Odkryj jesień pełną inspiracji! Zacznij ją z pełnym portfelem!

Sprawdź!

Nie tylko „na wnuczka” – jak nie dać się oszukać?

Nie tylko „na wnuczka” – jak nie dać się oszukać?

To metoda oszustwa, na którą narażone są przede wszystkim starsze osoby – chyba każdy z nas słyszał już o metodzie oszustwa „na wnuczka”. Jednak złodzieje idą dalej i stosują coraz bardziej wymyślne strategie, aby wyłudzić pieniądz. Na co powinniśmy uważać i przed czym ostrzegać naszych bliskich?

Seniorzy za sprawą tej metody tracą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Chociaż Policja przestrzega, to jednak nadal starsze osoby padają ofiarą oszustów. Co roku notuje się kilkaset takich przypadków w całej Polsce. Metoda „na wnuczka” jest prosta i, niestety, skuteczna.

Jak oszukuje się „na wnuczka”?

Do starszej osoby dzwoni oszust, który podaje się za jej wnuczka albo wnuczkę. Swój zmieniony głos tłumaczy przede wszystkim chorobą gardła czy stresem. Przekonuje starszą osobę, że natychmiast potrzebuje pieniędzy, na przykład w celu zapłaty za wyrządzone szkody w trakcie wypadku samochodowego.

Gdy starsza osoba „chwyciła haczyk”, wtedy oszust prosi o wypłacenie przez nią pieniędzy z jej konta i przekazanie jej innej osobie – wspólnikowi oszusta, który przedstawiamy jest jako kolega czy koleżanka wnuczki czy wnuczka. Jeśli senior ma pieniądze w domu, szansa na ich utratę jest wysoka. Jeśli musi iść do banku, zdarza się, że pracownicy są na tyle trzeźwo myślący, że są w stanie powiedzieć, że mają do czynienia z oszustwem i powiadamiają odpowiednie służby.

Jak jeszcze można paść ofiarą oszustwa?

Jednak to jeszcze nie wszystkie metody oszustwa. Warto również wskazać, że mamy do czynienia z innymi wariantami tego rodzaju przestępstwa. Jedną z nich jest metoda „na policjanta”. W tym przypadku „policjant” informuje starszą osobę, że prowadzi działania dotyczące ujęcia przestępcy i prosi starszą osobę o to, aby poszła wybrać pieniądze z banku. jesienna-pozyczka

Pojawiają się też inne metody wyłudzeń, na przykład „na pracownika spółdzielni” czy też na „przedstawiciela banku”. Schemat oszustwa jest zawsze podobny, czyli oszust prosi osobę o przekazanie pieniędzy.

Jak nie dać się okraść metodą „na wnuczka”?

• nigdy nie przekazuj pieniędzy osobom, których nie znasz

• nie podawaj nikomu, jaką kwotą pieniędzy dysponujesz

• nie ufaj domokrążcom

• jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z oszustwem, zadzwoń pod numer telefonu 997 albo 112

• gdy dzwoni do ciebie „wnuczek”, sprawdź jego tożsamość, zadając podchwytliwe pytania albo dzwonić na numer telefonu prawdziwego wnuczka jesienna-pozyczka

Jeśli mamy w rodzinie starszą osobę, która mogłaby stać się ofiarą tego rodzaju oszustwa, powinniśmy przekazać jej te porady, ponieważ w przeciwnym przypadku może ona również stracić pieniądze.

Warto też wspomnieć, że starsze osoby mogą stać się ofiarami innych oszustw, na przykład przez wpuszczenie do domu osób podających się za domokrążców, pracowników spółdzielni. Wówczas jedna osoba najczęściej rozmawia z seniorem, podczas gdy druga przeszukuje mieszkanie w poszukiwaniu pieniędzy i kosztowności.

Także seniorzy narażeni są na oszustwa przy sprzedaży różnych „cudownych” produktów, na przykład wspaniałych kołder o uzdrawiających właściwościach, garnków, przyrządów medycznych, suplementów diety.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 000 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 72,21%. Rata miesięczna od 242,52 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 4 515,16 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 525,16 zł, prowizja 3 990,00 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8 515,16 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r.

Aasa Standard z Pakietem Korzyści - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4 058,40 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 65,92%. Rata miesięczna od 199,93 zł. Roczna stopa oprocentowania (stopa zmienna) 8,0 %. Całkowity koszt pożyczki: 6 522,91 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 837,16 zł, prowizja 5 685,75 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12 222,91 zł. Stan na dzień 13.10.2021 r. Pożyczka z dobrowolnym ubezpieczeniem na życie. Składka dobrowolnego ubezpieczenia na życie: 1 641,60 zł. Składka jest kredytowana i opłacana jednorazowo.

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.