 r                                    

Aasa z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 5300 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 77,46%. Rata miesięczna od 329,64 zł. Roczna stopa oprocentowania 20,50% (stopa stała). Całkowity koszt pożyczki: 6326,73 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1874,73 zł, prowizja 4452 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 11626,73 zł. Stan na dzień 08.09.2022 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Usług Medycznych. Składka dobrowolnego Pakietu Usług Medycznych: 1 400,00 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo z kwoty udzielonej pożyczki.     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  NNLife Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie i Reasekuracji Spółka Akcyjna (NNLife TUnŻiR S.A., dalej jako Towarzystwo) z siedzibą w Warszawie przy ul. Przemysłowej 26, 00-450 Warszawa, wpisane do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla miasta stołecznego Warszawy, XII Wydział Gospodarczy, pod numerem KRS 0000028131, REGON 010928125, NIP 526-030-50-06, wysokość kapitału zakładowego 21.490.000,00 zł. 
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 5000,00 zł.
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.