Leasing firmowy a prywatny: poznaj różnicę!
3 min czytaniaNajczęściej leasing kojarzy nam się z firmami, które w ten sposób finansują samochody. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje także leasing dla osób prywatnych, który nazywany jest konsumenckim. Czym różnią się te dwa rodzaje leasingu i jak możemy z nich skorzystać?
Spis treści
Dzięki leasingowi możemy korzystać z różnego rodzaju mienia. W ten sposób firmy najczęściej finansują zakup samochodów czy maszyn. Nie musimy jednak prowadzić działalności gospodarczej, aby korzystać z leasingu. Obecnie w firmach leasingowych możemy też korzystać z opcji leasingu konsumenckiego.
Czym jest leasing?
Leasing jest atrakcyjną alternatywą dla pożyczki i stosowany jest jako forma finansowania zakupu różnych ruchomości. Popularność leasingu wynika przede wszystkim z jego niższych kosztów, co odczuwają przede wszystkim firmy, ponieważ mogą korzystać wtedy z możliwości robienia odpisów amortyzacyjnych za pojazdy. Ponadto leasing nie zmienia zdolności kredytowej, więc firma może wtedy wziąć pożyczkę czy kredyt bez problemów.
Gdy bierzemy pojazd albo inne mienie w leasing, wówczas otrzymujemy je w użytkowanie w zamian za zapłatę comiesięcznych rat leasingowych. Warto przy tym wskazać, że w trakcie trwania leasingu nie jesteśmy formalnym właścicielem danego mienia. Właścicielem jest firma leasingowa i to jej dane będą znajdowały się przykładowo w dowodzie rejestracyjnym.
Dopiero wtedy, gdy zakończymy spłatę rat leasingowych, co trwa zwykle 2-4 lata, będziemy mogli wykupić mienie na własność. Cena wykupu wynosi zwykle 1% początkowej wartości mienia. Możemy też zdecydować się na wyleasingowanie kolejnego pojazdu czy mienia.
Czy warto korzystać z leasingu konsumenckiego?
Jak już wskazaliśmy wcześniej, leasing firmowy to atrakcyjna forma finansowania wybierana przez przedsiębiorców częściej niż pożyczki. Czy jednak jest równie opłacalna dla osób prywatnych? W tym przypadku firmy leasingowe także pozwalają na uzyskanie mienia znacznie łatwiej niż w banku – najczęściej leasingowane są samochody oraz motocykle. Z drugiej strony kwestia kosztów nie jest już taka oczywista.
Firmy leasingowe najczęściej dają niższe oprocentowanie niż banki, niemniej jednak mogą pojawić się dodatkowe koszty. Będziemy musieli zapłacić prowizję, opłatę przygotowawczą, ponadto będziemy musieli skorzystać z pełnego ubezpieczenia pojazdu i serwisować go w wyznaczonych, autoryzowanych punktach. Wobec tego powinniśmy podliczyć, czy taka opcja będzie lepsza od pożyczki.
Szybka pożyczka na auto w Aasa Polska!
Jeżeli potrzebujesz pojazdu lub chcesz zakupić inne mienie, sprawdź naszą ofertę w Aasa Polska oraz w Aasa Dla Biznesu. Przygotowaliśmy dla naszych klientów atrakcyjne pożyczki gotówkowe na raty pozwalające na uzyskanie kwoty do 10 000 złotych z rozłożeniem spłaty na 24 comiesięczne raty. Nasze pożyczki są udzielane na dowolny cel – klient nie musi określać, na co wyda środki.
Wniosek o pożyczkę ratalną w Aasa można złożyć nawet w tym momencie – zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą zaprezentowaną na stronie i zachęcamy do złożenia wniosku on-line!
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej