Zimowa pożyczka dla każdego do 15 tys. złotych.

Sprawdź!

Informacje o pożyczkach
i finansach osobistych

Płatności bezgotówkowe – stacjonarnie i w internecie

Płatności bezgotówkowe – stacjonarnie i w internecie

Płatności bezgotówkowe cieszą się dzisiaj bardzo dużym powodzeniem. Wiele osób nie wyobraża sobie życia bez kart płatniczych czy też kredytowych.

Przyzwyczailiśmy się do płacenia bezgotówkowego w sklepach stacjonarnych, ale także bardzo często w internecie robiąc zakupy czy opłacając rachunki. Jest to nie tylko szybki sposób płatności, ale także bardzo wygodny.

Płatności bezgotówkowe stały się znakiem rozpoznawczym dzisiejszego społeczeństwa. W zasadzie każdy dorosły ma w portfelu jedną, a często także kilka kart płatniczych. Przede wszystkim płatności przy użyciu karty są o wiele szybsze niż gotówkowe. Wielu z nas dzisiaj zależy na czasie, dlatego też łatwiej i wygodniej jest przyłożyć kartę do czytnika niż szukać drobnych w portfelu. Oprócz tego jest to również niezwykle duży komfort, gdyż dzięki kartom płatniczym zawsze możemy mieć przy sobie duże ilości pieniędzy. Takie sumy w gotówce kusiłyby złodziei, gdyż byłyby widoczne podczas wszelkich płatności. W przypadku kart nie ma takiego niebezpieczeństwa, gdyż nikt nie jest w stanie zobaczyć naszego stanu konta.

Bezpieczeństwo płatności bezgotówkowych

Płacąc w sklepach stacjonarnych przy użyciu karty lub też robiąc przelewy internetowe warto pomyśleć o bezpieczeństwie takich transakcji. Jeżeli chodzi o płatności w sklepach, kawiarniach czy kinie to należy przede wszystkim zawsze mieć na oku swoją kartę płatniczą. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, aby nasze dane zostały skopiowane przez osoby niepowołane. Najlepiej więc trzymać kartę płatniczą zawsze w rękach i płacić, zatwierdzając każdą transakcję kodem PIN. Warto również zabezpieczyć kartę przed skopiowaniem danych, używając specjalnego etui. Bardzo często korzystamy także z płatności w sklepach internetowych lub też płacimy z konta wszystkie nasze rachunki, gdyż jest to szybki i tańszy sposób. Płacąc w banku za każdy rachunek musimy bowiem uiścić dodatkową opłatę. Najważniejsze podczas takich transakcji jest poprawne wpisanie konta docelowego, a także sprawdzenie, czy znajdujemy się rzeczywiście na stronie naszego banku. Coraz więcej hakerów tworzy bowiem niezwykle podobne strony internetowe do tych bankowych, aby okradać niczego nieświadomych użytkowników. Warto więc dobrze zapamiętać wszystkie elementy strony naszego banku i zwracać uwagę na wszystkie zmiany. Należy także uważnie czytać i wpisywać nazwę strony internetowej banku. Zasady są analogiczne w przypadku płatności w sklepach internetowych.

Nowe przepisy odnośnie płatności bezgotówkowych

W związku z dużą popularnością płatności bezgotówkowych przy użyciu kart płatniczych czy też telefonów komórkowych, wejdą w życie nowe przepisy. Obowiązywać zaczną one już w połowie tego roku. Ustawa będzie nakazywać wszystkim sklepom, które posiadają kasy fiskalne, założenie terminali płatniczych. Dzięki temu będziemy mogli płacić bezgotówkowo wszędzie. Trudno sobie wyobrazić dzisiaj, że w jakimś sklepie nie ma jeszcze terminala płatniczego, ale tak rzeczywiście jest. Często małe, prywatne sklepy czy też budki z fast-foodem nie posiadają tego udogodnienia. Już wkrótce ma się to jednak zmienić. Małe sklepy nie muszą się jednak martwić kosztami, gdyż Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało dofinansowania na zakup tego typu sprzętu.

Ten wpis znajduje się w kategorii