Jak poprosić o podwyżkę, by ją dostać?
3 min czytaniaUzyskanie podwyżki w pracy jest dla wielu pracowników trudnym wyzwaniem. Wynika to między innymi z tego, że wiele osób nie potrafi negocjować z pracodawcą, wybrać odpowiedniego momentu na poproszenie o podwyżkę. Gdy nie posiada się takich umiejętności warto jest zapoznać się z poradami, które znacznie ułatwiają wybranie odpowiedniego momentu, w którym można prosić o podwyżkę.
Spis treści
Starając się o podwyżkę bardzo ważne jest by podejść do rozmowy z pracodawcą czy działem odpowiedzialnym za podwyżki w sposób merytoryczny.
Nie warto decydować się na prowadzenie takiej rozmowy w sposób emocjonalny, gdyż rzadko jest to w stanie przynosić oczekiwane efekty. Warto przygotować argumenty, które wskazują, że na podwyżkę się zasługuje. Pozwala to na przedstawienie pracodawcy takich argumentów, które mogą go przekonać do podwyżki.
Jednocześnie bardzo ważne jest by argumenty opierały się na zasługach dla firmy. Nie powinno się prezentować chęci uzyskania podwyżki jako potrzeby. Wielu pracowników prosi o podwyżkę ze względu na sytuację życiową, czyli potrzeby finansowe, ale szanse na uzyskanie wówczas podwyżki są znacznie mniejsze.
Zasługi, które prezentuje się w ramach rozmowy o podwyżce powinny być powiązane z wynikami firmy. Warto jest prezentować zasługi dotyczące efektywności działania firmy. Dobrze jest przedstawić zaangażowanie w pracy w formie, która pozwala na potwierdzenie takiego zaangażowania. Pracownicy, którzy mają dobre wyniki w miejscu pracy, którzy rozwijają się zawodowo, którzy pracują długi okres czasu przy dużej efektywności mają dużo większe szanse na podwyżkę przy odpowiednim przedstawieniu swoich zasług dla firmy.
Sytuacja firmy
W wielu firmach można spotkać się z narzekaniami kierownictwa czy właścicieli na trudną sytuację firmy niemal przez cały czas. Jednak zawsze powinno się decydować na rozmowę o podwyżkę, gdy sytuacja firmy jest stabilna. Najlepszym rozwiązaniem jest gdy firma ma korzystną sytuację na rynku oraz rozwija się intensywnie. Jest to najlepszy czas na rozmowę o podwyżce.
Jednocześnie ważne jest również by decydować się podczas rozmowy na połączenie zasług w zakresie dobrej sytuacji firmy na rynku z realizowaną pracą w firmie. Natomiast nie warto decydować się na proszenie o podwyżkę w przypadku gdy firma ma spadki sprzedaży czy zysków.
Wynika to nie tylko z gorszej sytuacji firmy pod kątem finansowym, ale również atmosferą w firmie. Gorsze wyniki bardzo często przekładają się na znacznie gorszą atmosferę w miejscu pracy, co należy brać pod uwagę w ramach decyzji o staraniu się o podwyżkę. Oczywiście są stanowiska, które mają wpływ na zmiany rynkowej sytuacji w firmie, więc zawsze rozmowę o podwyżce można połączyć z planami zmiany działania firmy tak by poprawić sytuację finansową.
Im bardziej wymierne są dowody tego, że zasługuje się na podwyżkę tym znacznie łatwiej prowadzić taką rozmowę. Jednocześnie warto jest również odpowiednio przygotować się do rozmowy o podwyżkę, gdzie można skorzystać z różnych porad od specjalistów zajmujących się zasobami ludzkimi, co pozwala na prowadzenie takiej rozmowy efektywnie.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej