Książki o finansach, które musisz poznać!

Książki o finansach, które musisz poznać!

O książkach napisano już… książki, a nawet całe tomy książek! Wszyscy doskonale wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, kreatywność, nasz zasób słownictwa, ale czy wiedzieliście, że czytanie może też rozwijać Waszą finansową inteligencję?

Nasza dzisiejsza publikacja jest zaproszeniem do biblioteki lub księgarni. Przedstawimy Wam propozycje wydawnicze, które traktują o pieniądzach, oszczędzaniu i zarządzaniu nimi w ciekawy i wartościowy sposób. Podzielimy się z Wami naszymi ulubionymi publikacjami i zaprosimy do lektury… pewnego bloga.

Tak więc, jeżeli macie ochotę wzbogacić nie tylko swoją wiedzę, ale też konto bankowe i z przyjemnością sięgacie po książki, e-booki, audiobooki, to ten post dedykujemy właśnie Wam.

Miłej lektury!

Zacznijmy od pana Buffetta. On wie, co robi i co mówi, a czytanie go to inwestycja!

Warren Buffett to człowiek legenda w świecie finansów. Historyczny inwestor, ekonomista, biznesmen, który przeszedł całą drogę od przysłowiowego pucybuta do milionera. Jednak Buffett to nie tylko żyjąca legenda, ale także bohater i autor wielu książek i publikacji dotyczących inwestowania oraz zarządzania pieniędzmi.

Jedną z nich jest “The Essays of Warren Buffett” – autorstwa samego Buffeta oraz Lawrence’a A. Cunninghama. Znajdziemy w niej nie tylko przemyślenia na temat inwestowania słynnego bogacza, ale również informacje na temat praktyki zarządzania Berkshire Hathaway. Wszystko to okraszone anegdotami oraz napisane niepozbawionym ikry językiem.

Sam Buffet często też w wywiadach wymienia inspirujące go książki. Najczęściej pojawiającym się w rozmowach tytułem jest "The Intelligent Investor" autorstwa Benjamina Grahama. Multimilioner sięgnął po nią już jako 19-latek. Podręcznik dał mu podstawową wiedzę potrzebną do pomnażania majątku. Więcej propozycji znajdziecie na stronie warrenbuffett.com, który śledzi działania inwestycyjne legendarnego inwestora oraz dokładnie śledzi, co czyta Buffet.

„Gdzie rosną pieniądze” – patrz pod nogi i nie wychodź z domu!

Nasza druga propozycja jest autorstwa Polki – Joanny Dymmel. Ten prosty, a jednocześnie zaskakujący kreatywnością poradnik jest ciekawą alternatywą dla wszystkich podobnych publikacji z rynków Skandynawskich, Japońskich, czy Koreańskich. Znacie już Hygge, Wabi-Sabi i Lagom? Pora na nadwiślańską „way of life” i finansowe „life hacki”. Autorka „Gdzie rosną pieniądze” w swojej książce pokazuje, jak możemy nie tylko zorganizować nasze prywatne finanse, ale też jak zdobyć dodatkowe pieniądze i to bez wychodzenia z domu! Będziecie zaskoczeni! My byliśmy. To lekka, a jednocześnie bardzo świeża propozycja dla wszystkich, którzy chcą zacząć wprowadzać porządek także do swojego budżetu. Lagom? Hygge? Może później, my na razie musimy zająć się naszym mieszkaniem.

Polecamy „Pieniądze albo życie” – czyli o 9 krokach, które dadzą rozbieg Twoim finansom

Jeżeli o jakieś książce Oprah Winfrey mówi: „To po prostu wspaniała książka, która naprawdę może zmienić twoje życie”, to nam nie pozostaje nic innego jak tylko biec do księgarni, zamykać się w domu na kilka godzin i czytać! Królowa amerykańskiej telewizji nie rzuca słów na wiatr, a po lekturze tej książki zrozumiecie, że ona naprawdę zmienia życie i nie bez powodu od 25 lat jest jedną z najważniejszych na świecie publikacji dotyczących zarządzania swoimi finansami.

W dziewięciu prostych krokach zrozumiecie, co do tej pory robiliście źle lub co możecie jeszcze ulepszyć w swoim myśleniu o oszczędzaniu, jak wypracować kilka prostych nawyków, które w sumie dadzą efekt w postaci… niezłej sumki. Książkę tę napisała Vicki Robin, która jest słynną w Stanach Zjednoczonych innowatorką społeczną, poczytną pisarką oraz cenioną mówczynią. Jest ona także od wielu lat działaczką ruchu na rzecz zrównoważonego stylu życia, a jej książka, którą Wam polecamy, zawiera sporo wskazówek dotyczących nie tylko życia w zgodzie z najlepszymi praktykami dotyczącymi finansów, ale także tego, jak żyć w harmonii z otoczeniem, lokalną społecznością. Jeżeli zaczniemy stosować zasady, o których pisze Robin, wygranych będzie bardzo dużo – my, nasze finanse, nasza lokalna społeczność i nasza planeta. To się nazywa „win-win”!

„Finansowy Ninja”, czyli finansowemu harakiri mówimy sajonara

Autor tej bezdyskusyjnie rewelacyjnej książki jest już w Polsce jednym z najbardziej znanych bloggerów i jest też częstym gościem programów telewizyjnych gdzie w prosty, ale niezwykle sugestywny sposób opowiada o zarządzaniu domowym budżetem.

Finansowy Ninja” to książka Michała Szafrańskiego, który dzieli się z czytelnikami swoim doświadczeniem z zakresu finansów osobistych. Jak sam autor pisze o swojej książce: „(jest) to podręcznik, który uzupełnić ma braki w edukacji szkolnej. Wyjaśnia podstawowe, ale nieoczywiste zasady, daje proste podpowiedzi dotyczące mądrego posługiwania się produktami finansowymi i przestrzega przed zagrożeniami dla naszych pieniędzy”.

Lektura tej książki to przede wszystkim możliwość zastanowienia się nad czymś, co nieczęsto bywa obiektem naszej refleksji, czyli nad bezpieczeństwem finansowym. Autor pisze wprost, że spokój finansowy jest gwarancją spokoju w życiu i pokazuje jak osiągnąć ten stan, co należy robić, czego nie i na co uważać. I chociaż Michał Szafrański jest świetnym finansowym specjalistą, to jego doświadczenie wynikające z prowadzenia bardzo poczytnego bloga sprawiło, że te twarde dane i kawał solidnej wiedzy czyta się w sposób naprawdę przyjemny. „Finansowy Ninja” jest po prostu napisany prostym i bardzo przyjaznym językiem.

To świetna propozycja nie tylko dla tych, którzy obawiają się finansowego sepuku.

Blog Aasa Polska SA. Bo to finansowy as w rękawie domowego budżetu

Kończymy listę rekomendowanych publikacji o tematyce finansowej rekomendacją bloga, który już czytacie. Gorąco zachęcamy Was do pozostania z blogiem redagowanym przez zespół specjalistów ds. finansów Aasa Polska SA. Staramy się na naszym blogu przybliżać Wam nasz styl myślenia o finansach. Styl zrównoważony, spokojny, ale jednocześnie twórczy – dokładnie taki jaki sami praktykujemy w naszej codziennej pracy. Bycie firmą finansową o korzeniach skandynawskich przecież zobowiązuje.

Pożyczkodawcą jest Aasa Polska S.A., ul. Hrubieszowska 2, 01-209 Warszawa. NIP: 5252528111, Regon 146017266 zarejestrowana w Sądzie Rejonowym dla m.st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000411939 Kapitał zakładowy 42 000 000 zł (wpłacony w całości).

Inspektorem ochrony danych jest Agnieszka Rzycka-Osiej, e-mail: iod@aasapolska.pl

Aasa Standard - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 2500 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 121,47 zł. Roczna stopa oprocentowania 18.50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 1789,04 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 791,54 zł, prowizja 997,50 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 4289,04 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r.                                                                           

Aasa z Pakietem Gold - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 4800 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 233,21 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 3435,02 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 1519,82 zł, prowizja 1915,20 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 8235,02 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 1400 zł.                                          

Aasa z Pakietem Premium - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 7100 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 344,95 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 5081,09 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 2248,19 zł, prowizja 2832,90 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 12181,09 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Językowym. Opłata za dobrowolny Pakiet Językowy: 2000 zł.        

Aasa z Pakietem Biznes - Warunkiem udzielenia pożyczki jest pozytywny wynik oceny zdolności kredytowej. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania dla reprezentatywnego przykładu pożyczki w wysokości 10700 zł (całkowita kwota kredytu) na okres 36 miesięcy wynosi 45,68%. Rata miesięczna od 519,85 zł. Roczna stopa oprocentowania 18,50% (stopa zmienna). Całkowity koszt pożyczki: 7657,45 zł (w tym: odsetki od kwoty pożyczki – 3388,15 zł, prowizja 4269,30 zł). Całkowita kwota do zapłaty przez konsumenta to 18357,45 zł. Stan na dzień 02.02.2024 r. Pożyczka z dobrowolnym Pakietem Medycznym. Opłata za dobrowolny Pakiet Medyczny: 3200 zł.                                     

Podmiotem właściwym do pozasądowego rozstrzygania sporu wynikającego z umowy zawartej pomiędzy konsumentem a Aasa Polska S.A. jest Rzecznik Finansowy. Kontakt do Rzecznika Finansowego oraz szczegółowe informacje dotyczące postępowania dostępne są na stronie internetowej www.rf.gov.pl.

W celu rozstrzygnięcia sporu pomiędzy Aasa Polska S.A., a konsumentem, istnieje także możliwość skorzystania z platformy internetowej ODR, dostępnej tutaj. Platforma ODR ułatwia niezależne, bezstronne, przejrzyste, skuteczne, szybkie i sprawiedliwe pozasądowe rozstrzyganie przez internet sporów między konsumentami i przedsiębiorcami.

Aasa Polska S.A. jest agentem ubezpieczeniowym wpisanym do Rejestru Agentów Ubezpieczeniowych pod numerem 11228955/A. Rejestr Agentów Ubezpieczeniowych znajduje się pod linkiem: https://rpu.knf.gov.pl/

Ochronę ubezpieczeniową dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy  Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.; ul. Topiel 12, 00-342 Warszawa; www.nn.pl; Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy; XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego KRS 0000028131, NIP: 526-030-50-06; Kapitał zakładowy: 59 460 000 zł, wpłacony w całości.
 

Usługi medyczne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy JP Medica Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Piękna 24/26A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Sąd Rejonowy z siedzibą w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000836368, NIP 7010977674, REGON 385867261 o kapitale zakładowym w wysokości 200 000 zł. 
 
JP Medica Sp. z o.o. jest podmiotem leczniczym wpisanym do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą prowadzonego przez Wojewodę Mazowieckiego pod numerem 000000228622.
 

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy Polska Grupa Konsultingowa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0000245406, NIP: 5272487651, REGON: 140277411, kapitał zakładowy w wysokości: 500.000 złotych (w całości opłacony), wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13252, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Usługi telekomunikacyjne dla Klientów Aasa Polska S.A. świadczy również Privee Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, ul. Mokotowska 15A/16, 00-640 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS: 0001029112, NIP: 7011138042, REGON: 524943799, kapitał zakładowy w wysokości: 5 000,00 zł, wpisana do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej pod numerem 13282, będąca dostawcą usług w rozumieniu art. 2 pkt 27 lit. a Prawa Telekomunikacyjnego.

Kurs językowy dla Klientów Aasa Polska S.A. realizowany jest przez Tele-Nauka Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Warszawie, przy ul. Piękna 24/26 A, 00-549 Warszawa, wpisana do rejestru przedsiębiorców, prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ w Gdańsku, VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, pod numerem KRS: 0000762801, NIP: 5842779937, o kapitale zakładowym w wysokości 100 000 zł.