Zadzwoń: 22 4 600 300 801 40 40 40

Pomóż swojemu dziecku w zarządzaniu finansami

Pomóż swojemu dziecku w zarządzaniu finansami

 

Nauka zarządzania finansami powinna dotyczyć już dzieci. Pozwala to na naukę właściwych nawykowych związanych z planowaniem wydatków, oszczędności. Naukę zarządzania finansami można zaczynać już u najmłodszych dzieci, co pozwala na wytwarzanie się z czasem odpowiednich nawyków.

Dzieci bardzo często otrzymują środki finansowe w formie kieszonkowego. Nauka dziecka odpowiedniego zarządzania posiadanymi środkami finansowymi pozwala na zdobycie przez dziecko umiejętności dotyczących oszczędności czy planowania wydatków. Wiele dzieci wydaje wszystkie pieniądze bez względu na wysokość otrzymywanych sum. Nie jest to właściwie postępowanie. Przy takim korzystaniu z posiadanych środków finansowych dziecko nie uczy się planowania większych wydatków, oszczędzania na droższe zakupy.

Regularne oszczędzanie

Dzieciom można założyć konto oszczędnościowe. Jest to doskonały sposób na naukę dziecka oszczędzania. Jednocześnie poprzez posiadanie przez rodzica kontroli nad takim kontem dziecko można między innymi wprowadzać limity na wydatki dziecka. Wiele banków oferuje specjalne konta dla dzieci, które posiadają wbudowane moduły pozwalające na uczenie się przez dziecko tego jak obsługuje się konto, jak korzystać bezpiecznie z rachunku bankowego, karty do rachunku bankowego.

Programy edukacyjne dla dzieci pozwalają na naukę zakładania lokat oszczędnościowych. Rachunki oszczędnościowe dla dzieci bywają również korzystnie oprocentowane co sprawia, że dziecko naocznie może się przekonać jakie oszczędności przynosi regularne odkładanie pieniędzy na rachunku.

Samodzielne oszczędzanie

Dzieci mogą się uczyć oszczędzania również bez posiadania rachunków bankowych. Dziecko może gromadzić pieniądze nawet w tzw. śwince skarbonce. Najważniejsze jest by dziecko umiało z jednej strony regularnie oszczędzać a drugiej strony odpowiednio zarządzać gromadzonymi pieniędzmi. Dobrym rozwiązaniem jest gdy wspólnie z dzieckiem rozmawia się na temat przeznaczenia gromadzonych przez nie środków finansowych.

W ten sposób dziecko uczy się zarządzania finansami w kontekście zarówno drobnych, codziennych wydatków jak też większych wydatków, na które trzeba przez pewien czas odkładać pewne, stałe sumy pieniędzy. Pozwala to również nauczyć dziecka zarządzania finansami w kontekście planowania z wyprzedzeniem większych wydatków.

Codzienne wydatki

Dziecku można zarówno dawać pieniądze w formie pojedynczej sumy pieniędzy przeznaczonej do wykorzystania na pewien okres czasu. Można również regularnie, czyli codziennie dawać dziecku drobne sumy pieniędzy.

Jak wskazują specjaliści od finansów osobistych znacznie lepszym rozwiązaniem w kontekście nauki dziecka dysponowania posiadanymi środkami finansowymi jest zapewnianie dziecku większej kwoty pieniędzy do wykorzystania przez określony czas. Wówczas dziecko musi samodzielnie podejmować decyzje jak dużo będzie wydawać każdego dnia.

Jednocześnie pozwala to na nauczenie dziecka zarządzania własnymi finansami w kontekście nie wydawania jednorazowo dużych sum pieniędzy, czyli wszystkich pieniędzy, które otrzymało do wykorzystania w skali tygodnia czy miesiąca.

Ten wpis znajduje się w kategorii