Odpowiedzialność za długi w spółce z o.o.
3 min czytaniaSpółki z ograniczoną odpowiedzialnością zakładane są obecnie bardzo często. Pozwalają one wspólnikom na prowadzenie różnych przedsięwzięć biznesowych z odpowiednią ochroną. Jak prezentuje się wówczas odpowiedzialność członków zarządu?
Spis treści
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest formą prawną przedsiębiorstwa stworzonego przez wspólników, którzy w ograniczonym zakresie odpowiadają za zobowiązania firmy. Spółki tego rodzaju zalicza się do kategorii spółek handlowych i ich działanie reguluje Kodeks spółek handlowych.
Jak wygląda odpowiedzialność za zobowiązania w przypadku spółki z o. o.?
Tym, co wyróżnia spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na tle innych spółek, jest fakt, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania spółki w stosunku do ewentualnych wierzycieli. Odpowiada za nie sama spółka majątkiem z wkładów wspólników.
Zatem wtedy, gdy spółka zaciąga dług, na przykład pożycza pieniądze, wówczas dłużnikiem nie są wspólnicy, ale spółka. W związku z tym wierzyciel spółki nie może zażądać spłaty zobowiązania od wspólników. Z kolei wtedy, gdy spółka osiągnie dochody, to wspólnicy mogą wypłacić jako dywidendę.
Wobec tego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to korzystna forma prowadzenia biznesu. Wtedy, gdy dojdzie do strat, wspólnicy nie dzielą się długami. Stracą tylko to, co zainwestowali w samą spółkę. Nie oznacza to jednak, że w przypadku spółek z o. o. nikt nie ponosi odpowiedzialności.
Czy zarząd w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność?
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością oprócz wspólników występują też inne osoby tworzące organy, w tym zarząd, komisja rewizyjna, rada nadzorcza.
Zgodnie z przepisami prawa za zobowiązania spółki mogą odpowiadać również członkowie jej zarządu subsydiarnie, czyli wtedy, gdy egzekucja z majątku spółki będzie bezskuteczna i gdy nie zgłosili w porę wniosku o upadłość spółki. Zatem wierzyciel spółki będzie mógł zażądać zaspokojenia z majątku osobistego członka zarządu.
Czy zarząd w spółce z o. o. jest niezbędny?
Każda spółka z ograniczoną odpowiedzialnością powinna posiadać zarząd. Jest on niezbędny wtedy, gdy chcemy zarejestrować spółkę. Gdy w ciągu działalności spółka z jakich powodów utraci zarząd, wtedy sąd ustanawia dla niej kuratora – może on ustanowić nowy zarząd albo zlikwidować spółkę.
W mniejszych spółkach zwykle jest tak, że skład zarządu pokrywa się ze składem wspólników w całości albo w większej części. Gdy dochodzi do takiej właśnie sytuacji, wówczas ochrona dla członków zarządu posiadających status wspólnika nie ma zastosowania. Wobec tego wtedy, gdy członek zarządu jest także wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, także odpowiada on za zobowiązania spółki jak zwykły członek zarządu, który nie jest wspólnikiem.
Podsumowując, w spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością wspólnicy nie ponoszą odpowiedzialności za ewentualne długi. Ponoszą je z kolei członkowie zarządu. Gdy jednak wspólnicy także są członkami zarządu spółki z o. o., wówczas także mogą być pociągnięci do odpowiedzialności.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej