Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Oszczędzanie – jak wybrać najlepszą lokatę terminową?

Oszczędzanie – jak wybrać najlepszą lokatę terminową?

 

Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest bardzo wiele. Jednym z bardzo lubianych i cenionych są lokaty terminowe. Gromadzenie konkretnych sum pieniędzy na lokatach pozwala nam pomnażać swoje środki finansowe.

Jest to możliwe jednak tylko wówczas, gdy odpowiednio dobierzemy lokatę. Warto więc poznać elementy, które pozwolą nam spośród tak wielu dostępnych ofert, wybrać tą najkorzystniejszą i najskuteczniejszą lokatę.

Wybór odpowiedniej lokaty jest sprawą najwyższej wagi, jeżeli chcemy dzięki temu oszczędzać i jednocześnie pomnażać swoje pieniądze. Banki oferują nam bardzo wiele różnych lokat. Różnią się one między sobą okresem lokowania pieniędzy, oprocentowaniem, kwotą, którą należy wpłacić, a także wieloma innymi elementami. To właśnie te wszystkie elementy decydują o wyborze najkorzystniejszej oferty.

Wybór najlepszej oferty

Szukając odpowiedniej dla siebie lokaty należy zwrócić szczególną uwagę na oprocentowanie. Nie ulega bowiem wątpliwości, że jest to jeden z najważniejszych czynników, który zadecyduje o tym, ile zarobimy na korzystaniu z danej oferty.

Oprocentowanie informuje nas bezpośrednio o tym, ile dostaniemy odsetek. Kolejnym ważnym elementem jest okres lokowania pieniędzy. Tutaj musimy się zastanowić, czy chcemy zamrozić swoje pieniądze na okres trzech miesięcy czy nawet trzech lat. Wszystko zależy od tego, jak długo jesteśmy w stanie nie korzystać z naszych funduszy. Kolejny aspekt do rozważenia przy wyborze lokaty, to kwota jaką chcemy wpłacić.

Najlepszym rozwiązaniem jest wstępne podjęcie decyzji co do sumy, a następnie szukanie oferty, która spełnia ten warunek. Z powodzeniem znajdziemy bowiem lokaty, gdzie minimalną kwotą wpłaty będzie tysiąc złotych oraz te, gdzie ulokować można więcej niż sto tysięcy złotych. Przy wyborze lokaty należy zwrócić także uwagę na ogólne warunki założenia lokaty, a w tym to, czy bank nie żąda od nas założenia jakiś dodatkowych rachunków w zamian za lokowanie u nich pieniędzy. Ostatnią kwestią jest wybór sposobu założenia lokaty. Możemy zdecydować się na ten tradycyjny obejmujący wizytę w interesującym nas banku, ale także możemy to zrobić wygodnie i szybko bez wychodzenia z domu przez Internet. Wystarczy wówczas wypełnić wniosek i wpłacić konkretną sumę na konto. Wszystko zależy od naszych preferencji.

Zyski z lokat

Chcąc szybko i sprawnie policzyć zysk z lokaty, która nas interesuje należy pomnożyć ilość dni lokowania pieniędzy ze stawką oprocentowania. Uzyskany wynik musimy z kolei pomnożyć przez kwotę, którą chcemy wpłacić na daną lokatę. Wtedy wyjdzie nam suma odsetek, które uzyskamy przez dany okres czasu. Z tego zarobimy jednak 81% po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych.

Dzięki takim obliczeniom ostatecznie dowiemy się, czy dana lokata nam odpowiada. Wybór odpowiedniej lokaty nie jest więc tak skomplikowany, jak mogłoby się na początku wydawać. Trzeba tylko podjąć decyzję co do kwoty, jaką chcemy ulokować, czasu zamrożenia pieniędzy i wyliczyć zysk z wybranej przez nas lokaty. Wówczas będziemy mieć pewność, że wybraliśmy najlepszy sposób oszczędzania pieniędzy.

Ten wpis znajduje się w kategorii