Pożyczka a obowiązkowy podatek PCC
3 min czytaniaCzęsto stajemy przed koniecznością poproszenia bliskiej osoby o pożyczkę. Także inni mogą prosić nas o pożyczenie pieniędzy. W takich przypadkach powinniśmy wiedzieć, że umowa pożyczkowa w określonych przypadkach może oznaczać konieczność zapłacenia specjalnego podatku od czynności cywilnoprawnych. Kiedy musimy go uiścić, a kiedy jesteśmy z niego zwolnieni?
Spis treści
Ustawa z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz.U. 2000 poz. 86 nr 959) wskazuje, że pożyczki są opodatkowane. Stawka opodatkowania wynosi według przepisów prawa 2 procent podstawy, czyli pożyczonej kwoty pieniędzy. Podatek jednak nie zawsze jest konieczny w zapłacie. Jak sprawa wygląda w przypadku pożyczek od rodziny, a jak od osób niespokrewnionych?
Pożyczka od rodziny
Na zwolnienie z podatku możemy liczyć przede wszystkim wtedy, gdy pożyczka zostanie udzielona w rodzinie. W świetle przepisów zwolnione z podatku są osoby, które zaliczane są do I grupy podatkowej, a mianowicie są to: małżonkowie, zstępni (dzieci, wnukowie i tak dalej), wstępni (rodzice, dziadkowie i tak dalej), pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha i teściowie.
Z podatku zwolnione są pożyczki w kwocie do 9637 złotych – jest to limit dla jednej osoby i dotyczy on okresu 5 lat.
Warto też dodatkowo wskazać, że istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania nawet powyżej tej kwoty. W tym przypadku pożyczka musi być udzielona pomiędzy najbliższą rodziną, tak zwaną grupą podatkową 0, do której zaliczamy małżonków, zstępnych, wstępnych, pasierbów, rodzeństwo, ojczym oraz macochę.
Pożyczka od osób niespokrewnionych
W tym przypadku pożyczki są już objęte opodatkowaniem, czyli wspomnianą 2-procentową stawką podatku. Pojawiają się jednak wyjątki od tej reguły. Prezentujemy je poniżej.
Zgodnie z przepisami zwolnieniu z podatku podlegają:
• pożyczki w kwocie 5 000 złotych od jednej osoby lub 25 000 od wielu osób otrzymane na przestrzeni 3 lat
• pożyczki z kas, na przykład kas funduszów zakładowych, związków zawodowych, pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych
• pożyczki udzielone przez wspólnika w spółce kapitałowej
• pożyczki udzielone przez przedsiębiorców udzielających pożyczek i nieposiadających siedziby lub zarządu na terytorium RP
• pożyczki z funduszów celowych tworzonych na drodze ustawy
Powiadomienie urzędu skarbowego o pożyczce
Aby zgodnie z przepisami móc skorzystać z nielimitowanego zwolnienia, konieczne jest powiadomienie urzędu skarbowego, a także należy właściwie udokumentować otrzymanie pożyczki. Musi być ona przekazana na rachunek bankowy z wyraźnym zaznaczeniem tytułu.
Urząd skarbowy powinniśmy powiadomić w terminie 14 dni od momentu zawarcia umowy pożyczkowej na deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).
Gdy podatnik nie może skorzystać ze zwolnienia nielimitowanego, a także pożyczka wynosi więcej niż podany limit, wtedy musimy wyliczyć podatek, zgłosić go na wspomnianym druku oraz opłacić także w terminie 14 dni od dnia otrzymania pożyczki.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Zbita szybka w telefonie potrafi skutecznie utrudnić życie, szczególnie gdy wykorzystujemy go nie tylko do rozrywki czy kontaktów ze znajomymi, ale również do pracy. Wystarczy jeden nieuważny ruch, a konieczna będzie wymiana wyświetlacza. Niestety nie jest to tania usługa i w niektórych przypadkach może przewyższyć cenę nowego telefonu. Dlatego sprawdzamy, ile kosztuje wymiana wyświetlacza w telefonie
Czytaj więcej
Walentynki, czyli święto miłości pozwala celebrować uczucie z partnerem lub partnerką, ale także z rodziną, przyjaciółmi, dziećmi, a nawet samemu ze sobą. Podpowiadamy, jak można uczcić ten wyjątkowy dzień – na bogato i budżetowo, ale zawsze romantycznie
Czytaj więcej
W niektórych firmach pozabankowych są dostępne pożyczki, w ramach których nie są sprawdzane bazy. Dla osób, które mają problem ze spłatą zadłużeń to ostatnia szansa na uzyskanie finansowania. Jeśli rozsądnie podchodzisz do swoich finansów, to pożyczek bez BIK i BIG lepiej unikać. Sprawdź, dlaczego i z jakiego powodu historia kredytowa jest tak ważna.
Czytaj więcej